YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MHP'de kongre süreci nasıl başladı?
MHP'de muhaliflerin gerçekleştirdiği olağanüstü kurultayın MHP tüzüğüne aykırı olduğunu belirten Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, parti içerisinde gerçekleştirilen eylemlerin parti tüzüğüne uygun olması gerektiğinin altını çizdi.
MHP'de kongre süreci nasıl başladı?
09 Temmuz 2016 / 09:11 Güncelleme: 09 Temmuz 2016 / 09:14

Kanal A'da yayınlanan Fahrettin Damga'nın moderatörlüğünü yaptığı 'Gözden Kaçanlar' programına konuk olan MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, MHP cephesinde yaşananları dünü ve bugünüyle değerlendirdi.

İşte Mevlüt Karakaya'nın konuşmasından önemli satır başları: 

MHP cephesinde kongre süreci nasıl başladı?

1 Kasım'dan bu yana gündemi en çok meşgul eden konulardan biri MHP'nin kongre süreci oldu. MHP anlatıldığı ya da gösterilmeye çalışıldığı gibi demokrasi konusunda diğer partilerden geri değil hatta diğer partilerin ilerisinde bile yer alıyor.

MHP'nin geçmiş yıllardaki ilçe ve il kongrelerine baktığımızda çoğunlukla çok adaylı olarak gerçekleşmiştir ve bunlara da hiçbir zaman bir müdahale söz konusu olmamıştır. Yarış ve rekabet her zaman teşvik edilmiştir. Siyasetin içerisinde olan herkes bunu bilir.  Genel başkanlık seçimleri de her zaman çok adaylı olmuştur. Diğer partilerde bunu görmek çok mümkün değil. 

MHP'NİN GELİNEN SÜREÇTEN RAHATSIZLIĞI YOK

MHP liderinin son gelinen süreçten bir rahatsızlığı yok. 7 Haziran'dan bu yana bazı sorunlar yaşandı. Hükümet kurulamadı ve tekrar bir seçime götürüldü. Bir çok açıdan bakıldığında MHP ve Bahçeli haklı çıktı. 

Çözüm süreci noktasında bakıldığında mecliste olan 4 siyasi partiyi ele alırsak, 7 Haziran seçimlerinden önce AK Parti seçim beyannamesinin önemli bir kısmı çözüm süreciyle ilgiliydi. Vatandaşa yönelik çok fazla vaat söz konusu değildi. 

HDP'ye baktığımızda o da çözüm sürecinin ortağıydı. CHP'nin bu konudaki yaklaşımında verilen mesaj 'Çözüm sürecini bundan sonra ben daha iyi götürebilirim. Bireysel hürriyet ve özgürlüklerin daha da genişletilerek bu işin tamamlanması gerektiğini ifade ediyorlardı. 

DAHA ÖNCE UYARMIŞTIK

Çözüm süreci diye adlandırılan sürecin doğru bir süreç olmadığını, ülkeye ciddi bir zarar vermekte olduğunu söyleyen MHP'ydi. Bu seçimin ana temasında çözümcüler ve çözüm karşıtı olanlar vardı. Çözüm karşıtı olanlar MHP'ydi. 

Sayın Bahçeli, önce ülkem ve milletim sonra partim diyerek çözüm sürecine olan karşıtlıklarını dile getirmişti ve bir oyunun söz konusu olduğundan bahsetmişti. 

MHP'NİN AYRIŞTIRILMAYA ÇALIŞILMASI KABUL EDİLEMEZ 

MHP'nin 7 Haziran seçimleriyle birlikte bazı sıkıntılar yaşaması bir de HDP'nin gerisinde kalması dikkate alındığında bir çaresizlik ve umutsuzluk aşılandı topluma ve MHP'lilere. 

MHP'liler 2002'den bu yana birçok alanda ezildi ve başarı elde edemediler. Seçim sonucunda bir kızgınlık oluştu ve birileri bu kızgınlığı yönetmeye çalıştı. Olağanüstü kongreler gündeme getirildi. 

Seçim akşamını hatırlarsak MHP ile 20-30 yıldır hiçbir bağı olmamış, seçimde hiçbir destek vermemiş bazı kişiler daha o gece olayların analizi dahi yapılmadan MHP tabanına oynamaya çalıştılar ve 'Bahçeli gitmeli', 'MHP bırakmalı' gibi algılar oluşturmaya çalıştılar. 

Partilerin tüzükleri vardır. Bunlar partilerin anayasası ve başucu kitabıdır. Olağanüstü kongreye tüzük izin veriyor ama kongrelerde tüzük yapılmaz diyor. 

Olağanüstü kongrelerde seçim yapılamayacaksa böyle bir talebin karşılığı yok. Zaten o kadar delege toplama çalışmalarına rağmen yarısı vardı salonda delegelerin. 

Olağanüstü kongrelerde mevcut yönetimi görevden alacağız mesajı vardır.Başlarda bu mesaj kutuplaştırdı. Olağan kongrelerde ise böyle bir durum yok. MHP olağan kongrelerini çok sayıda adayla defalarca yaşadı. 

Rekabet olabilir, gerginlik olabilir ama bugünkü durumda olduğu gibi ayrıştırma olması mümkün değildir.

Yapılması gereken başından beri olağan kongrelerde tüzüğe ve yasalara uygun bir seçimle oylamanın yapılması ve neticenin belirlenmesidir. Bundan başka yol yoktur.

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler