YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MGK’dan ‘açılıma devam’ bildirisi
MGK’dan ‘açılıma devam’ bildirisi
29 Aralık 2009 07:03
MGK, terörü ve beslendiği ortamı tasfiye çalışmalarının devam edeceğini belirterek, vatandaşlara sağduyu çağrısı yaptı

Milli Güvenlik Kurulu’nun 4.5 saat süren toplantısından ardından yapılan açıklamada, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a yönelik suikast iddiası ve Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndaki aramaya değinilmedi. Toplartı sonrası yapılan açıklamada, “Vatandaşlarımızın, her zaman olduğu gibi sağduyulu davranacağına ve kardeşlik olgusunu zedeleyecek davranışlardan kaçınacağına duyulan güven teyit edilmiştir” dendi.

TERÖRLE MÜCADELE VURGUSU

MGK bildirisinde “terörün ve beslendiği ortamın tasfiyesine yönelik mücadeleye” azim ve kararlılıkla devam edileceği vurgulandı. Vatandaşlara sağduyu uyarısı yapılan açıklamada Irak’taki gelişmeler, terörle mücadeleye ilişkin üçlü işbirliğinin seyri ve Irak ile ilişkilerin ele alındığı bildirildi. Bu kapsamda Mahmur Kapı’nın boşaltılması konusunun da ele alındığı öğrenildi.

Kıbrıs’ta iki taraf arasında devam eden müzakere sürecinin ayrıntılarıyla gözden geçirildiği belirtilen açıklamada,“AB üyelik müzakerelerindeki ve reform sürecimizdeki mevcut durum son gelişmelerin de ışığında ele alındığı” ve “Türkiye’nin kararlılıkla sürdürdüğü müzakerelerin hızlandırılmasının, AB müktesebatıyla ilgili bulunmayan siyasi engellemeler ve ikili sorunlardan arındırılmasına” vurgu yapıldı. Başbakan Erdoğan, toplantıdan sonra MGK üyesi bakanlarla bir araya geldi.

Yasama, yürütme ve yargı 5 Ocak’ta Köşk’te buluşacak

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yasama, yürütme ve yargı organları başkanlarını 5 Ocak’ta Çankaya Köşkü’nde yemeğe davet etti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anayasa’nın 104. maddesinin kendisine yüklediği “Devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını gözetme’ görevini yerine getirmek için yasama, yürütme ve yargı organlarının en üst yöneticileriyle” bir araya gelecek. Geçen yıl ilki gerçekleştirilen ve “yeni yıl yemeği” adı altında gelenekselleşen yemekte Türkiye’deki yönetim sistemine ilişkin her konunun değerlendirileceği belirtildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler