YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Millet el üstünde tutar biz..."
CHP lideri Kılıçdaroğlu bugün Zonguldaktaydı. Kılıçdaroğlu partisinin ilçe başkanlığını ziyaret etti, kapalı pazar yerinin açılış törenine katıldı. Kılıçdaroğlu burada bir de konuşma yaptı. Gündeminde ise Ergenekon tutuklusu CHP milletvekili Mehmet Habera
"Millet el üstünde tutar biz..."
10 Aralık 2011 / 15:55 Güncelleme: 10 Aralık 2011 / 15:59

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal'ın ''Ergenekon'' davası kapsamında tutuklu bulunmasıyla ilgili, ''Başka bir ülkede olsa böyle bir insanı el üstünde tutarlar. Biz ne yapıyoruz, hapse atıyoruz'' dedi.

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde partisinin ilçe başkanlığının ziyaretinin ardından yürüyerek Ereğli Belediyesince yapımı tamamlanan kapalı pazar yerinin açılış törenine katılan Kılıçdaroğlu, esnafı selamladı, karşılaştığı 6 yaşındaki bir çocuğu kucağına alarak sevdi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, pazar yerinin açılışında yaptığı konuşmada, Zonguldak halkının Mehmet Haberal'ı milletvekili olarak seçtiğini hatırlatarak, şunları kaydetti:

''Haberal ne yaptı, binlerce kişiye şifa dağıttı, o bir doktor. Parasını hiçbir zaman şahsi menfaat olarak ortaya çıkartmadı. Kazandığının tamamıyla bir vakıf, bir de üniversite kurdu. Şu anda binlerce çocuk orada eğitim görüyor. Başka bir ülkede olsa böyle bir insanı el üstünde tutarlar. Biz ne yapıyoruz, hapse atıyoruz. Mahkum olsa dert etmeyeceğiz, diyeceğiz ki mahkum olmuş. Mahkum da değil, tutuklu. Mahkum ve tutukla arasında fark var. Mahkum, 'mahkeme kararıyla cezaya çarptırılan kişi' demektir. Tutuklu ise henüz mahkeme aşaması devam eden kişidir. Biz yeri gelince diyoruz ki milli iradeye saygı göstereceğiz. Milli irade nedir  Sizlerin verdiğiniz oylardır. Siz oy verdiniz, Mehmet Haberal da milletvekili oldu. Neye göre oy verdiniz  Gitti savcılıktan temiz kağıdı aldı, Yüksek Seçim Kuruluna başvurdu. Yüksek Seçim Kurulu da 'bu milletvekili olabilir' dedi, Resim Gazete'de yayımlandı. Seçildi, şimdi diyorlar ki bir dakika, Meclise gidemezsin. Niçin  Sen tutuklusun. Olmaz arkadaş, milli irade tutuklu olmaz.''

Bugünün Dünya İnsan Hakları Günü olduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

''İnsan hakkı adalet, demokrasi ve özgürlükle pekişir. Birbirimizin düşüncesine saygı göstermenin zamanı geldi. Birbirimizi sevelim. Dostça ve kardeşçe davranalım. 'O partiden, bu partiden, düşman kamplar' diye ayırmayalım kendimizi. Hepimiz bu güzel ülkenin yurttaşlarıyız. Aynı havayı teneffüs ediyoruz. Beraber yaşıyoruz. Hayatı çekilmez hale getiren yanlış siyasetçilerdir. Birbirimize bizi düşman ediyorlar. Kin ve nefret tohumları ekiyorlar, bunlara inanmayın. Hangi inançtan, hangi etnik kimlikten olursanız olun hepinizin Kemal Kılıçdaroğlu'nun başının üstünde yeri vardır. Herkesi kucaklıyorum, herkese dost diyorum. Hiç kimseyi ötekileştirmek hakkımız değildir. Allah'a inanan çok değerli varlıklarız. Herkesin inancına ve kimliğine saygı göstereceğiz ki uygar bir toplum olduğumuz ortaya çıksın.''

Kılıçdaroğlu, pazar yerini gezerek Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık'tan bilgiler aldı.


-Yöresel kültür evleri açılışı-


Ereğli Belediyesinin ilçedeki yöresel dernekler için yaptırdığı yöresel tanıtım evlerinin de açılış törenine katılan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin zenginliklerini yaşatması gerektiğini, buna da herkesin destek vermesini istediklerini söyledi.

Kılıçdaroğlu, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık'ın dernekleri bir araya toplayarak gerekli desteği verdiğini ifade ederek, ''Kendi kültürümüzü yaşatırsak köklerimizi o kadar güçlendirmiş oluruz. Bir başka fikre saygı duyarsak emin olun o kadar kaynaşırız. Biz kendi içinde barışık, huzur içinde yaşayan bir ülke olmak istiyoruz. Bunların mücadelesini veriyoruz. Bunun için adalete ve özgürlüğe ihtiyacımız var'' dedi.

Açılışın ardından engelli genç Mert Tatar ile sohbet eden Kılıçdaroğlu, Cehennemağzı Mağaraları'ndan Kilise Mağarası'nı gezdi. Mağaralar bölgesindeki amfi tiyatronun temel atma törenine katılan Kemal Kılıçdaroğlu, Herkül Heykeli Meydanı'ndaki koşu pisti ve yürüyüş yolunun da açılışını yaptı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, daha sonra böbrek yetmezliğinden yaşamını yitiren Ereğlili iş adamı Ahmet Demirkol'un Bozhane Camisi'ndeki cenaze namazına katıldı, iş adamının yakınlarına başsağlığı diledi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler