YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MHP'den CHP'ye PKK eleştirisi
MHP'den CHP'ye PKK eleştirisi. MHP Grup Başkanvekili Şandır, CHP'nin Doğu ve Güneydoğu'da oy almak için PKK ile aynı şeyleri söylediğini iddia etti.
MHP'den CHP'ye PKK eleştirisi
28 Mayıs 2011 / 17:52 Güncelleme: 28 Mayıs 2011 / 17:58

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, ''Dün PKK neyi söylüyorsa, bugün bakıyorsunuz Doğu ve Güneydoğu bölgelerinin oylarını almak adına CHP'nin yeni yönetimi onu söylüyor'' dedi.

Şandır, MHP Tarsus İlçe Teşkilatınca bir düğün salonunda ''İktidarımıza Ses Ver'' adıyla düzenlenen yemekte yaptığı konuşmada, iktidarı ve anamuhalefet partisini eleştirdi.

12 Haziran'da yapılacak seçimlerin ülkenin kaderini belirleyeceğini ifade eden Şandır, devletin milli mücadele sonucu kurulduğunu belirterek, ''Sayın Başbakan ısrarla 'yeniden beni seçin, Anayasayı değiştirelim ve parlamenter sistemi değiştirelim' diyor. CHP'nin yeni yönetimi de Başbakan gibi düşünüyor ve genel af istiyor. Aslında bu talepler PKK'nın talepleridir'' diye konuştu.

MHP'nin kimseyle kavgası bulunmadığını vurgulayan Şandır, şöyle devam etti:

''1982 Anayasası'nın değiştirilmesini en çok biz istiyoruz. Ancak bu değişim Türkiye Cumhuriyeti'nin yapısını değiştirmeyecektir. Anayasa değiştirmek adı altında bu devletin kuruluş hukukunu değiştirmek gibi bir niyetiniz varsa, bunun sonu bu devleti yıkmaya götürür. Milleti parçaladığımız takdirde bu devlet, bu milletin devleti olmaktan hızla çıkar. Onun için bu seçimde sizlerin vereceği oylar bu ülkenin kaderini belirleyecektir.

Öte yandan Başbakanın 'başkanlık sistemi' talebi esasında çok tehlikeli bir taleptir. Başkanlık sisteminde vilayet esası yoktur, eyalet esası vardır ve çok tehlikelidir. İşte bu seçimler bunlara karşı koyma seçimidir. Bu nedenle 12 Haziran seçimlerinde bu iktidara 'dur' dememiz gerekir.''

Anamuhalefet partisini de eleştiren Şandır, şunları kaydetti:

''Bir yandan CHP'nin yeni yöneticileri, AKP iktidarıyla, Başbakan ile yarış içinde. PKK neyi istiyorsa, onu telaffuz ediyorlar. Yüreğim yanarak söylüyorum ki Büyük Önder Atatürk'ün söylediği gibi kalelerimiz tek tek düşüyor. Özerkliği PKK istiyor. CHP seçim beyannamesine 'bunu gerçekleştireceğim' diye yazmış. Neyin özerkliğini vereceksiniz yerel yönetimlere? Ana dilde eğitim tanınmalı diyor, genel af istiyor. Genel af talebi PKK'nın talebidir. Dün PKK neyi söylüyorsa, bugün bakıyorsunuz Doğu ve Güneydoğu bölgelerinin oylarını almak adına CHP'nin yeni yönetimi onu söylüyor. Ama dün böyle değildi. Bu Cumhuriyeti kuran siyasi parti olarak Cumhuriyetin niteliklerine, bu devletin kuruluş hukukuna ölümüne sahip çıkıyorlardı. Ama bugün yeni CHP adı altında değişim, dönüşüm adı altında bu şer kervanına CHP'nin de katıldığını görüyoruz.'' AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler