YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Milli iradeye saygı ormanı geliyor!
Milli iradeye saygı ormanı geliyor!
08 Aralık 2013 22:00
Anadolulu işadamları, Gezi olaylarına tepkilerini göstermek için "milli iradeye saygı" ormanı kuracak. 400 bini İstanbul'a, toplam 500 bin ağaç dikilecek. 14 Aralık'ta İstanbul'da başlayacak projenin açılışını Başbakan Erdoğan yapacak

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON), Gezi olaylarına tepkisini göstermek için "Milli iradeye saygı" ormanı kuracak. Türkiye'nin çeşitli illerinde toplam 500 bin ağaç dikilecek. Derneğin "Gezi Masumiyetini yitirmiştir" başlığıyla gazetelere verdikleri ilanda, vaat ettiği "4'e karşı 400 bin fidan" 14 Aralık'ta Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törenle gerçekleşecek. Türkiye'nin çeşitli illerine dikilecek ağaçlarla bu rakam 500 bini bulacak.

'Eylem masumiyetini yitirdi'

Daha çok şehir merkezlerinde kurulacak ormanlar için özel türde ağaçlar seçildi. Kronik Hava Yolu Hastalıklarını Önleme ve Kontrol Programı'na uygun bir şekilde oluşturulan ormanlar gögüs hastaları için bir tedavi merkezi olacak. 1998'de kurulan ve 3 bin üyesiyle Türkiye genelinde 21 şubesi bulunan ASKON 15'inci yıla özel bir projeyle İstanbul'a 403 bin, Türkiye'nin değişik illerine ise 97 bin ağaç kazandıracak. SABAH'a konuşan ASKON Başkanı Mustafa Koca "Orman oluşturma fikri, milli iradenin hiçe sayılıp manipülasyonlarla iktidar değişimi organize etmeye çalışan yapılara karşı reaksiyonun bir gereği olarak verilmiş olan bir söze dayanmaktadır" dedi. Gezi eylemlerinin ilk günlerini demokratik bulduğuna dikkat çeken Koca, "Daha sonraki süreç masumiyetinden çıkıp bazı grup ve örgütlerin propaganda alanına döndü" diye konuştu. İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü ile birlikte gerçekleşecek organizasyonda Çatalca, Durusu ve Sultanbeyli bölgelerine dikilecek 403 bin fidanla ilgili Başbakan Erdoğan ile arasında geçen diyaloğu da aktaran Başkan Koca şöyle konuştu: "Eylemlerden sonra Başbakan Erdoğan'a, '500 bin ağaç dikeceğiz' dedim. Kendileri, 'Ağaç mı, fidan mı?' diye beni uyardı. Ben de, 'Fidan' dedim. Bunun üzerine 'O zaman fidan deyin. Fidan başka, ağaç başka' şeklinde uyardı. Sayın Başbakanımızın bu sözleri üzerine fidan değil ağaç dikmeye karar verdik. Türkiye'nin her yerinden kampanyamıza destek geldi. Bir bölümünü diktik, kalanlarını da dikmeye devam ediyoruz."

Tedavi atmosferi oluşacak

İstanbul Pendik'te bulunan VİAPORT'un yanındaki orman için, Sağlık Bakanlığı'nın isteklerinin göz önüne alınacağına işaret eden Mustafa Koca, sözlerini şöyle tamamladı: "Halk sağlığı açısından kıymetli bir programa hizmet edecek bu orman, yerleşim yerlerine yakın olması ile kullanım kolaylığı sağlayacak. Kronik Hava Yolu Hastalıklarını Önleme ve Kontrol Programı'na uygun fidan türleri tercih edildi. Ayrıca göğüs hastalıkları yaşayan insanlar için tedavi atmosferi oluşturacak.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler