17 Ocak 2018 Çarşamba
 • Altın163,268
 • BIST114.418
 • Dolar3,8030
 • Euro4,6507
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin5,2296
 • İstanbul10 °C
 • Ankara3 °C
 • İzmir6 °C
 • Konya2 °C
 • Adana7 °C
 • Antalya10 °C
 • Diyarbakır0 °C
 • Bursa6 °C
 • Kayseri-1 °C
 • Kocaeli3 °C
 • Şanlıurfa5 °C
 • Gaziantep4 °C
 • İçel8 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Milli projelere paralel sabotaj!
Ortaya çıkan dinleme listeleri, paralel çetenin, dinlemeleri Türkiye'nin savunma sanayiinde önemli projelere imza attığı dönemde yaptığını ortaya koydu.
Milli projelere paralel sabotaj!
30 Mayıs 2014 / 08:45 Güncelleme: 30 Mayıs 2014 / 08:47

Paralel çetenin, özellikle İsrail'le askeri anlaşmalar iptal edilince, Aselsan, TÜBİTAK, TAİ gibi savunma sanayinin kalbi olan kuruluşları dinlemeye alması dikkatleri milli projelere çevirdi.

Türkiye, insansız hava aracı ANKA, ATAK helikopteri, eğitim uçağı Hürkuş, uzun menzilli füze sistemi, milli gemi ve piyade tüfeği gibi yüz milyar doları geçen projeleri yürütüyor.

Özellikle savunma sanayiinde dışa bağımlılığı azaltacak milyarlarca dolarlık projelerin dinlemelerle yabancı istihbarat servislerinin de elde edebileceği açık alanlar bıraktığı belirlendi.

Bunun sonucunda da projelerin hayata geçirilmesi için uluslararası engellemeler yapıldı. Yerli sanayinin kurulmasının önü kesilerek, Türkiye'nin, başta İsrail olmak üzere yabancı ülkelere muhtaç edilmesi hedeflendi.

Bağımsız Türkiye istenmiyor

Türkiye'nin önümüzdeki 5 yılda hayata geçirmeyi hedeflediği yerli savunma sanayi projelerine bakıldığında sabote edilmesi için her yolun deneneceği bir süreç olduğu görülüyor.

Savunma liginde sınıf atlatacak milli tank, milli uçak, milli uydu, milli gemi, milli helikopter gibi büyük projeler, kararlıkla devam ederken, Türkiye'nin bölgede liderlik iddiası artacak ve terörle mücadelede ordunun gücüne güç katılacak.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın (SSM) hazırladığı stratejik plana göre milli tank Altay'ın ilk prototipi 2015 yılı sonunda tamamlanacak. Muharip gemi MİLGEM-S, ATAK helikopteri ve insansız hava aracı ANKA da envartere girmek için gün sayıyor.

Savunmada ilk 10 mücadelesi

SSM 2012-2016 Stratejik Planı'na göre, 2011 yılı itibariyle 280'in üzerinde proje yürütülüyor. Geçen yıl sözleşmesi imzalanmış projelerin toplam bedeli 27 milyar 301 milyon dolara ulaşıyor. Plana göre Türkiye'nin 5 yıl içinde savunma sanayiinde ilk 10 ülke arasına girmesi hedefleniyor. 2016'da savunma ve havacılık sanayii ihracatının 2 milyar dolara, cirosunun 8 milyar dolara ulaşması öngörülüyor.

Plana göre, 2016 yılına kadar tasarım ve geliştirme faaliyetlerini destekleyecek test ve sertifikasyon altyapısı da geliştirilecek. Bu amaçla Kara Araçları Test Merkezi, Yüksek Hızlı Rüzgar Tüneli, Hava Araçları Uçuş Test Alanı, Füze Sistemleri Test Alanı ve Uydu Montaj, Entegrasyon ve Test Merkezleri ile ilgili çalışmalar hayata geçirilecek.

Türkiye'nin kısa zaman içinde envanterine alacağı kendi olanaklarıyla yaptığı ATAK helikopteri, Efes-2014 Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı'na katıldı ve görevini başarıyla yerine getirdi.

İşte hedefteki yerli savunma

Beş yıl içinde ihracat ve tanıtım faaliyetlerinin koordinasyonu için Ortadoğu, Uzakdoğu, ABD, Kafkasya-Orta Asya, AB-NATO bölgelerinde savunma sanayii irtibat ofislerinin kurulmasının öngörüldüğü planda, savunma sanayii alanında yürütülen belli başlı büyük projeler ve bu projelerin tamamlanma tarihlerine de yer verildi.

Projesine 2007'de başlanan üçüncü nesil ana muharebe tankı Altay'ın prototipi, 2015'de üretilmiş olacak.

- Türkiye'nin MİLGEM-S seri üretim projesi kapsamındaki ilk muharip gemisi de 2016 sonuna kadar Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine alınacak.

- ATAK helikopteri en kısa sürede, yerli genel maksat helikopterleri de 2016 yılı sonuna kadar envantere alınacak. 5 yıl içinde özgün hafif genel maksat helikopteri tasarımı da tamamlanacak.

- Türk mühendislerinin 5 yıl üzerinde çalışarak geliştirdiği milli piyade tüfeğinin seri üretimine bu yıl başlanacak.

- 2014 yılı sonuna kadar Jet Eğitim Uçağı ve Muharip Uçak konsept tasarımı tamamlanacak. TUSAŞ tarafından tasarlanan eğitim uçağı Hürkuş, 2015 yılı sonuna kadar envantere alınacak.

- Türk yapımı insansız hava aracı ANKA ve taktik insansız hava aracı, yıl sonuna kadar envantere girecek.

- Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemi, Orta Menzilli Tanksavar silah Sistemi yakın zamanda envantere alınacak. Türkiye'nin füze teknolojisinde önemli bir aşaması olarak gösterilen aktif lazer güdümlü füzesi 'CİRİT', seri üretime alınarak 2013 yılı sonunda TSK envanterine girdi. ATAK Helikopterine entegre çalışmaları sürüyor. Alçak ve Orta İrtifa hava Savunma Füze sistemleri 2016 yılı sonuna kadar tasarlanacak.

- Stratejik plana göre radar gözlem uydusu geliştirilecek ve 2016 yılı sonuna kadar fırlatmaya hazır hale getirilecek.

- Yüksek güç ihtiyacı olan kara platformları için Milli Güç Grubu (motor ve transmisyon) geliştirilecek, 2016'da kritik tasarım (CDR) aşaması tamamlanacak. Türkiye kendi jet motorunun prototipini ise 2016 sonuna kadar üretecek.

KOBİ'ler görev alacak

Yerli bölgesel yolcu uçağı geliştirme faaliyetleri de takip edilecek ve bu faaliyetlere destek verilecek. Bu süreçte savunma sanayinde teknoloji tabanının geliştirilmesi yönünde proje ve faaliyetler yürütülürken ana yükleniciler, yan sanayi ve KOBİ'ler ile üniversite ve araştırma kuruluşları arasında etkin işbirliği kültürü oluşturulmasına yönelik her türlü çaba Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından teşvik edilecek ve desteklenecek. Özellikle ana yüklenicilerin TÜBİTAK enstitüleri ve üniversiteler ile stratejik işbirliği anlaşmaları yapmaları teşvik edilecek.

 

YENİ ŞAFAK

kalkınma
 // selahattin cengiz
Başbakanımız Receb Tayyib Erdoğanın savunma sanayinde yaptığı başarılı yenilik ve kalkınma harekatını son 450 yıldır yapamamıştık. geçmişte nasıl ki yapılan yeniliklere karşı çıkan kendi menfaatlerini her şeyin üstünde tutan insanlar varsa bu günde aynı şekilde varlar. ancak unuttukları asıl mesele Evvel Allah'ın sonrada halkımızın Başbakanımızın yanında olduğunu unutmaları....
30 Mayıs 2014 Cuma 17:01
işin acı tarafı ne ..
 // alemci
türkiyenin ulusal güvenliğini varoluş sebemini oluşturan tüm stratejik bilgileri düşmanları ile işbirliği yapıp satan paralel yapının kökünden temizlenmesi şarttır anlayabiliyormusunuz bunlarla mücadelede bunlara kol kanat geren ne yazıkki milliyetci muhafazakar mhp,bbp,sp ulusalcı chp badikartlık ve korumacılık yapıyorlar ihanet şebekesini koruyor onların tapelerini arguman olarak kullanıyorlar şimdi bunların söylemleri ile icraatlerini taraflarının değerlendirmesi gerek....
30 Mayıs 2014 Cuma 10:58
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler