YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MGK’dan üç kritik mesaj çıktı
MGK’dan üç kritik mesaj çıktı
30 Nisan 2010 09:55
MİLLİ Güvenlik Kurulu’nun (MGK) dünkü 6.5 saat süren Nisan ayı olağan toplantısının gündemini dış politika oluşturdu...

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, kurul üyelerine kapsamlı bir sunum yaptı. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın yaklaşık 15 dakikalık gecikmeyle katıldığı MGK sonrası yayınlanan altı maddelik bildirinin beş maddesi dış politikaya ayrılırken, Davutoğlu’nun özellikle İran, Kıbrıs ve Ermenistan’la ilgili daha önce dile getirdiği görüşler bildiriye yansıdı.

Bildiride Türk-Ermeni uluslarının ortak tarihlerinin bilimsel bir yaklaşım ile değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekilerek “Ortak tarih komisyonuna” vurgu yapıldı. Ayrıca Türkiye’nin Kafkasya’nın tamamında istikrar ve işbirliğinden yana olduğu belirtilerek, Ermenistan’la yakınlaşma sürecinin Dağlık Karabağ sorununun çözümüyle bağlantılı olduğu mesajı verildi.

KKTC’de Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Derviş Eroğlu’nun müzakerelerin devamından yana olduğunu belirtmesinden duyulan memnuniyet bildiriye yansıdı. MGK, KKTC ve Türkiye’nin bu konuda bir sabır sınırı olduğu, başta AB olmak üzere dünya kamuoyuna duyuruldu.MGK, barışçıl amaç taşıdığı sürece İran’ın nükleer faaliyetlerine yeşil ışık yaktı. Ancak bildiride “Bu teknolojiden sorumlu bir şekilde faydalanılması” ifadesi kullanılarak, Tahran’a sorumlulukları ve şeffaf olması şartı hatırlatıldı. (Hürriyet)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler