YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Milliyet'ten "Gülen'e örgüt soruşturması" asparaga
Milliyet'ten "Gülen'e örgüt soruşturması" asparaga
Milliyet'ten "Gülen'e örgüt soruşturması" asparaga
12 Kasım 2008 / 14:29 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Türkiye'de ve dünya genelinde öncülük ettiği eğitim ve diyalog faaliyetlerine yönelik iftira kampanyaları devam ediyor. Gülen'in beraat etmesini hazmedemeyen kesimler, mahkemeleri işin içine çekecek tezgahlarını sürdürüyor.
   
Milliyet gazetesi, Fethullah Gülen hakkında, "örgüt soruşturması" başlığıyla yeni bir çarpıtma haber yayınladı.


Haberde, "Türkiye'ye dönüş planları yapan Fethullah Gülen hakkında, Ankara Başsavcılığı'nın 'örgüt kurmak' suçlamasıyla soruşturma başlattığı ortaya çıktı. Bir ihbar üzerine açılan soruşturmayı özel yetkili savcı Tuğtekin yürütüyor." denildi.


Zaman Gazetesi internet sitesinde verilen haberde ise, "Aydın Doğan'ın sahibi olduğu gazete, bugün de yine benzer bir dezenformasyona imza atmış. Çünkü habere konu edilen ihbar, 30 Ekim 2008'de takipsizlikle sonuçlanmış. Ama Milliyet bu takipsizliği kasıtlı olarak görmezlikten gelmiş." denildi.


Zaman'ın haberine göre olay şöyle gelişti:


Gülen hakkındaki asılsız ihbara takipsizlik kararı verildi


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın bir ihbar üzerine Fetullah Gülen hakında başlattığı incelemede takipsizlik kararı verdiği ortaya çıktı.


Edinilen bilgiye göre, takipsizlik kararında Gülen'in hakkında benzer iddialarla açılan davalarda verilen beraat kararının onandığı ifade edildi.


Milliyet'te "Gülen'e sürpriz soruşturma" başlığıyla verilen haberlerde, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın bir ihbar üzerine bir ay önce soruşturma başlattığı belirtilmişti. Ancak, haberlerin gerçeği yansıtmadığı ve ortada halen yürütülen bir soruşturma olmadığı ortaya çıktı.


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Terör ve Organize suçlara bakmakla görevli Cumhuriyet Savcısı Cemil Tuğtekin'in, Gülen hakkındaki ihbarın asılsız olduğunu belirterek 30 Ekim 2008 tarihinde takipsizlik kararı verdiği öğrenildi.


Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Gülen hakkında terörle mücadele kanuna muhalefetten açılan davada Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği beraat kararını onamıştı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler