YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MHP'nin darbe çağrısı ilk değil!
MHP Milletvekili Semih Yalçın'ın Genelkurmay Başkanı Necdet Özel hakkında yaptığı açıklamalar tepkiyle karşılanırken, akıllara Güneş Operasyonu ve sonrasında dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'a yapılan istifa çağrılarını getirdi.
MHP'nin darbe çağrısı ilk değil!
26 Şubat 2015 / 10:42 Güncelleme: 26 Şubat 2015 / 10:57

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Milletvekili Semih Yalçın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’in MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye yönelik sözleri ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Yalçın açıklamasında, "Genelkurmay başkanları eskiden Türkiye’nin milli çıkarları açısından mahzurlu gördükleri kararlar hakkında siyasi liderlere karşı koyacak yürekliliği gösterirler ve gerekirse istifa ederek hem kendilerinin onurlarını hem de ordunun prestijini korurlardı. Orgeneral Necdet Özel ise bunu yapmak yerine Erdoğan’ın Kaçak Saraydan yaptığı gibi işgal ettiği konuma aykırı bir üslupla Genel Başkanımıza laf yetiştirmeye çalışmaktadır" dedi.

Sözleri darbe yapmadığı için Özel'i istifaya zorluyor şeklinde yorumlanan Semih Yalçın'ın bu açıklaması MHP'nin 2008 yılında dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a istifa çağrısını hatırlattı.

Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın "Kuzey Irak'a kara harekatından ABD'nin emri ile dönmedik" açıklamalarına rağmen Devlet Bahçeli işin arkasında ABD'nin olduğunu söylemiş, bazı MHP'li milletvekilleri de Büyükanıt'ın istifasını istemişti

Bahçeli, "Son kara harekatının, süre, bölge ve askeri hedefler bakımından ABD'nin izin verdiği ölçüde yapıldığını gösteren işaretler, ABD'nin harekatın ilk günlerinden başlayarak ortaya koyduğu tutum, bu konudaki niyetlerini göstermek açısından esef ve endişe verici gelişmeler olmuştur" değerlendirmesinde bulunmuştu.

Konuşmasında bu değerlendirmeleri yaparak ABD’nin operasyonun sonlanmasında etkili olduğunu ima eden Bahçeli, gazete ve televizyonların Ankara temsilcilerine Genelkurmay’da operasyonla ilgili brifing veren Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın, 29 Şubat’ta sone eren operasyonların, basında ve kamuoyunda söylendiği gibi ABD’nin sonlandırılmadığını ve böyle bir şeyin ispatlanması halin de istifa etmeye hazır olduğuna ilişkin sözlerine inanmadığı izleniminini vermişti.

İstifaya böyle davet etmişlerdi!

Osman Durmuş (Kırıkkale): Siyasetçi olarak PKK'nın legalleştiğine ilişkin sözlerini aynen kendisine iade ediyorum. Ayıplıyor ve yadırgıyorum. Bu ülkede mücadele bitmedi ki, sen böyle bir şey söylüyorsun. Bu başarısız olduğunun itirafıdır. O zaman istifa mekanizması vardır, Sayın Büyükanıt istifa etmelidir.

Mehmet Ekici (Ankara-Genel Başkan Yardımcısı): Legalleştiğini söylerken terörü legalleştiriyor.

Erdal Sipahi (İzmir-emekli General): PKK'nın meşrulaştığı üst düzeyde ifade edilmiştir. Bu sözler hükümete harekete geçmesi için mesajdır. Hükümet ders çıkarmalı, Başbakan şapkasını önüne alarak hatasını anlamalı. Ancak, Sayın Paşa'nın legalleşme ifadesi de ağır bir tabirdir. Savaşması gerekenler savaşsın, konuşması gerekenler konuşsun.

Şenol Bal (İzmir): Bu tabirin askeri komuta kademesinin en üst seviyesince dile getirilmesi üzücü.

Necati Özensoy (Bursa): Savaşması gerekenler konuşursa, konuşması gerekenler susarsa, bu sorun çözülmez. Ordu konuşursa bu iş olmaz.

Deniz Bölükbaşı (Ankara): Sayın Paşa'nın tespiti doğrudur, ama geç kalmış bir tespittir. Terörün legalleştirildiği uyarısını Sayın Genel Başkanımız her konuşmasında vurgulamaktaydı. Askerle çalıştığını söyleyen Başbakan, bu konuşmayı görüp, ders çıkarmalı.

105953.jpg

Üniformamı çıkarırım resti yeterli bulunmadı

O dönem yaşananları köşesine taşıyan Yeni Şafak Gazetesi yazarı İbrahim Karagül,  Konu, operasyonun da ABD etkisinin de ötesine geçti ve Türkiye şimdi yıpratıcı, yaralayıcı bir tartışmayı sürdürüyor ifadesini kullanmıştı.

İşte Karagül'ün o yazısı,

Cumhurbaşkanı ve Başbakan'ın açık sözlerinden sonra Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt kamuoyunu ikna etmeyi amaçlayan sözleri oldukça net ve ağırdı.

ABD istedi çekildik demek devlete saygısızlık. Türkiye kabile devleti mi? Operasyon boyunca devletin kurumları arasında koordinasyon vardı. Başbakan 'çekilme'den haberdardı. Hedef Zap kampıydı. Diğer kamplar şaşırtmak için bombalandı. 'Birlikler bölgede kalsın' diyorlar. Askerler mağaralara mı sığınacak!? Ama en can alıcı cümle; ABD etkisi ispatlansın üniformayı çıkarırım oldu. Her halde bundan daha ötesi söylenemezdi.

Türkiye gibi bir ülkenin Genelkurmay Başkanı, iç ve dış politikada bu denli etkin bir ordunun başındaki isim istifa imasında bulunuyordu. Hedefte devletin partisi, merkez iktidarın temsilcisi CHP ve vatansever, milliyetçi MHP'nin liderleri vardı.

Seçimlerden önce, Cumhurbaşkanı seçimi sırasında, Türkiye'deki iç siyasi kavgaların hemen hepsinde orduyu müdahaleye çağıranlar aynı ordunun temsilcileriyle polemiğe giriyordu. Siyasi iktidar ile asker arasındaki koordinasyonun tam tersi bir ayrışma yaşanıyordu.

Üniformamı çıkarırım resti yeterli bulunmadı. Eleştiriler Ak Parti'yi hedef alırken bir anda Türkiye'nin pek de tanık olmadığı bir boyuta evrildi ve doğrudan TSK' üzerinde odaklandı. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Siyasi muhatabınız biziz. TSK'yı polemiğe çekme. Sınır ötesi harekat iç politika malzemesi yapılacak konu değildir. Seçmen tüketimi için, gaz almak için yapılmaz? sözleri bir tarafa, CHP ve MHP ABD etkisini sorgulamakta son derece kararlı. Ancak sorgulamanın AK Parti'yi geçip TSK'yı sanık sandalyesine oturttuğu da bir gerçek.

Büyükanıt'ın; Kendilerini vatansever diye tanımlayanların askerin harekatını tatminsizlikleri nedeniyle farklı yönlere çekerek olumsuz davranmalarını TSK olarak ibret ve dehşetle izliyoruz? çıkışının muhatabı olan MHP'den çok sert bir tepki geldi. Bahçeli'nin ?TSK açıklamasındaki bazı ifadeler PKK'ya itibar kazandırıyor? sözleri tartışmanın seyrini değiştirir nitelikte.

Konu, operasyonun da ABD etkisinin de ötesine geçti ve Türkiye şimdi yıpratıcı, yaralayıcı bir tartışmayı sürdürüyor. Her ne kadar AK Parti-ABD ilişkilerini mercek altına alıyor gibi görünse de, CHP ve MHP ile TSK arasında bir kavga yaşanıyor. Özellikle CHP-asker kavgası son derece dikkat çekici. Hudson senaryolarından, Tandoğan mitinglerinden, muhtıralardan bu yana çok şey değişmiş. Üniforma restini ciddiye almayanlar, başka türlü beklentileri boşa çıkanlar gerçekten üniformanın çıkarılmasını mı istiyor? Gerçekten bir istifa mı istiyor?

dabr.jpg

 

KANALAHABER.COM/BURAKBİBER

gelen şehit haberleriyle tatmin oluyormusunuz???!!!
 // Muhafız
Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz......
27 Şubat 2015 Cuma 00:50
korkak kaselisler.!!!
 // Abdullah
G.Kurmay Başkanının adını bile ağzınıza alamıyor apoletleri işaret ederek konuşabiliyordunuz, demokrasi gelince çeneniz düştü korkak kaselisler.!!!...
26 Şubat 2015 Perşembe 13:44
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler