YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Milyon dolarlık vurgun!
Milyon dolarlık vurgun!
16 Haziran 2014 07:21
Bazı telefon bayileri, Türk vatandaşlarının kimlik bilgilerini kullanarak on binlerce yeni hat yarattı.

Türkiye'de sayıları milyonları bulan Suriyeli mülteciler, şimdi de telekom sektöründeki dolandırıcıların adresi oldu.

Kimliği bulunmayan mültecilerin cep telefonu ve hat sahibi olmamasını fırsat bilen bazı telefon bayileri, Türk vatandaşlarının kimlik bilgilerini kullanarak on binlerce yeni hat yarattı. Bu hatları 500-bin TL arasında fiyatlara mültecilere pazarlayan şebeke, milyon dolarlık vurguna imza attı. Adına sahte hat açıldığını öğrenen vatandaşların savcılığa başvurması ile ortaya çıkan vurgun için 9 ayrı savcı görevlendirildi.

150 bin kart canlandı

Ulaşılan belgelere göre; mültecilere telefon ve hat sağlayan şebekelerin merkezinde iki büyük cep telefonu operatörünün bazı bayileri yer alıyor. Bayiler, operatörün kişisel veri ağına girerek öncelikle kullanılmadığı gerekçesiyle kapalı olarak görünen ön ödemeli kartları tekrar canlandırıyor. Müşterilerin tüm kimlik bilgilerine rahatlıkla ulaşan bayiler, canlandırdıkları kapalı hatlarla da yetinmiyor. Bazı durumlarda bir kişi üzerine 20'ye yakın yeni hat açılabiliyor. İddialara göre, 150 bin kart bu sayede aktifleşti.

Borç çıkanlar var

Bayilerin yasa dışı yollardan elde ettiği hatların satışı için ise özel bir satış ve pazarlama ekibi faaliyet gösteriyor. Savcıların ilk tespitlerine göre; İstanbul'da 18 noktada üretilen hatlar 50'den fazla şehre dağıtılıyor. Adına 12 hat açılan S.M.'nin durumu ise çok vahim. Açılan hatlarla Suriye'den pos ve internet dolandırıcılığı yapılan vatandaşın evine binlerce dolarlık borç takipleri yağıyor. Hatlardan bu sayede haberi olan S.M., konuyu savcılığa taşıdı.

Adım adım dolandırıcılık

Bazı GSM operatörü bayileri, kapalı görünen hazır kartları tespit ediyor. Kartlar hat sahiplerinin haberi olmadan yeniden aktif hale getiriliyor. Bazı bayiler ise ellerindeki kimlikler sayesinde binlerce yeni hat açıyor. Açılan hatlar özel bir pazarlama ekibi tarafından 50 ile dağıtılıyor. Hatlar başta Suriyeli olmak üzere Türkiye'de yaşayan mültecilere 500 ile 1000 TL'den satılıyor.

 

TAKVİM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler