YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mimarlar Odası 131 projeye dava açtı!
Yaklaşık bir asırlık kuruluş olan Mimarlar Odası'’nın akılda kalan tek bir projesi bulunmazken, özellikle millet yararına yapılan dev projeleri hedef alması ve durdurmak için mahkeme önlerinden ayrılmaması tepkiye neden oluyor.
Mimarlar Odası 131 projeye dava açtı!
26 Haziran 2015 / 08:20 Güncelleme: 26 Haziran 2015 / 08:20

Mimarlar Odası asli görevini unutarak siyasetin lokomotifi oldu. Kuruluş yasasına göre görevi “Mimarlık uygulamasıyla ilgili normlar hazırlamak, meslek içi eğitim çalışması yapmak” olan Mimarlar Odası, alanı dışındaki her şeye karşı çıkmasıyla gündemde kalmaya çalışıyor.

Mimarlar Odası, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği iftar sofrasındaki yemek, tabak ve masanın maliyetinden İstanbul’a yapılacak 3. köprüye, Taksim’e yapılacak ağaçlandırma çalışmasından Ankara’ya yapılacak Temapark’a, Büyükada’da yapılacak Camiden Kanalİstanbul projesine kadar her projeye dava açarak hükümet karşı adeta ana muhalefet partisi gibi tutum alıyor.

İş yaptırmamak için varlar

Mimarlar Odası, asıl görevini unutup iftar sofrasının hesabına oturdu. Meslek örgütü olmasına rağmen, mesleğin geliştirilmesi, uluslar arası arenada rekabet gücünün artırılması için faaliyet göstermesi gereken Mimarlar Odası’nın, adeta bir siyasi parti gibi muhalefet etmesi tepki çekti. Yasada görev tanımı belli olan Mimarlar Odası, son dönemde ülkenin menfaatine olan ve kamu yararının yüksek olduğu projeleri durdurmak için adeta yarışıyor.

Meslek değil siyaset odası

İstanbul’a yapılan köprülerin ilk ikisine karşı çıkarken 3. Köprüye dava açarak durdurma kararı aldırıyor. Son olarak ise geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı’nın Külliye’de verdiği iftarda sofradaki yemeğin maliyetinden masaya, çatal-kaşık takımından ortadaki çiçeklere kadar şişirme fiyatlar söyleyerek adeta bir siyasetçi gibi çalıştı.

Sezer’in şaraplarına sessizler

Lakin 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Çankaya köşkünde verdiği resepsiyonlarda ve misafir ağırlamalarında ikramların yanı sıra yurt dışından getirilmiş her bir şişesi bin TL’den başlayan yüzlerce özel şarapları, onun devasa kadeh bardaklarını ve getirilen özel sanatçıları hiçbir zaman hesaplamadı.

Son 12 yılda AK Parti hükümeti döneminde yapılan devasa yatırımların hemen hemen hepsine karşı çıkan Mimarlar Odasının başını ise Ankara ve İstanbul Mimarlar Odası çekiyor. Son olarak İstanbul Mimarlar Odası 3. Köprü gibi dev ihalelere takoz olurken Ankara bürosu da sürekli Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile ilgili yalan üretiyor.

131 proje için dava açtı

Özellikle Ankara Mimarlar Odası Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın hiç mimari projesi yok. CHP’nin Çankaya Belediyesi’nde meclis üyeliklerinden yetişme. Mimarlık başarısıyla değil, diplomasıyla başkan yapılmış biri. Sadece Ankara Büyükşehir Belediyesinin hayata geçireceği 131 projeye dava açtı.

Kanaİstanbul, Boğaz köprüleri, barajlar, dünyanın en büyük havalimanı, hızlı tren, hastaneler, Ankara’nın logosu, Tramvay yolları, cami, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Ankara’da yapılan tüm parklar, yat limanları, havalimanlar, tren garları, kamu binaları, şehirler arası yollar, özelleştirmeler, Cumhurbaşkanı’nın verdiği iftar yemeği, kentsel dönüşüm projeleri, şehirlerin çevre düzenleme planları vb...

Mimarlar Odası’nın Taksim Kışlası’nın değil çevre düzenlemesinin yapıldığını bildiği halde Gezi Olayları’nı başlatması ve inşaatından beri de yanlış rakamlarla kamuoyunu yanıltması mimarları rahatsız etti.

Odaya kayıtlı 46 bin 225 mimardan çoğu, Oda’nın yanlış açıklamalarından rahatsız ancak, yıllardır değiştirilmeyen Mimarlar Odası’nın projelere onay sistemi sicil belgesi uygulaması yüzünden susuyor. Türkiye’nin ünlü mimarlarından Sinan Genim, “Öncelik mesleki işler olmak kaydıyla her fikir söylenmeli. Ama öncelik mimarlık sorunları olmalı” dedi.

Mimarlar Grubu’ndan tepki

En büyük tepki ise Mimar ve Mühendisler Grubu’ndan geldi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki iftar programıyla ilgili iddialarına tepki gösteren grup adına yapılan yazılı açıklamada, “..yapılan maliyet tespiti, Mimarlar Odası’nın görev alanı içinde değildir. Söz konusu açıklamalarda esas maksadın kamuoyunda algı oluşturmaya yönelik bir girişim olduğunu ortaya koymaktadır. İdeolojik, önyargılı ve maksatlı girişimleri odalarımıza olan inanırlığı zedelemektedir” denildi.

Açıklamada büyük projelerle ilgili tutumunun ise ülke menfaatleri açısından doğru olmadığı vurgulandı.

Yalanları ortaya çıktı

Koalisyon ihtimali kadar erken seçim ihtimalinin de sandıktan çıkmasının ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki ilk iftarda Mimarlar Odası yine sahne aldı.

Sarayda alimlere verilen iftar yemeği bedelinin  ve öğlen faslının yapıldığı mobilyaların maliyetinin yaklaşık 6,5 milyon lira olduğunu öne sürdü. Bu haber de kutsal Ramazan ayının başlangıcında kendisine saldırmak için kullanılırken oyunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bozdu.

Açık iftiraya cevap veren Erdoğan, sözkonusu masanın Ankara Siteler’de yapıldığını maliyetinin 240 bin TL değil 4 bin 600 TL olduğunu açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 435 bin TL denilen sandalyelerin Abdullah Gül döneminden kaldığını, 29 kişilik yemeğin 1 milyon değil 110 kişilik yemeğin 3 bin 390 TL kişi olduğunu açıkladı.

 

STAR

Etiketler:
 // Memet
Vatan haini yapar ancak bunu......
26 Haziran 2015 18:46
 // baybars
Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz......
26 Haziran 2015 17:47
sanatları karekterleri o..
 // atiker
görevleri bu ülkenin kalkınmasının önüne taş koymak vatan haini bunlar dertleri devlet proje ve yatırımların tüm aşamalarının bunların tekeline bırakılması istedikleri gibi nemalanmaları bir projeyi bir yılda iki yılda rüşvet alarak onaylamaları kısaca eske türkiyeye dönülmesi bunlarda o günlerdeki gibi çok önemle adam alma mesele emeksiz yemek yemek tapınakcı demekki bunlar .....
26 Haziran 2015 Cuma 10:23
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler