YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Milli İHA'nın ilk görev yeri orası olacak
Milli İHA Bayraktar TB-2, önceki gün ilk kez harp başlığıyla silahlı atış yaptı. 8 kilometreden yerdeki hedefi yüzde 100 isabetle vuran silahlı İHA’lar ilk etapta füze tehdidi altındaki Kilis’i koruyacak.
Milli İHA'nın ilk görev yeri orası olacak
30 Nisan 2016 / 11:40 Güncelleme: 30 Nisan 2016 / 11:46

Kale-Baykar İş Ortaklığı tarafından geliştirilen milli insansız hava aracı (İHA) Bayraktar TB2, önceki gün ilk kez harp başlığı silahlı atış yaptı. Bayraktar TB-2  Konya 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’nda yapılan atışlarda, 8 kilometre uzaktaki yer hedefini yüzde 100 tam isabetle vurdu.

Bayraktar TB-2 atış sırasında Roketsan tarafından geliştirilen, harp başlığına sahip mini akıllı mühimmat MAM-L’yi kullandı. Türkiye bu gelişmeyle beraber  ABD, İsrail, Çin, İran ve Güney  Afrika’dan sonra kendi silahlı İHA’sını üreten 6’ncı ülke oldu.

KATYUŞALARA KARŞI ETKİLİ

DAEŞ tarafından Suriye’den neredeyse her gün  Kilis’e atılan Katyuşa roketleri, silahlı İHA çalışmalarını hızlandırdı.

Kilis’i hedef alan saldırılarda DAEŞ militanlarının pikaplara monte Katyuşa roket sistemleri kullandığını belirleyen askeri yetkililer, buna karşı en etkili gücün silahlı İHA sistemleri olduğunu belirtiyor.

Türkiye, ABD’nin İncirlik’te konuşlandırdığı ‘Hellfire’ (Cehennem ateşi) füzesi yüklü Predator İHA’ların daha etkin kullanılmasını istemiş ama istediği desteği alamamıştı. Bu yüzden silahlı Bayraktar TB-2’nin öncelikli olarak Kilis’e yapılan saldırıları önlemede kullanılacağı belirtiliyor.

FÜZEDE OKÇU SIRRI

Bayraktar TB-2’deki füzelerden birinin üstüne yazılan ‘8/17’ rakamları dikkat çekti. Bunun Türk okçu ustaları kemankeşlerin 700 yıldır birbirlerine aktardığı sırra bir gönderme olduğu öğrenildi.

Kemankeş olmak isteyene üstâdı, ok ve yayı teslim ederken kulağına ‘Kemankeş Sırrı’ olan Kur’an-ı Kerim’in 8’inci suresi Enfal’in 17’nci ayetini fısıldardı.

Okçular dışında kimseye söylenmeyen bu sır aktarılırken ayette yer alan “Attığın zaman onu sen atmadın. Allah attı” ifadeleri söylenirdi. Böylelikle okçuların böbürlenmeden, alçak gönüllü olmaları öğütlenirdi.

MÜSTEŞAR BÖYLE DUYURDU

‘Nereden nereye!’

Konya’daki test sürecini milli İHA’yı geliştiren Türk mühendislerden kurulu ekibin başı olan Baykar A.Ş. Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar yürüttü. H

arp başlıklı atış testini Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir de takip etti. Müsteşar Demir, atış testine ait fotoğrafları kişisel  Twitter hesabından, “Ne kadar gurur duysak az, gözümüzdeki yaşlarla, her şeyi milli olan İHA’mız hedefi tam isabet vurdu. Nerden nereye” diyerek paylaştı.

 

VATAN

 // Sevko
Sübhanallah Yarabbi sen herseye kadirsin bu günleri bizlere gosterdinya senin hergunune şükürler olsun bunları yapana değil yaptırana bakmak gerekmektedir...
02 Mayıs 2016 10:01
MUHTEREM KADEŞLERİM! ➷➷➷➷➷➷➷
 // Halîme Gözüpek
BİZLER, YETER Kİ YÜCE RABBİMİZE LÂYlKl İLE KULLUK EDELİM.. O İSTERSE, EBÂBİLKUŞLARlNl ARAMlZDAKİ DİNSİZLİK-İMÂNSlZLlKDA, ALÇAK VE NÂMUSSUZLUKDA SlNlR TANlMAYANLARlN ÜZERİNE GÖNDERİR VE BİR ANDA İŞLERİNİ BİTİRİR!!!...
30 Nisan 2016 Cumartesi 18:53
 // Rasim DUMAN
Simdi sira, İHA'larimiza hava-hava fuzelerinin monte edilmesine geldi. Ne demek istedigimi isin erbabi bilir....
30 Nisan 2016 15:18
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler