YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Milletvekilleri yasağın kalktığını kabul ediyor
Milletvekilleri yasağın kalktığını kabul ediyor
Milletvekilleri yasağın kalktığını kabul ediyor
28 Şubat 2008 / 18:03 Güncelleme: 28 Şubat 2008 / 00:00

Anayasa'daki değişiklik üniversitelerde kılık kıyafeti tamamen serbest bıraktı. Bu ifade CHP'nin anayasa mahkemesine yaptığı başvuruda yer alıyor. Oysa CHP lideri Baykal uygulamada hiçbir şeyin değişmeyeceğini sık sık vurguluyordu. Yani CHP başvuruyla kendi kalesine büyük bir gol atmış oldu. CHP ve DSP'li vekiller de şu an üniversitelerde kılık kıyafetin serbest olduğu görüşünde. 


‘Yapılmış olan düzenlemenin uygulamayı hiç bir şekilde etkileyemeyeceği ortadadır. üniversitelerin yetkili organları bu konuda anlayışlarını da karara bağlamışlardır yani neyi elde ettik şimdi üniversitelerde kızların türbanlı olarak okuma olanağı sağlandı mı anayasa değişikliği ile bu uygulamaya yansıyacak mı hayır yansımayacak’. CHP lideri Deniz Baykal çok değil daha 12 gün önce mevcut anayasa değişikliğinin üniversitelerdeki başörtüsü yasağını kaldırmaya yetmeyeceğini işte bu sözleri dile getirmişti. Oysa CHP'nin dün anayasa mahkemesine yaptığı iptal başvurusunda, şu an üniversitelerde kılık kıyafetin tamamen serbest olduğu görüşüne yer verildi.  


CHP KENDİ KALESİNE GOL ATTI


"Yasa ile açıkça yasaklanmadıkça yüksek öğretimde kıyafetin (türban, dini amaçlı örtünme, dini ve siyasi amaçlı üniforma dahil) serbest bırakıldığı, yükseköğretim hakkını kullananlara bu kıyafetleri taşımaktan dolayı yükseköğretim hakkını kullanmaktan mahrumiyet sonucunu doğuracak bir yaptırım getirilemeyeceği ve uygulanamayacağı anlamına geldiğinde kuşku yoktur" CHP kendi kalesine attığı bu golün farkına vardığında durumu düzeltme görevi Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay'a düştü.  Okay, "Oradan öyle bir anlam çıkmaz" diyerek durumu kurtarmaya çalıştı; ancak milletvekilleri yasağın kalktığını kabul ediyor.  


Hüsnü Çöllü:’17. maddedeki değişiklik şartı söyleniyor burada. Bu yapılmadığı sürece isteyen istediği şekilde girebiliyor burada. Yani bu anayasa değişikliğiyle isteyen istediği şekilde girebilir mi? Girebilir tabi ki.. O zaman rektörlerin yaptığı yanlış değil mi, bazıları almıyor mesela? Tabi ki... 


Canan Arıtman: ‘Şu anda meclisten geçen anayasal değişiklik sadece üniversitede değil tüm eğitim kurumlarında anaokulundan başlayarak tüm eğitim kurumlarında her türlü kıyafetin giyilebileceğinin bir anlamda iznini vermektedir’. 


CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt ise başörtüsüne karşı olmadığını açıkladı.


Ensar Öğüt: "Ben hukukçu değilim. Onu hukukçular anayasaya yazmış vermişler ben başörtüsüne karşı değilim..” dedi. 


İptal başvurusuna imza koyan Demokratik Sol Partili Milletvekilleri'ne göre de son değişiklikle başörtülü öğrencilerin üniversiteye girmelerine yönelik bir engel kalmadı.


Ayşe Jale Ağırbaş: ‘ Aslında biliyorsunuz bizim anayasamızda nasıl girileceği ya da girilmeyeceği konusunda bir yasak yok’ dedi. 


Yani ısrarla yasağı savunan CHP ve DSP bile şu anda üniversitelerde kılık kıyafetin tamamen serbest olduğu görüşünde. Yasağın sürdüğünü iddia eden tek kesim ise rektörler.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler