YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'MHP’ye kumpasın kozmik belgesi'ne soruşturma
MHP lideri Devlet Bahçeli ve yakın çevresinin hukuksuz bir şekilde dinlenmesine işlem yapılmazken, söz konusu dinlemeyi haber yapan STAR Gazetesi’ne soruşturma açıldı. İfade için de ‘ivedilik’ talebinde bulunuldu.
'MHP’ye kumpasın kozmik belgesi'ne soruşturma
05 Mayıs 2014 / 07:52 Güncelleme: 05 Mayıs 2014 / 07:57

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yakın çevresinin Türk İntikam Tugayları terör örgütü kapsamında dinlendiğine ilişkin STAR Gazetesi’nin 26 Mart 2014 tarihli “MHP’ye kumpasın kozmik belgesi” başlıklı haberine soruşturma açıldı.

Ankara Cumhuriyet Savcısı Kürşat Kayral, 2 Nisan 2014’te “Ankara TMK 10.maddesi ile görevli ve yetkili 11-12.Ağır Ceza Mahkemelerinin dinleme kararları ile ilgili karar tarih ve karar sayıları ile gerekçelerinin yayınlanmasında, şikayete tabi olmayan ve re’sen soruşturulan suç niteliği” olduğu iddiasıyla soruşturma başlattı.

İvedi olarak ifade istendi

Gazete’nin yönetim yeri İstanbul olduğu için yetkisizlik verilerek dosya Küçükçekmece Başsavcılığı’na gönderildi. Küçükçekmece Cumhuriyet Savcısı Orhan Uzun, “soruşturmanın gizliliğini ihlal”den hazırlık soruşturması başlattı. Hazırlık soruşturması kapsamında “ivedi” olarak haberi yapan muhabir Lütfi Kaplan’ın talimatla ifadesinin alınması için Ankara Talimat Bürosu’na yazı yazıldı.

Haber 4 yıl sonra yazıldı

Kaplan önceki gün talimat bürosuna verdiği ifadesinde “Haberi konu dinleme kararı Aralık 2010 tarihine aittir. Haberde geçen istihbari dinlemelerine ilişkin soruşturma bitmiş, takipsizlik veya kovuşturmaya dönüşmüştür. Haber karar alındıktan yaklaşık 4 yıl sonra yazılmıştır” dedi. Kaplan ifadesinde, TİB’deki usulsüz dinlemeler, bu dinleme kayıtlarının silinmesi ve bir başka ülkeye nakledilmesine ilişkin soruşturmanın ise haberden yaklaşık 1 ay sonra başlatıldığını ifade etti. 2010 yılı sonlarında MHP lideri Devlet Bahçeli ve yakın çevresinin hukuksuz dinlenmeleriyle ilgili bir işlem yapılmazken, bu durumun haberleştirilmesine, olmayan bir soruşturmanın gizliliğini ihlalden işlem yapılması dikkat çekti.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler