YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Milletin kaderini ve geleceğini tayin hakkı mille
"Milletin kaderini ve geleceğini tayin hakkı mille
"Milletin kaderini ve geleceğini tayin hakkı mille
25 Nisan 2008 / 13:17 Güncelleme: 25 Nisan 2008 / 00:00

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Köksal Toptan, AK Parti hakkında açılan kapatma davasıyla ilgili yaptığı ilk değerlendirmede, “Bunu 23 Nisan’da çocuklara nasıl anlatacağım?” demişti. İşte o gün geldi çattı… Çocuklar, 5. Dönem Türkiye Öğrenci Meclisi’ne katılmak için bugün Türkiye’nin 81 ilinden Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne geldi. Gözler “Kapatma davasını çocuklara nasıl anlatacağım” diyen Toptan’ın açılışta yapacağı konuşmaya çevrildi.


 


DEMOKRASİ DERSİ VERDİ


 


Meclis Başkanı Toptan'ın konuşmasından demokrasi dersi verdi


 


İşte o konuşma


 


"Demokrasi aslında sürekli gelişen dinamik bir olgudur. Her gün yeni yorumlarla gelişmekte ve zenginleşmektedir. Çağdaş demokrasiler özellikle 2. dünya savaşının ardından ortaya çıkan insan hakları ve özgürlükler kültürü ve son dönemdeki katılımcı anlayışıyla bugün çok ileri bir düzeye ulaşmıştır. Demokrasiye inanan toplumlar da bu ileri düzeye ulaşmak için yoğun çaba göstermektedirler. Çünkü ileri demokrasi demek hak ve özgürlüklerin hakim olduğu sorunların diyalogla çözüldüğü korku ve ümitsizliğin yerine sağduyunun hakim olduğu bir ortam demektir.


 


Bu projenin önemli yanlarından birisi de demokrasinin bir eğitim konusu olmasıdır. Demokrasi çeşitli toplumsal safhalarda yaşanarak gelişen sevgi saygı uzlaşı ve rekabetle olgunlaşan bir süreçtir. Siz bunları genç yaşınızda öğreniyorsunuz Birbirinize kırılmadan ve darılmadan demokratik olgunlukla mücadele veriyorsunuz ve bunu bir kültür olarak öğreniyorsunuz. Dolayısıyla ilerde daha köklü ve yerleşmiş bir demokrasiye sahip olacağımıza yürekten inanıyorum.


 


EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR


 


Meclisimizin açılışının bizim tarihimiz açısından önemi Anadolu’da başlayan milli mücadelemizin yeni bir döneme girmesi bir ivme kazanmasıdır. İlk meclis başkanımız büyük önder Mustafa Kemal Atatürk Anadolu’daki kongrelerle bağımsızlık bilincini uyandırmış ve ardından açılan meclisimiz milli mücadelemizi yönetmiş ve başarıya ulaştırmıştır. Anadolu’da başlayan halk hareketinin içinden gelen temsilcilerin milli mücadelemizi yürütmesinin bir anlamı da artık milli egemenlik kavramının esas alınmasıdır. Yani artık milletin kaderini ve geleceğini tayin hakkı millettedir. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Millet bu hakkı seçilmiş temsilcileri aracılığıyla kullanır. Bunun adı da demokrasidir. Meclisimiz bu hakkın tecelli ettiği en yüce makamdır. Halkımızın seçtiği milletvekilleri yine halkımızın haklarını ve çıkarlarını korumak için çalışmaktadırlar.


 


ÇOCUĞUM SANA SÖYLÜYORUM BÜYÜKLER SİZ ANLAYIN


 


Meclis Başkanı Köksal Toptan “Kapatma davasını çocuklara nasıl anlatacağım?” diyerek kaygısını dile getirmekte haklı çıktı. Doğrudan bu konuya hiç girmedi ancak verdiği demokrasi dersiyle çocuklar üzerinden büyüklere önemli mesajlar gönderdi..


 


HABER: AHMET SÖZCAN


 


 


 


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler