YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Milletvekili yemin töreni saati ve milletvekili yemin metni
Milletvekili yemin töreni saati ve milletvekili yemin metni
23 Haziran 2015 11:31
Seçimlerde milletvekili seçilenler; bugün milletvekili yemin töreninde yemin metnini okuyarak vekilliğe adım atacak. Milletvekili yemin töreni saat kaçta yapılacak? Milletvekili yemin metninin tamamında neler var? Mecliste yemin töreni için geri sayım baş

7 Haziran Genel Seçimlerinin ardından seçilerek TBMM'ye girmeye hak kazanan milletvekilleri bugün TBMM'de gerçekleştirilecek tören ile Milletvekili Yeminini edecek. Milletvekili yemin töreni saat kaçta yapılacak? Milletvekillerinin yeminde okuyacağı metnin tamamında neler yazıyor?

Türkiye Büyük Millet Meclisi 25. dönem milletvekilleri bugün yemin ederek göreve başlayacak. AK Parti'nin 258, CHP'nin 132, MHP ve HDP'nin 80'er sandalyeye sahip olduğu Meclis, bugün iki ayrı törenle açılıyor. Cemil Çiçek, Meclis Başkanlığı görevini, en yaşlı üye olan (77) CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'a devredecek. Daha sonra Baykal ve milletvekilleri heyeti, Meclis'teki Atatürk Anıtı'na çelenk koyacak.
 
Meclis Genel Kurulu'ndaki oturum saat 15.00'te başlayacak. TBMM Genel Kurulu'nda önce and içme töreni gerçekleşecek.

Milletvekilleri, Genel Kurul kürsüsünden şu yemini edecekler:

"Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasa'ya sadakatten ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler