YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MHP'li Şandır: "Bu bir silah bırakma çağrısı değil"
MHP Mersin Milletvekili Mehmet Şandır Kanal A'da Türkiye'nin Seçimi programına konuk oldu. Çözüm Süreci kapsamında 28 Şubat günü yapılan açıklamanın aslında, silah bırakma çağrısı olmadığını söyleyen Şandır PKK'nın silah bırakmayacağını söyledi.
MHP'li Şandır: "Bu bir silah bırakma çağrısı değil"
04 Mart 2015 / 06:00 Güncelleme: 05 Mart 2015 / 07:07

Türkiye terör örgütüne teslim edilmiş durumda

"Türkiye bir terör örgütüne teslim edilmiş durumda bugün terör örgütünün önümüze koyduğu şeyleri tartışıyoruz. İnsanlar bir savrulmanın içindeler. Mir Dengir Fırat bugün HDP'den aday oluyor. Neden böyle? Çünkü bir kaos ortamındayız. Ne olacak Türkiye'nin yarını? Konuşma fırsatımız oldu ama çok dikkate değer şeyler söyledi. Türkiye diktatoryal bir yöne evrildiği için, AKP'nin 400 Milletvekili iddiasını, talebini çok tehlikeli bulduğum için, Recep Tayyip Erdoğan'ın bu hırsının, bu kibrinin, kendisine , ülkeye, partiye çok zarar vereceğine inandığım için onun bu amacının gerçekleşmemesi açısından, HDP'nin barajı geçmesi ona katkı vermek için gittim dedi."

MHP olarak HDP ile karşı çıkışımız farklı noktalarda

"İktidar partisinin kuruluşunda yer almış, partide ikinci adam olmuş, şimdi ki Cumhurbaşkanına o zaman ki Başbakan Erdoğan'a danışmanlık yapmış Dengir Mir Mehmet Fırat'ın dününden pişmanlık duymasını çok önemsiyorum ve milletimizin dikkatine sunuyorum. Dengir Mir Mehmet Fırat, "Dün içinde bulunduğum bu hareketin, emek verdiğim bu partinin, bu liderin bugün bulunduğu yer Türkiye'yi kaosa götürüyor" dedi. MHP'nin karşı çıkışı bir farklı noktada. Yani Dengir Mir Mehmet Fırat'ın demokrasi açısından ülkenin diktatoryal bir rejime evrilmesi, anayasanın tek başına değiştirilecek, başkanlık sistemine geçilecek, parlamenter sistemden vazgeçilmiş olmasını ülkenin huzuru açısından tehlikeli görmesini bir anlamda paylaşabiliriz. Ama Milliyetçi Hareket Partisi'nin duruşu farklı. Sebebi de şu, bakınız siyaset yapıyoruz, siyasi kimliğimiz ile konuşuyoruz, partimizin görüşlerini ifade etmek durumundayız. Ama bunun ötesinde bu toprakların ekmeğini yiyen haysiyetli bir insan, yediği ekmeğin içtiği suyun  karşılığında dürüst olmak zorunda olan bir insan olarak konuşuyorum. Bu devlet kolay kurulmadı, bu millet kolay var olmadı."

Bu bir silah bırakma çağrısı değil

"28 Şubat'ta sizin ekranlarınızda ve medyada izlediğimiz, AKP Hükümetinin yetkilileri ile PKK'nın temsilcisi, Kandil'in ve İmralı'nın temsilcisi olduğu iddiasıyla HDP Milletvekillerinin heyetinin yaptığı açıklamada önümüze konan 10 maddelik hadise, tenkit açısından söylemiyorum. Deniliyor ki PKK'nın silah bırakma çağrısı. Şimdi böyle olmadığını hem İmralı söylüyor, hem Kandil söylüyor, hem onlar adına konuşan tüm temsilcileri söylüyor. Notlarımı getirdim burada....  Selahattin Demirtaş'ta söylüyor. Bu bir silah bırakma çağrısı değil. Bu bir niyet ifadesidir. Nedir o niyet ? Çatışmasızlığın tahkim edilerek, bu 10 maddedeki hususların AKP Hükümetinin gerçekleştireceğine dair güvenceler vermesi halinde, KCK olağanüstü kongreyi Nisan aylarında olağan üstü toplantıya çağırabilir. Şimdi bu bir silah bırakma değil kendileri de söylüyor. Diyor ki, demokratik siyasetin içeriği tartışılmalı... Eğer biz silahlı mücadeleden vazgeçeceksek, silah bırakırsak demiyor, çünkü kendi ifadeleri ile Kürt siyasi hareketinin en değerli unsuru silahıdır. Silahtan asla vazgeçmezler. Kendimizi kandırmayalım, kafamızı kuma sokmayalım. Siz bir terör örgütünün amacına ulaşmadan, silah bırakacağına nasıl emin olabilirsiniz? Yani biz niye PKK'ya inanalım?"

PKK'ya neden inanalım?

"Eruh'un kaymakamlık binasına kurşun izleri ile Kürdistan'ı kuracağız diyen PKK'nın bugün ben devlet kurmaktan vazgeçiyorum demesine neden inanalım. Birincisi bu. İkincisi 2013 yılında Abdullah Öcalan, Diyarbakır'da AKP hükümetinin müsaadesi ile bir beyanat verdi. Bir bildiri okuttu orada. Ve dedi ki, "Artık silahla mücadelenin devri dolmuştur. Siyaset yapın silahları bırakın ve Türkiye'yi terk edin." Terk ettiler mi? Lütfen yani kafamızı kuma sokmayalım. PKK 2013'ten bu yana kaç tane insanımızı öldürdü. 6-7 Ekim olaylarından bu yana 6 ay geçti, 6 ay önce hangi sebeple Kobani'deki olayları protesto etmek adına 50 tane insanımızı katlettiler? Yani hiçbir silah taşımayan sivil kıyafetli askerimizi polisimizi sokak ortasında infaz etmediler mi?"

"Türk milleti kan ve soy bağı olanlar değildir"

"Bize göre Türk milleti kan ve soy bağı olanlar değildir. Bize göre Türk milleti bu devlete, vatandaşlık bağı ile bağlı olanların adıdır. Bize göre Türk milleti bu topraklarda yaşayanların adıdır. 4 Mayıs 2005 tarihinde Sayın Genel Başkanımız Devlet Bahçeli bir basın toplantısı ile açıkladı. O zaman Başbakan Erdoğan, "Alt kimlik, üst kimlik, Türkiyelilik kimliği, Türk kimliği bir etnik kimliktir. Bir alt kimliktir. Dolayısıyla diğer alt kimliklerle bir farkı yoktur" deöişti. Türk kimliği üst kimlik değildir. Eğer devlet varsa, bir milleti olması lazım. Ve milletin adı Türk milletidir. Evet Türk diye bir ırk var. Turan ırkı.  Ben Kürtlerinde aynı ırktan oldukları kanaatindeyim. Tarihte veya ilimde böyle söylüyor."

Perinçek'in Esad ziyareti yanlış

"Kendi politikalarını izleyen bir parti ben onlara birşey demiyorum. Ama Beşşar Esad'ın elini güçlendirecek bir davranış doğru olmaz. Ben dostluk grubu başkanlığıda yaptım. Beşar Esad'ın da geçmişte iyi yönlerinden bahsedebilirim. Ancak halkını ve devletini yerle bir eden, varil bombaları ile çocukları öldüren, 200 bin kişinin ölümünden sorumlu olan Beşşar Esad'ı en azından buuz ederek, cezalandırmamız lazım. Beşşar Esad'ın elini sıkarak güçlendirmek doğru değil."

 

KANALAHABER / ÖZEL İÇERİK

 

 

 

 

Nereye kadar inkar?
 // Ömer
...Eğer devlet varsa, bir milleti olması lazım. Ve milletin adı Türk milletidir. Evet Türk diye bir ırk var. Turan ırkı. Ben Kürtlerinde aynı ırktan oldukları kanaatindeyim. Tarihte veya ilimde böyle söylüyor." Döne kadar Kart-kurt dediniz inkar ettiniz.bu gün ise Kürt komutan Selahaddin-i Eyyubi diyorsunuz,Kürt kardeşlerimiz diyorsunuz.Kendiniz olun dün öyle bu gün böyle olmayınız.Sayın .A.Çay bile dün söylediklerinin aksini söyleyebilme cesaretini gösterirken siz statik düşünmeye devam edin...
04 Mart 2015 Çarşamba 11:08
bende 2pişmanım
 // alper tunç
bende 20 yıllık ülkücü geçmişimden pişmanım. ne...
04 Mart 2015 06:34
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler