YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Milletin mührünü taşımalı"
"Milletin mührünü taşımalı"
02 Ekim 2011 08:29
TBMM'nin 24.dönem yasama dönemi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün konuşmasıyla başladı. Gül konuşmasında yeni anayasanın özgürlükçü zihniyetle hazırlanması gerektiğinin altını çizerek, sadece milletin mührünü taşıması gerektiğini söyledi.

TBMM'nin 24'üncü yasama dönemini Genel Kurul'da yaptığı 49 dakikalık konuşma ile açan Cumhurbaşkanı Gül, parlamentodan "özgürlükçü ve şeffaf" bir anayasa istedi

Yeni Anayasayı yaparak tarihe geçmesi beklenen 24'üncü Dönem Parlamentosu yeni yasama yılına başladı. TBMM'nin açılışını yapan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yeni anayasa için yazım ve vizyon üzerinden iki hususa dikkat çekip 7 kriter sıraladı. Genel Kurul saat 15:00'te TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in başkanlığında toplandı. Çiçek'in kısa konuşmasının hemen ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kürsüye çıkıp 30 sayfadan oluşan konuşmasını yaptı. Konuşmanın büyük bölümü yeni anayasa ve teröre ayıran Gül, yeni anayasayı hazırlayacak olan TBMM'ye oluşturulacak metin için şu 7 kriteri sıraladı:

GÜL'DEN 7 KRİTER

1-Yeni anayasa toplumsal dinamiklerden yararlanmalı ve özgürlükçü bir zihniyetle hazırlanmalıdır.
2- Hiçbir partinin, ideolojinin, doktrinin ve özel fikrin mührünü taşımamalı, milletin mührünü taşımalıdır.
3- Demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Cumhuriyetimizin temel ilkelerinden taviz vermemelidir.
4- Demokrasimizin kurum ve gelenekleriyle ilerlemesine izin verecek fren ve denge sistemlerini içermelidir.
5- Çağdaş demokrasilerin şeffaflık ve hesap verilebilirlik vasıflarını, ruhunda ve lafzında taşımalıdır.
6- Güçler ayrılığı, yargı erkinin bağımsızlığı, basın ve ifade özgürlüğü ilkelerini gözetmelidir.
7-Türk demokrasisini kurumsallaştıracak tüm hasletleri içinde barındırmalıdır. Gül 49 dakika süren konuşmasında şöyle dedi:

*Yeni anayasada vizyon ve yazım olmak üzere iki husus çok önemlidir. Yeni anayasa esnek ve özgürlükçü bir karaktere sahip olmalıdır. Anayasalar üzerinden milletin farklı siyasi çizgilerini zapturapt altına alma, devlet ve millet arasında bir gerginlik oluşturma anlayışından uzak durulması esastır...

*1982 Anayasası'nın temel sorunu, toplumun gerisinde kalması, bunları sorun saymasıdır. Yeni anayasa bunun tam aksine toplumsal dinamiklerden yararlanmalı ve özgürlükçü zihniyetle hazırlanmalı.

*Yeni anayasa hiçbir özel fikrin, partinin, ideolojinin ve doktrinin mührünü taşımamalıdır. Yeni Anayasa sürecini bazı usul ve üslup hatalarına kurban etmeden, itidal, özgüven ve kararlılıkla yürütmeliyiz.

*Teröre karşı net tutum takınmayanlar en büyük zararı kendilerine verirler. Teröristleri; fikri, zikri, partisi ne olursa olsun herkesin şiddetle tel'in etmesi en azından insanlığa karşı namus borcudur.

*Demokratik eksiklikden neşet eden Kürt sorunu, ortak değerlerimize ve devletimize sahip çıkan bir anlayışla yine demokrasi içinde çözebiliriz.

*Terörle mücadele aynı zamanda demokrasimizi koruma ve ilerletme mücadelesidir. Devletin bütünlüğüne ve milletin varlığına dönük saldırılar bir hak arayışı olarak sunulamaz.

*Terörle mücadelede tüm siyasi partilere karşılıklı anlayış, uzlaşma, itidal tavsiye etmeyi borç bilirim.

*Hukuk, siyasi üstünlük mücadelesinin bir aracı değildir. Şahsi duygular ve tercihler siyasi ve felsefi görüşler yargı kararlarını etkilememeli ve adaletsiz sonuçlara yol açmamalıdır. Tutuklulukların fiili cezaya dönüşmesine ve adaletin tecelli etmesinin gecikmesine sebep olan en önemli hususlardan biri budur. Bu sorunların çözülmesi temel önceliğimiz olmalı.

DIŞ POLİTİKA MESAJLARI

*Bölge halkları tarihi dönüşüm sürecinin başarıya ulaşması için bir ilham kaynağı olarak gördükleri Türkiye'yi yakından takip ediyor. Dost ve kardeş bölge halklarının bu tarihi ve şerefli mücadelesinde Türk milleti yanlarındadır.

*Kendi halkına karşı baskı ve şiddet kullanmayı sürdüren Suriye yönetimine artık güvenimiz kalmamıştır. * Arap baharının kazanımlarının kalıcı olması için tüm bölgeyi kapsayacak bir ekonomik işbirliği mekanizması ile güvenlik mimarisi oluşturmasına öncülük etmeliyiz.

*Bölgede Sünni-Şii ayrımı ekseninde içten içe derinleşen tehlikeli sürece engel olunmalıdır. İslam dünyasını Orta Çağ Avrupası'nın karanlıklara döndürülecek bir sürece izin vermeyiniz.

*Bölgedeki dinamikler İsrail aleyhine gelişiyor... İsrail, haklı taleplerimiz bağlamında gerekli adımları atmadığı müddetçe, ilişkilerimizin normalleşmesi söz konusu değildir.

*Ekonomik istikrarsızlık AB'nin içine kapanmasına neden oldu. Bunda AB liderlerinin stratejik miyopluğu da rol oynadı.

Kılıçdaroğlu Gül'ün konuşmasını eleştirdi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Gül'ün konuşması için, "İki-üç paragrafı çıkarırsak hükümet programı gibiydi. Olaylara tepeden bakan doyurucu bir konuşma bekliyordum" dedi. Hem Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in hem de Gül'ün konuşmasında tutuklu milletvekillerine değinilmemesini ciddi bir eksiklik olarak gördüğünü bildiren Kılıçdaroğlu, "Milletvekilinin yargı kararı ile hapiste tutulmalarının, demokrasiye vurulan darbelerden birisi" olduğunu belirtti.

AÇILIŞTAN NOTLAR

*CHP ayağa kalkmadı

*Meclis'te Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başlayan törene BDP'den de Sırrı Sakık ile Hasip Kaplan da katıldı. 17 yıl sonra Meclis'e dönen BDP Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana'yı da TBMM Genel Kurulu'na Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan getirdi.

*Gül'ün yargının güç sağlanmak için kullanılmamasına ilişkin sözlerine CHP'li Engin Altay protesto alkışıyla karşılık verdi. AK Partili vekiller ise Gül'ün terör, şehitler gibi konulardaki sözlerini ve konuşmasının bitimini alkışladılar.

*Gül'ün konuşmasının sonunda AK Parti, MHP ve BDP'liler ayağa kalkarken, CHP'li vekiller ayağa kalkmadı.

*CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey'in tişörtünde "İmdat! Doğa" yazması dikkat çekti..

*Genelkurmay Başkanı Orgeral Necdet Özel ve Kuvvet Komutanları, Gül'ün konuşmasını tamamlamasından sonra salondan ayrıldılar.

*Başbakan Erdoğan ve Orgeneral Özel'in Gül'ün konuşma kitapçığından bazı bölümlerin altını çizdiği görüldü.

*Kamu Emekçileri Cephesi üyesi bir grup, Dikmen Kapısı'nda, "parasız eğitim istedikleri" gerekçesiyle tutuklananların serbest bırakılması için eylem yaptı.

Sabah
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler