YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MGK’da Türkçe vurgusu
MGK’da Türkçe vurgusu
30 Aralık 2010 08:19
2010 yılının son MGK'sı dün gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında toplanan son MGK'ya iki dil konusu damgasını vurdu...

MİLLİ Güvenlik Kurulu’nun yılın son toplantısında birlik beraberlik vurgusu ön plana çıktı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında dün yapılan toplantı yaklaşık 5 saat sürdü.

Toplantı sonrası açıklanan bildiride, “Tek bayrak, tek millet, tek vatan ortak paydamızdır. Türkiye’nin resmi dili Türkçe’dir. Bu gerçeği değiştirme girişimleri kabul edilemez. Bütünlüğü hedef alan tahrik girişimleri sonuca ulaşmayacaktır.” denildi. Bildiride, şunlar kaydedildi:

Resmi dil vurgusu

“Toplumda infial yaratabilecek ve demokrasiye, kişisel hak ve özgürlüklerin gelişimine, toplumsal barışa zarar verecek yaklaşımlardan kaçınılmasının ve herkesin sorumluluk içinde hareket etmesinin büyük önem taşıdığına işaret edilmiştir. Bu bağlamda, ‘Tek bayrak, tek millet, tek vatan, tek devlet’ anlayışını ve önde gelen ortak paydalarımızdan birini teşkil eden Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi dilinin Türkçe olduğu gerçeğini değiştirmeye yönelik hiçbir girişimin kabul edilmeyeceğinin bilinmesi gerektiğine dikkat çekilmiştir.

Devletimizin terörün ve onun beslendiği ortamın tasfiyesine yönelik geniş kapsamlı mücadelesinin her zaman olduğu gibi, halkımızın desteğinden alınan güçle ve taviz verilmeksizin sürdürüleceği teyit edilmiştir.”

Irak’taki son gelişmelerin de tüm boyutlarıyla değerlendirildiği bildiride, 21 Aralık’ta yeni hükümetin kurulmasından duyulan memnuniyet de vurgulandı. Terörle mücadeleye ilişkin Türkiye - Irak - ABD üçlü mekanizmasındaki gelişmelerin gözden geçirildiği bildirildi.

Kıbrıs da görüşüldü

Kıbrıs’taki Birleşmiş Milletler (BM) müzakere sürecinin de ele alındığı ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:

“BM Genel Sekreteri’nin ortaya koyduğu ‘2010 yılı sonunda kapsamlı çözüme ulaşılması’ hedefine Türk tarafınca gösterilen tüm çabalara karşın Rum tarafının oyalayıcı tutumu nedeniyle halen ulaşılamaması üzerinde durulmuş ve BM Genel Sekreteri’nin bu durumdan duyduğu memnuniyetsizlik paylaşılmıştır.” (Hürriyet)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler