YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MHP lideri Bahçeli istifa mı ediyor?
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya sürecini değerlendirdi. Karakaya, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin istifa edeceği yönündeki haberleri yalanladı.
MHP lideri Bahçeli istifa mı ediyor?
25 Mayıs 2016 / 13:55 Güncelleme: 25 Mayıs 2016 / 14:29

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, Yargıtay’ın yapılan itirazı değerlendirerek 'olağanüstü kongre toplanmalı' kararının ardından Milliyetçi Hareket Partisi'nin aldığı seçimli kongre kararının perde arkasını , Kanal A'da Tuğba Dalkılıç'nın sunduğu Haber Merkezi programında anlattı.

Mevlüt Karakaya'nın konuşmasından önemli satırlar:

1 Kasım seçimlerinden sonra muhalif sesler yükselmeye başladı ve olağanüstü kongre istendi fakat MHP'de böyle bir yola gidilmesinin doğru olmadığını ifade ettik. MHP'de şimdiye kadar olağanüstü kongre yapılmadı.  8-9 Ocak'ta merkez yönetim kurulu üyeleriyle birlikte olağan kongre kararı aldık. Olağanüstü kongreye karşı çıkışımızın hem kurumsal hem de mevzuata yönelik bir duruşu vardı.  Bu konuda ısrar edip olağanüstü kongre isteği üzerine genel başkanımız tüzük değişikliği için muhaliflere yargı yolunu gösterdi. 

Genel başkanımız hukuki süreci kararın çıkmasını bekledi. Bizim için Yargıtay'ın son sözü önemlidir.  Dün Yargıtay'ın kararının açıklanması üzerine Genel Başkanımız olağanüstü kongrenin toplanacağını belirtti ve olağanüstü kongre için iki tarih verildi: 26 Haziran veya 10 Temmuz'da Olağanüstü Kongre yapılacak.Büyük ihtimalle 10 Temmuz'da olur.  Biz her ihtimale karşı olumsuz bir karar çıkarsa diye düşünerek hazırlı olduk.  Kongre hazırlıkları daha önce yapılmıştı.

Artık kararı ülkücü delege verecek. Bu süreçte herkes delegeyle irtibat kuracak. Delege de gelip orada kararını verecek. Benim tavsiyem ülkücü camianın sakin olmasıdır. Daha fazla partiyi yıpratmanın anlamı yok.

Muhalifler neden bu kadar acele ediyor?

Biz bu durumu anlayamıyoruz bunun bir gerekçesi olmalı. Zaten Eylül'de olağan kongre çalışmaları başlatılacaktı. Bir algı yönetimi yapılıyor. Kongrenin olmayacağı söylendiğinde bile muhalifler bir açıklama yaptı. Böyle bir durum Türk siyasi hayatında bir ilktir.  Şu ana kadar muhalifler Olağanüstü Kongre olması yönünde bir aradaydılar. 15 Mayıs'tan itibaren muhalifler birbirleriyle çatışmaya başladılar. Şimdi herkes eteğindekileri dökecek. 

Yönlendirme var

Bu olağanüstü kongre sürecinde paralel yapı da var.  Genel Başkanımızın böyle bir iftira attığı yalandır.  MHP aynı zamanda milliyetçi yapısı nedeniyle teröristlerin de hedefi haline de gelmiştir.  Alparslan Türkeş ile Bahçeli'nin bile birlikte bir anlaşmaya vardığı iddia edildi. Sayın Türkeş Meclis'te herkesin gözü önünde Bahçeli'ye 'geçmiş olsun' dileğinde bulundu. Bunu bile abarttılar olmadık yere çektiler. 

Biz şu ana kadar hükümetten ve politikalarından memnun değiliz. Bu hükümet terör açısından çok ciddi yanlışlar yaptı bu yanlışlara karşısında duran MHP oldu.  Çözüm süreci, açılım vb tamamen yanlıştı. Biz "kan kusarız kızılcık şerbeti içeriz" dedik.  Biz hükümet terörle mücadeleye başladığında halkımız için destek verdik. Terörle mücadele devletin mücadelesidir.  MHP'yi terörle mücadelede hükümete destek verdiği için eleştirenleri anlamakta zorlanıyorum...Terörle mücadelede şartsız kayıtsız destek göstereceğiz.

Bahçeli istifa edecek mi, kongre de aday olacak mı?

Sayın Bahçeli'nin istifa edip etmeyeceğine kimse karar veremez. Sinan Oğan'ın adaylığı tehlike de aslında. Sayın Genel başkanımız istifa etmeyecek ve kongrede aday olacak. Olağanüstü kongre seçimli olarak alındı. Artık kafa karıştırmanın bir anlamı yok. Ortalığı germek isteyenlere izin vermemeliyiz. Sayın Genel Başkanımız şu an görevinin başındadır.  Bu süreçte istifaya gerek yok. 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

 

 

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler