YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MHP'li vekiller Selendi'de
MHP'li vekiller Selendi'de
11 Ocak 2010 10:03
Romanlar vekilleri Türk bayrakları ve çiçeklerle karşıladı

TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanvekili ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ekici, Manisa'da yıllardır kardeşçe yaşayan insanların, etnik problemler nedeniyle birbirine düşmanlık beslemesinin mümkün olmadığını söyledi.

Mehmet Ekici, MHP Manisa milletvekilleri Mustafa Enöz, Erkan Akçay, Ahmet Orhan, MHP Manisa İl Başkanı Uğur Üncü ve Selendi Belediye Başkanı Nurullah Savaş ile Gördes'te misafir edilen Selendili Romanlara ziyaret etti.

Romanlar vatandaşlar tarafından Türk bayrakları ve çiçeklerle karşılanan Ekici ve beraberindekiler, Gördes Şen Romanlar Derneği'nde Romanlar ile görüştü.

Ekici, burada yaptığı konuşmada, kardeşliği ve beraberliği göstermek amacıyla ziyareti gerçekleştirdiklerini söyledi.

Yaşananlar üzücü olduğunu ifade eden Ekici, ''Hangi boyutu ile bakarsanız bakın, yaşananların kabul edilmesi mümkün değil. Ama bugün yapmamız gereken şey, aramızda ayrılık tohumları ekmek isteyenlere inat, bayrağın altında Roman, Kürt, Türkmen, Yörük demeden bir arada yaşama iradesinde olduğumuzu dosta düşmana yedi cihana göstermek olmalıdır'' dedi.

Kanayan yaranın el birliğiyle tımar edilmesinin mücadelesinin verilmesi gerektiğine dikkati çeken Ekici, şöyle konuştu:

''Biz kardeşiz, ay yıldızlı bayrağın gölgesi hepimize yetecek kadar büyük ve ağır bir gölgedir. Manisa ve Manisalılar, bu bayrağın altında yaşama kararlılığını, dostça, kardeşçe, birbirini kucaklayarak, birbirinin eksiğini tamamlayarak, birbirinin yanlışını düzelterek yaşamaya kararlı olduklarını bugün bu tabloyla tekrar gösterdiler. Türkiye kamuoyuna çok farklı şekillerde, yaşananlar bir etnik kavga olarak takdim edildi. Manisa'da yıllardır kardeşçe yaşayan bu insanların bir etnik problemleri nedeniyle birbirine düşman olması mümkün değildir. Bu tür düşmanlık ve nifak tohumlarını bir kenara koyacağız. Yaramız var, hep birlikte iyileştireceğiz.''

''ROMANLARI TEKRAR BAĞRIMIZA BASMAK İÇİN GELDİK''

Selendi Belediye Başkanı Nurullah Savaş ise Selendili Romanları ilçeye yeniden davet ettiklerini söyledi.

Gördes'e parçasından ayrılmış bir bütünün, diğer parçasına kavuşmanın heyecanı ile geldiğini ifade eden Savaş, ''Biz sizden ayrı olamayız, sizden ayrılamayız. Şimdiye kadar nasıl iç içe kardeşçe yaşadıksa bundan sonra da yaşarız'' diye konuştu.

Yaşanan olayların tasvip edilmesinin mümkün olmadığını vurgulayan Savaş, olayların gönüllerde açtığı hasarı tamir etmek için büyük çaba sarf ettiklerini belirtti.

Romanları kendilerine kardeş olarak gördüklerinin altını çizen Savaş, ''Türkiye'de yaşayan bütün vatandaşların görmek istediği, içinden geçirdiği, duymak istediği duygu ve düşünce budur. Bir ve beraber, kardeşçe bir arada yaşamak'' dedi.

Ziyaretin sebebine ilişkin bir soru üzerine Savaş, şunları kaydetti:

''Buraya, onları ilçeye geri almak için geldik. Bunun altında farklı bir şeyler aramayın. Biz onları tekrar bağrımıza basmak için geldik. Tabi ki geri dönecekler, onlar bizim kardeşimiz. Bana, 'Hiç endişe duymadın mı?' diye soruyorlar. Neden endişe duyayım? Ben nasıl Selendi ilçesinde bir kardeşimin evine gidiyorsam, burada da kardeşlerimin yanına geliyorum. Neden endişe duyayım ki? Türkiye'yi ayrıştırmak isteyenlere karşı ders niteliğinde, bu insanlarla birlikte yaşayacağız. Onlar bizi ayrıştırmaya çalışsalar da inadına biz birlikte, bir arada yaşayacağız.''

Gördes Şen Romanlar Derneği Başkanı Seyfettin Budak da yaşanan olayların ardından kimseye küskünlükleri bulunmadığını söyledi.

Kavga edebildikleri gibi barışmayı da bildiklerine işaret eden Budak, ''Bizi severek sayarak geldiler. Biz de bu Gördes Romanlar Derneği üyeleri olarak sevgiyi Selendi halkına kesinlikle göstereceğiz. Yıkılan kalbin tamiri de vardır. Herkesten sabır, selamet ve sükunet istiyoruz'' diye konuştu.

Ziyarette, heyetin ikramı baklavalar ile çocuklar için getirilen oyuncaklar dağ

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler