YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mimar değil ihanet odası
Mimar değil ihanet odası
19 Temmuz 2015 17:34
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) hakkında Star’a çarpıcı açıklamalarda bulunan TMMOB Eski Yönetim Kurulu Üyesi, Gazi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Eski Dekanı Prof. Dr. Mahmut Özbay, ülkeye ihanet edildiğinin altını çizdi.

TMMOB Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş’un da üniversiteden hocası olan Prof. Özbay, Mimarlar Odası’nda 12 Eylül öncesi gibi kümelenmeler olduğunu belirterek şunu söyledi: “Öğrencilerim adına kaygı duyuyorum.”

 Aynı zamanda TMMOB Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın üniversiteden hocası olan Prof. Dr. Mahmut Özbay, “TMMOB kamu niteliği taşıyan bir üst kuruluş. Anayasa’nın 135. Maddesi’nde bu kuruluşların görev tanımı yapılmış. Yasalar bu kuruluşları şöyle tanımlıyor; belirli bir mesleğe mensup olanların müşterek ihtiyaçlarını karşılamak, mesleki faaliyetlerini kolaylaştırmak ve mesleğin menfaatlerine uygun olarak gelişmesini sağlamakken hizmeti açısından baktığımız zaman spesifik konulara ve yerel konularda bir takım müdahaleler yapılıyor. Fakat kamunun yararına bakılınca herhangi bir iş yaptıkları görülmüyor. Tam tersine sorun çıkarıyorlar” açıklamasında bulundu. 38 yıldır TMMOB üyesi olduğunu belirten Özbay, “bir kurum tanımına uymuyorsa amacına hizmet etmez. O zaman kimlere hizmet eder onu bilemem. Onun için TMMOB, kendi tanımına uygun hareket etmeli” dedi.

Özbay konuşmasını şöyle sürdürdü: 1986 yılında TMMOB’a bağlı Makine Mühendisleri Odası’nda 1.5 yıl yönetim kurulunda görev yaptım. Ancak onların ortamına 1,5 yıl dayanabildim. Tüm günlerim kısır çekişmelerle geçiyordu. Türkiye’nin 12 Eylül öncesi kümelenmeleri bu kurumlarda da vardı. Bütün odanın enerjisi o sağcı solcu çekişmelerine harcanıyordu.

Güdümlü çalışıyor

Anayasanın odalara verdiği görevlerin yüzde 95’i gerçekleştirilmiyor. Yüzde 5’lik kısmında da halkın adına hareket ediyoruz diye eylemler yapılır. Bunların yaptığı tüm iş bundan ibaret. Bunlar insanların gözünde gönüllü kuruluşlar gibi davranıyor ancak eylemde güdümlü kuruluşa dönüşüyor. Dolayısıyla TMMOB altındaki kuruluşların hepsi gönüllü gibi görünüp, güdümlü hareket eden kuruluşlardır.”

Öğrencilerim adına kaygılıyım

Kendi öğrencilerim adına bireysel kaygı duymuyorum ama bağlı olacakları kurum için kaygı duyuyorum. TMMOB’un yönetimine hangi görüşe sahip birisi gelirse siyasal bir yol izliyor. Yani kendi görüşüne yakın kişilerin taleplerini yerine getiriyor. Mimarlar Odası’nın ticaret yapamayacağını söyleyen Özbay, Star gazetesinin Mimarlar Odası’nın binasında ortaya çıkardığı kaçak restoranta atıfta bulunarak şöyle dedi:

Anayasa lokanta işlet demiyor

“Anayasa’da Mimarlar Odası’na lokanta işletme görevi vermiyor. Yani yasada verilen görevde TMMOB’un adını kullanarak turizm merkezi kur, otel aç veya lokanta işlet ticaret yap denmiyor. Tamamen kendisine bağlı olduğu meslek gruplarının topluma daha faydalı olacak niteliklerini artıracak projeler üret diyor”

Kaçak oda dev projelere taş koyuyor

Türkiye’nin dev projelerine taş koyan Mimarlar Odası’nın İstanbul Merkez Binası’nın kaçak olduğunu STAR ortaya çıkarmıştı. İskanı olmayan binanın imar planında lokal olarak gözüken 5. katına kaçak kat ile restoran açıldı. Üç yıldır faaliyette olan lüks restoranın ruhsatı bile yok.

Yatırımları engelliyorlar

TMMOB’nun, halkın yararına olan projelere destek vermek yerine, durdurmaya çalıştığını hatırlatan Özbay, “yapılana havalimanları, yollar, köprüler, tüneller, barajlar ve fabrikalara karşı çıkıyor. Hiç değilse bir tanesini de destekleyin. Hepsimi yanlış? Tabi tanımına uymadığı için farklı yerlere hizmet ediyor. Bir kurum veya bir kişi tez üretemiyorsa antitezci olur. Mimarlar Odası şu anda antitezcilik yapıyor. Eğer bir iş yanlış yapılıyorsa bunu düzeltmek için çalışmanı yapar eksikliğini de sen tamamlarsın. Ama sen halka yapılan yatırımları engellersen o zaman halka ihanet etmiş olursun” görüşünü dile getirdi.

Erdoğan en büyük lider

Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük siyasi lider olduğunu belirten Özbay, “Medeniyet cümlesini kuran tek lider Erdoğan’dır. Geçtiğimiz yıllarda AK Parti tarafından ‘Medeniyetler İttifakı’ kuruldu. İlk defa İspanya ile Türkiye medeniyetler ittifakı kurdu” dedi.

Paralar nerelere gidiyor?

Ankara Mimarlar Odası şu anda 131 projeye dava açtığı görülüyor. Mesela bu davalardan biri de Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesi. Bu bütçe senin neyini ilgilendiriyor. 131 tane dava açmış TMMOB’un toplam 4 projesi var. Şu anda Ankara Mimarlar Odası’nın bir projesi gözükmüyor. Bunların en az açtıkları davalar kadar projesi olması lazım. Şimdi soruyoruz, üyelerden alınan paralar projelere gitmiyorsa, nereye kullanılıyor? Bu odalar meslek odaları değil, siyasal ağırlıklı kurumlar. TMMOB’u Anayasa’da bazı değişiklikler yapıp yeniden yapılandırılıp daha demokratik kurumlar haline getirmemiz lazım.  Üyelerin yüzde 85’i Oda’nın yönetimini beğenmiyor.

STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler