YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MHP'li Akşener'den şok sözler
MHP İstanbul Milletvekili Meral Akşener, "Türkiye'de Amerika istemedikçe darbe olmaz" dedi
MHP'li Akşener'den şok sözler
26 Şubat 2010 / 14:12 Güncelleme: 26 Şubat 2010 / 14:17

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanvekili, MHP İstanbul Milletvekili Meral Akşener, Türkiye'de ABD istemedikçe bir darbenin yapılamayacağını belirterek, "Amerika'nın onay verdiği darbeci paşalar serbest, Amerika'dan yeşil ışık alamadığı için teşebbüste bulunamayan emekli paşalar soruşturmaya uğruyor" dedi.

Akşener, 7 Mart'ta ara seçim yapılacak olan Karacasu ve Kavlaklı Beldelerinde çalışmalar yapmak üzere geldiği Kahramanmaraş'ta basın mensuplarıyla bir araya geldi. Yaşar Pastanesi'nde düzenlenen kahvaltıda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Akşener, gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

Akşener, bir gazetecinin AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Avni Doğan'ın tartışmalara neden olan 'fişleme' ile ilgili sözlerinin hatırlatılması üzerine, bu tür faaliyetlerin geçmişten bugüne her zaman olduğunu söyledi. İçişleri Bakanlığı döneminde fişleme tartışmalarıyla gündeme gelen 'Batı Çalışma Grubunu' ortaya çıkardıklarını kaydeden Akşener, "Bu grubun bütün illere gönderdiği yazılarla çeşitli kriterler ölçüsünde insanlar hakkında bilgi istendiği, bilgi notu hazırlandığını biliyoruz. Yani bunun bir diğer tarifi de fişlemektir. Bu tür şeyler hep olagelmiştir. Bu tür yanlışlıklar olmaması gerekir" diye konuştu.

Doğan'ın sözlerinin tartışmaya yol açmasının en büyük nedeninin ise iktidarın görüşleriyle aykırılık taşıması olduğunu ifade eden Akşener, "Dünden beri olagelen bu hadiselerin sona ereceğini sona erdiği bir Türkiye'nin hazırlanması konusunda hareket ettiğini ortaya koyan iktidar partisini sayın Doğan'ın bu konuşması bu iddiayı çökermiştir. O cümlenin devamı da var. Diyor ki 'biz gidersek Ergenekoncular gelir halkın canına okur.' Yani bir korkutma, hizmete yönelik oy isteme yerine, daha soyut bir kavram üzerinden oy isteyen ikinci bir cümle. Konuştuğunuz zaman o çok ilginç. Dolayısıyla bunlar Türkiye'de olmuştur, doğru değildir. Ben bunların yanlış olduğuna inandığım için bakanlık döneminde oldukça gerilimli bir dönemdi gereğini yapmıştım ama kendimde insan fişlemeye kalkışmamıştım. Yani talimat verip de fişlemeye kalkışmamıştım. Bunların ortadan kalkması lazım. Doğru değil. Dün beni fişliyorlar diye bu gün güç sahibi bensim o günkü fişleyenlerin bu günkü uzantılarını ben fişlemeye kalkışırsam bu iş bitmez" ifadelerini kullandı. Akşener, konuya ilişkin başlayan sürecin ise inceleme noktasında kalacağını ve soruşturmaya dönüşmeyeceğine inandığını ifade etti.
Akşener, darbe planlarına ve emekli paşaların ifadelerinin alınmasına ilişkin yöneltilen bir soruya ise 'Türkiye'de Amerika istemedikçe darbe olmaz' yanıtını verdi. Akşener, Genelkurmay eski Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün söylemleri ile bu sürecin başladığını ve emekli paşaların ifadelerine başvurulduğunu belirtti. Özkök'ün de görevini savsakladığı iddiasında bulunan Akşener şunları söyledi:

"Şimdi bugün tutuklanan arkadaşların bellerinde silah var o zaman ve hepsi muvazzaf. Diyelim ki bunların hepsini yaptılar, tabi ben bilmiyorum tamamen iddialar üzerindeyiz. Onun için de bir şey diyemeyeceğim. Yapmıştır, yapmamışlardır diyemeyeceğim. Ama ben tecrübelerim ışığında bir önermede bulunuyorum. Sayın Özkök ifade verdi ve dün de serbest bırakılan emekli komutanların tamamı bu ifade baz alınarak sorgulandılar, gözaltında kaldılar, tutuklu kaldılar. Öz cümle şunu söyleyeyim ben. Yani bu silsile içinde baktığınız zaman Hilmi Özkök darbe teşebbüsüne, yani sübut bulmamış bu suça iştirak etmemiş bulunuyor ama görevini savsaklamıştır. Ben İçişleri Bakanı olarak batı çalışma grubunu illegal bir örgütlenme olarak, yani hukuki dayanağı olmayan bir örgüt olarak karşıma getirdiklerinde sumen altı etmedim. Çünkü o zaman görevi savsaklamaktan, bir adım ötesi görevi kötüye kullanmaktan yargılanmak durumunda kalacaktım ki doğrusu da budur. Bir illegal hukuk dışı bir yapılanma var, siz onun peşine düşeceksiniz. Birincisi bu. İkincisi Büyükanıt'ın verdiği e-muhtıra. O da ortada duruyor. Ama belinde silah olduğu dönemde bu insanların hiçbiriyle ilgili bütün bu fısıltılar yapılmışken hiç bir şey yok, belinden silah çıkmış pijamalar terlikler, şimdi soruşturuluyor. Amenna, bir şey demiyoruz. Ama benim söyleyeceğim şu; Türkiye'de Amerika'nın onayladığı darbeleri yapan, Amerika'nın onayladığı paşalar serbest, asıl darbeci paşalar serbest, sübut bulmadan hayal halinde, yani kağıtlara planlara dökülmüş olan ama Amerika'dan yeşil ışık almadığı için darbe teşebbüsüne girişememiş emekli paşalar da soruşturmaya uğruyor."

Akşener, MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Akif Paksoy, MHP İl Başkanı Mustafa Bastırmacı ve MHP Merkez İlçe Başkanı Ömer Özkan'ın da katıldığı toplantının ardından Kavlaklı ve Karacasu Beldelerindeki seçim bürolarını ziyaret etti.
Akşener, akşam ise Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'nde düzenlenecek programda kadınlarla söyleşide bulunacak.

İHA
 

HALA HİÇ BİR ŞEYDEN HABERİNİZ YOKMU !
 // BATUHAN
Konuşacaksanız bari ibret alalım siz konuşmuşsunuz basında yazmış neticede ortada bir şey yok ne anladık biz bu işten..Amerika istemediği içinmi darbe olmadı ?Daha dün bir paşaya ait yazıda Baykal yüzücü,Bahçelide kımızcı öbürüde ne idügü belirsiz biri dememişmiydi yani darbe yapılacakmışda hükümet edecek adam bulamamışlarda onun için.Bundan haberiniz yokmuydu?Meclis lokantasında güzelce beslenin,makyajınızıda yapın fakat biz baş örtünüzü unutmad...
26 Şubat 2010 14:57
akşenerin kökenini biliyoruz.doğrudur...
 // ibrahim çelikoğlu
ABD'nin çok sevdiği kendilerine sadıklardır amma;Bu ortamda kötülere bulaşmıyacağıda açıktır.Yabancı devletleri yok etmek için her yolu dener,uygular.Kendi devletine zarar getirenlere geçit vermez.Buda Dünya düzeni için iyi birşeydir.Kendi devletlerinin korunması için seçimlerine evet,tamam denilmeli,bizim devletinde korunması,onlarınki gibi korumaya alınmalıdır.Amma;Yok etme politikalarına doğrudan karşı koymalıdır.Kontrolları altındakileri kolaylıkla yok e...
26 Şubat 2010 14:42
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler