YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Millet size iktidarı vermeyecek!
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, TBMM Genel Kurulu'nda muhalefetin iddialarına sert yanıt verdi.
Millet size iktidarı vermeyecek!
15 Mayıs 2013 / 19:35 Güncelleme: 15 Mayıs 2013 / 19:39

MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan'ın, TBMM Genel Kurulu'nda, "Adaletli bir hükümet iş başına geldiğinde Başbakan, bakanlar, yöneticiler hayatının geri kalanını hapishanede geçirecek" sözleri, tartışma yarattı.

Genel Kurul'da, CHP'nin, Türkiye'nin sınır güvenliği ile ilgili verdiği araştırma önergesinin bugün ele alınması önerisi görüşüldü.

Çözüm süreciyle ilgili eleştirilerde bulunan Adan, "Adaletli bir hükümet iş başına geldiğinde Başbakan, bakanlar, yöneticiler hayatının geri kalanını hapishanede geçirecek. Bu kadar suç işlenen bir döneme rastlanmamıştır" dedi.

"Saygı duymuyorum"

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Adan'ın konuşması üzerine sataşmadan dolayı söz alarak, Genel Kurul'da temiz bir dil kullanılması yönünde kısa bir süre önce deklarasyon imzaladıklarını anımsattı. Ünal, "Genel Başkanlarla ilgili her bir konuşmacının sözlerine dikkat etmesi gerekir. Yüzde 50 oy almış bir partinin genel başkanı hakkında konuşuyorsanız, siyasi sorumluluk, siyasi ahlak gereği ifadelerinize dikkat etmeniz gerekir" diye konuştu.

Adan da yeniden söz alarak, "Polis, jandarma katiline 'silahlarınızı saklayın çıkın' diyen bir Başbakan'a saygı duymuyorum" ifadesini kullandı.

AK Parti Grup Başkanvekili Ünal, Adan'ın "lan" ifadesini kullandığını belirterek, bu sözü geri almasını istedi.


Yeniden kürsüye gelen Adan, "(Ulan) sözü bize yakışmayan laftır" dedi.

"Meclis, öfkeyle, kinle siyaset yapma yeri değil"

Hükümete sataşmadan dolayı söz alan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Reyhanlı'ya en erken ulaşan kabine üyesi olduğunu, bütün gelişmeleri yakından takip ettiklerini, yapılabileceklerin hepsini yaptıklarını söyledi.

"Hükümet yoktu, gerekenler yapılmadı" gibi değerlendirmelerin üzücü olduğunu ifade eden Atalay, 4 bakanın Türkiye'nin değişik bölgelerinden Reyhanlı'ya gittiğini kaydetti.

MHP'li Adan'ın, "Başbakan ve Bakanların hepsi gelecekte ömürlerinin kalanını cezaevlerinde geçirecek" diye bir ifade kullandığını anımsatan Atalay, şunları söyledi:

"Doğrusu çok yadırgadım. Meclis, öfkeyle, kinle siyaset yapma yeri değil. Meclis, gelip bu kürsüde fikir söyleme yeri. Bu kürsü çok değerlidir. Buraya gelenler kabadayılık yapmaz, buraya gelenler fikir söyler. Söylediğiniz cezaevi sözleri acizliktir. Millet size o iktidarı vermeyecek ve siz de asla böyle bir şey yapamayacaksınız, sadece konuşacaksınız.
Başbakan hakkındaki tehdit eden, kabadayı sözleri iade ediyoruz. Biz Türkiye'de milletin oyuyla geldik. Burada kabadayılıkla iktidar yapmıyoruz. Ülkemizin değerleri, milli değerlerimiz, Türkiye'nin geleceği, bizim derdimizdir."

CHP'nin önerisi kabul edilmedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler