YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MHP ile AKP'nin otopark polemiği
MHP ile AKP'nin otopark polemiği
02 Kasım 2011 14:36
MHP'li vekiller Seyfettin Yılmaz ve Oktay Vural mecliste düzenledikleri basın toplantısında, AK Parti Genel Merkezi'ndeki otoparkın Orman Genel Müdürlüğü'ne ait olduğunu iddia etti.

MHP Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz, AK Parti'nin otopark olarak kullandığı alanın Orman Genel Müdürlüğüne ait olduğunu iddia ederek, ''Orman Bakanlığı'nın bu işgale kayıtsız kaldığını'' söyledi.

Yılmaz, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, AK Parti'nin, ''Genel merkezinin bir parçasıymış gibi duvarlarla çevirip otopark olarak kullandığı 3 bin 600 metrekarelik alanın Orman Genel Müdürlüğüne ait olduğu'' iddiasında bulundu.

Bu alanın ''AKP tarafından otopark olarak kullanmadan önce, hemen yan tarafındaki Orman Genel Müdürlüğüne ait tesisin işletmecisi tarafından otopark olarak kullanılmak istenmesine itiraz edilerek mahkeme kararıyla boşalttırıldığını'' ileri süren Yılmaz, şöyle konuştu:

''Orman Bakanlığı, haklı olarak kendi kiracısının bile bu araziyi otopark olarak kullanmasına izin vermezken, 13 Haziran 2007 tarihinde açılan AKP Genel Merkezinin 3 bin 600 metrekarelik alanı işgal etmesine kayıtsız kalmıştır. AKP tarafından otopark olarak kullanılan arazinin değeri, 21-30 trilyon lira arasındadır. AKP Genel Merkezinin bu alanı otopark olarak kullanması için araziyle ilgili Büyükşehir Belediyesi tarafından imar planı değişikliğine gidilmiştir. Orman Bakanlığı, bu işlemler olurken ne Büyükşehir Belediyesine itiraz etmiş ne de mahkeme yoluna gitmiştir.  AKP, bu araziyi para ödemeden, genel merkezinin sınırları içine katıp, etrafını duvarlarla çevirerek otopark olarak kullanmaya başlamıştır. Bu hangi hukuk anlayışıyla bağdaşır  Başbakan, Van depreminin ardından bedeli ne olursa olsun çarpık yapıları, ruhsatsız binaları, gecekonduları yıkacaklarını ifade etti. Sayın Başkan'a soruyorum; hukuksuz olarak işgal ettiğiniz, bir kuruş vermeden genel merkezinizin otoparkı olarak kullandığınız devlet arazisinin, orman arazisinin etrafındaki duvarları yıkarak başlamaya ne dersiniz  AKP, Türkiye'nin onlarca partisinden biridir. Benzerleri gibi ömrünü tamamlayacak ve iktidardan uzaklaşacaktır. Türk devleti ise kurum ve kurullarıyla ilelebet yaşayacak.''

''Resmen dalga geçiyor ''

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da Başbakan ve Hükümet üyelerinin Van depremiyle ilgili çelişkili açıklamalarda bulunduklarını, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın ''Ekiplerimiz yeterli olduğundan dışarıdan destek istemedik. İlk anda kendi performansımızı görmek istedik...'' açıklamasında bulunduğunu öne sürerek, ''Vatandaşımızın canını deneme tahtasına dönüştüren bir anlayış... Erciş'teki depremde bile acz içinde kalan bir Hükümet, Marmara depremi gibi bir olay olsaydı ne yapabilirdi  Ne yaptığını bilen bir Hükümet var mı '' dedi.

Temeli 2007 yılında dönemin Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından atılan Van Polisevi'nin depremde gördüğü hasar nedeniyle oturulamaz hale geldiğini ifade eden Vural, ''Bu bina neden yıkıldı  Çelik, bir de enkaz üzerinde edebiyat yapıyor'' diye konuştu.

Vural, bir gazetecinin ''Başbakan Erdoğan'ın bedelli askerlikle ilgili dünkü sözlerini nasıl buldunuz '' sorusuna ise ''Hangi sözüne inanalım  Referandum öncesi başka bir şey söyledi. Çok umutlar verildi. Adam gibi yapacaksan yap, yapmayacaksan konuşma. Lütfen... Resmen dalga geçiyor. Aldatma ve kandırma süreci. Birileri bizimle oynuyor. Papatya falı gibi bir var, bir yok; bedelli, bedelsiz...'' karşılığını verdi.

13 yaşındaki kız çocuğu N.Ç'ye tecavüz davasında Yargıtay'ın verdiği kararın sorulması üzerine de Vural, adaletin vicdana sığması gerektiğini belirterek, ''Bu karar vicdanlara sığdı mı  Adalete saraylarda değil, vicdanlarda yer açılmalı. Bu karar vicdanlara sığmadı'' dedi.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler