YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MHP'liler'den yakalım, yıkalım diyenlere tepki
MHP'liler'den yakalım, yıkalım diyenlere tepki
09 Eylül 2010 07:22
26 Temmuz'da Hatay Dörtyol'da gerçekleşen saldırılarla ilgili internete düşen ses kayıtlarına MHP'den sert tepki geldi. Merhum Alparslan Türkeş'in oğlu Tuğrul Türkeş, şiddet yanlısı olanların ülkücü olamayacağını belirtti.

Dörtyol'da gerçekleşen saldırılarla ilgili internete düşen ve Hatay Ülkü Ocakları Başkanı Lütfü Kaşıkçı'ya ait olduğu iddia edilen ses kaydındaki sözlere ülkücü camiadan tepki yağdı.

Merhum Alparslan Türkeş'in oğlu MHP Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş, ses kaydındaki kişilerin ülkücü olamayacağını belirtti. MHP Genel Başkan Yardımcısı Recai Yıldırım da "Eğer bu olay doğruysa biz bu kişiyi içimizde barındırmayız." dedi. Ses kaydında Lütfü Kaşıkçı olduğu iddia edilen şahıs, 26 Temmuz'da başlayan olaylarda eylemcilere "Bu işin geri dönüşü yok. Kürtlerin kahveye yürüyeceksiniz. Fırsat elimize geçmişken yıkalım, yakalım." diye talimat yağdırmıştı. Dörtyol Savcılığı, Kaşıkçı hakkında soruşturma başlattı.

Merhum Alparslan Türkeş'in oğlu ve MHP Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş ülkücülüğün aklı başında insanların davası olduğunu dile getirerek ses kaydındaki kişilerin ülkücü olamayacağını belirtti. Şiddet yanlısı kişilerin partide barındırılmayacağını kaydeden Türkeş, bu kişiler hakkında hukukî işlem yapılması gerektiğini belirtti.

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Recai Yıldırım da parti olarak şiddete kesinlikle prim vermediklerini kaydetti. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin ülkücülerin sokak çatışmalarına girmesine karşı çıktığını ifade eden Yıldırım, ses kaydının gerçek olması halinde bu kişileri içlerinde barındırmayacaklarını belirtti. Yusufiyeliler Derneği Başkanı Hasan İlter ise ses kayıtlarıyla ilgili partiyi suçladı. Ocakların partiden ayrı hareket etmesinin mümkün olmadığını söyleyen İlter, iddialar doğruysa parti içinde 12 Eylül darbeci zihniyetinin uzantıları olduğunu ileri sürdü.

Derhal hukukî işlem başlatılmalı

Tuğrul Türkeş (MHP Ankara Milletvekili): Bu tip ifadeleri kullanan birileri kesinlikle ülkücü olamaz. Kendini ülkücü diye tanımlayabilir. Ancak gerçek ülkücülükle, milliyetçilikle alakası olamaz. Ülkücülük aklı başında, düşüncesine hakim insanların işidir. Biz parti olarak özellikle genel başkanımız bu konularda çok hassas. Kesinlikle bu tip olayları da kişileri de ülkücü camiaya kabul etmiyoruz. Bu kişiler hakkında gereken hukuki işlem neyse yapılmalı.

Biz şiddet taraftarlarını içimizde barındırmayız

Recai Yıldırım (MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili): MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin şiddet konusundaki hassasiyeti biliniyor. Hiçbir ülkücü kalkıp halkı galeyana getirip insanları birbirlerine saldırtmaz. Millete ortalığı yakıp yıkması için telkinde bulunmaz. Eğer böyle bir olay gerçekleştiyse biz bu kişiyi içimizde barındırmayız. Derhal partiden uzaklaştırırız. Kişilerin yaptığı kabahatler partiye mâl edilmemeli.

MHP, derhal şüpheleri giderecek açıklama yapmalı

Hasan İlter (Yusufiyeliler Derneği Başkanı): Ses kayıtlarında yer alan iddialar doğru ise böyle bir şeyin kabul edilmesi mümkün değildir. Ocakların partiden ayrı hareket etmesi mümkün olmadığı düşünüldüğünde, partinin derhal şüpheleri giderecek açıklama yapması gerekmektedir. Eğer iddialar doğruysa, bu olay parti içinde 12 Eylül darbecilerinin uzantılarının olduğu şüphesini doğurur. Dörtyol'daki olaylar, internete düşen ses kayıtlarındaki gibi, bir ocak başkanı tarafından organize edildiyse çıkan sonuçtan yararlanacak olanlar PKK ve MHP olacaktı. MHP, "Açılım yapıldı bunun sonucu ortaya çıktı." diyecekti. Bir de, referandum sürecinde böyle bir olayın yapılması manidardır. Bölgede kaos çıkarılmakla, vatandaşlarımızın referandumdaki tercihleri değiştirilmek istenecekti.

Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler