YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Milyonlar Taksim Meydanı'nı doldurdu, Türkiye dünyaya ders verdi
15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından CHP'nin çağrısıyla Taksim Meydanı'nda düzenlenen "Cumhuriyet ve Demokrasi" mitingi, milyonları bir araya getirdi.
Milyonlar Taksim Meydanı'nı doldurdu, Türkiye dünyaya ders verdi
24 Temmuz 2016 / 20:01 Güncelleme: 24 Temmuz 2016 / 20:07

FETÖ'nün darbe girişimi, CHP'nin çağrısıyla Taksim Meydanı'nda düzenlenen "Cumhuriyet ve Demokrasi" mitingi ile protesto ediliyor.

CHP'nin çağrısıyla Taksim Meydanı'nda "Cumhuriyet ve Demokrasi" mitingi düzenlendi.

İSTANBUL DIŞINDAN DA BİNLERCE KİŞİ GELDİ

Vatandaşlar Tepebaşı, İstiklal Caddesi, Elmadağ ve Gümüşsuyu girişlerinde oluşturulan polis noktalarında aranarak Taksim Meydanı'na alındı. "Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi"ne İstanbul dışından da binlerce kişi geldi.

AK PARTİLİ MİLLETVEKİLLERİ DE KATILDI

Yürüyüşe, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Müezzinoğlu, TBMM Başkanvekili Bahçekapılı, TBMM Grup Başkanvekili Muş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, İl Başkanı Temurci de katılıyor.

Miting, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

foto-568.jpg

"Darbe girişiminin sorumlularını kınıyor ve lanetliyoruz"

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, mitingde yaptığı konuşmada, günün; birleşme, dikta yönetimlerine, darbelerine karşı direnme, halkın sesini dinleme günü olduğunu söyledi.

Konuşmasında, "Taksim Manifestosu"nu okuyan Kılıçdaroğlu, darbe girişiminin, parlamenter demokrasiye karşı yapıldığını belirterek, "TBMM bombalanmış ama bombalar altında parlamento görevini yapmış ve darbeyi püskürtmüştür. Bu darbe girişiminin sorumlularını, iç ve varsa dış destekçilerini kınıyor ve lanetliyoruz." dedi.

Tüm siyasal partilerin darbe girişimine karşı çıktığına işaret eden Kılıçdaroğlu, "Demokrasi konusunda Türkiye'de tartışmasız bir ortak payda oluşmuştur. Bu ortak tutum ve anlayış, siyasette uzlaşma kültürünün güçlenmesine de katkı vermek zorundadır." diye konuştu.

Darbe girişiminin, devlet yönetiminin liyakata dayanması gerektiğini çok açık biçimde ortaya koyduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

Devletin yapılanmasında siyasal yandaşlık, akrabalık, cemaatçilik, tarikatçılık değil, bilgi, birikim ve deneyim gibi ilkeler esas alınmalıdır. Bir başka anlatımla, devleti yönetme yerine, devleti ele geçirme anlayışını tarihe gömmeliyiz. Bu bağlamda devletin yeniden inşası zorunludur."

"Türkiye darbe hukukundan arınmalıdır"

Türkiye'nin, darbe hukukundan arınması gerektiğine işaret eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

İnancı, kimliği, yaşam tarzı ne olursa olsun, bu ülkenin güzel insanları, bu ülkenin caddelerinde, sokaklarında, meydanlarında, parklarında özgürce gezebilmelidir.

Hiç kimse unutmasın, 15 Temmuz darbe girişimi 3. sınıf demokrasin ortaya çıkardığı bir tablodur. Bu ülkenin insanları, 3. sınıf demokrasiye değil, özgürlükçü demokrasiye yani tam demokrasiye layıktır. Türkiye, tümüyle darbe hukukundan arınmalıdır."

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, daha sonra okuduğu 10 maddeyi Taksim Manifestosu'nu alandaki vatandaşların oylarına sundu. 

 

AA

 // Oguz
Ben bu mitingi sonuna kadar izledim ama malesef kilicdaroglunun agzindan bir sefer olsun fetö ismi veya parelelcilerin darbesi gecmedi....
25 Temmuz 2016 13:42
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler