YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MHP'nin önerisi TBMM'yi gerdi
MHP Grubunun gündem önerisi reddedildi.
MHP'nin önerisi TBMM'yi gerdi
02 Mayıs 2010 / 13:30 Güncelleme: 02 Mayıs 2010 / 13:33

TBMM Genel Kurulunda MHP Grubunun gündem önerisi reddedildi.

TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil başkanlığında toplanan Genel Kurulda, MHP Grubu ''son günlerde artan şiddet olayları'' ile ilgili meclis araştırması açılmasına ilişkin önergenin bugün görüşülmesini önerdi.

Önerinin lehinde konuşan MHP Adana Milletvekili Yılmaz Tankut, insanların mutlu ve huzurlu olmadığını, ''Türkiye nereye gidiyor'' sorusuna neden olan vahim gelişmelerin yaşandığını söyledi.

Son dönemlerde yaşanan cinnet olaylarına değinen Tankut, ''AKP iktidarı ile birlikte suç patlaması yaşanmıştır. Rakamlar o kadar büyüktür ki Emniyet Genel Müdürlüğü bu rakamları vermekten vazgeçmiştir'' dedi.Tankut, meselenin her boyutuyla araştırılmasının mecburiyet haline geldiğini kaydetti.

Önerinin lehinde söz alan Bağımsız İzmir Milletvekili Harun Öztürk, bir daha söz alma fırsatı bulamayabileceği gerekçesiyle, anayasa değişikliğine ilişkin görüşlerini dile getirdi. ''AKP yargıyı kontrol altına almak istiyor'' diyen Öztürk, değişiklikle anayasanın değiştirilmesi daha teklif edilemeyecek maddelerinin işlevsiz hale getirileceğini öne sürdü. Öztürk, ''Bu değişiklik teklifi AKP'nin ikinci kez anayasayı ihlal girişimidir. AKP bunun sonucuna katlanacaktır. Bu değişiklikler AKP anayasası olarak anılacaktır'' dedi.

Önerinin aleyhinde söz alan AK Parti Giresun Milletvekili ve Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, Anayasa değişiklik çalışmaları dolayısıyla Meclisin gündeminin belli olduğunu, bu süreci kesintiye uğratmamak gerektiğini belirterek, öneriye bu nedenle karşı olduğunu söyledi.

Toplumdaki şiddet olaylarının gelir dağılımı adaletsizliği ile ilişkisinin bulunduğunu ifade eden Canikli, özetle, ''AK Parti iktidarı döneminde milli gelirde çok önemli artış olmuştur. Gelir dağılımında da önemli iyileşmeler sağlanmıştır. Ancak bu mücadelenin sürdürülmesi gerekir'' görüşünü dile getirdi.

Oylanan öneri reddedildi.
AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler