YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MGK'da 12 yıl sonra bir ilk!
İki ayda bir toplanan Milli Güvenlik Kurulu, 12 yıl sonra bir ay arayla toplanıyor. Suriye’deki gelişmeler ve terör olayları MGK takviminde değişikliğe neden oldu. En son 2004’te gerçekleşen Ocak ayı MGK’sı yarın Erdoğan başkanlığında yapılacak.
MGK'da 12 yıl sonra bir ilk!
26 Ocak 2016 / 07:47 Güncelleme: 26 Ocak 2016 / 09:17

MGK, 12 yıl aradan sonra yeniden Ocak ayında toplanıyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında yarın 2016 yılının ilk MGK'sı gerçekleştirilecek.

7 Ağustos 2003'te Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren değişikliğe kadar MGK toplantıları, ayda bir yapılıyordu. Değişiklikle birlikte toplantıların iki ayda bir yapılması kararlaştırıldı. Bu kapsamda Ocak ayında yapılan son toplantı 23 Ocak 2004'te gerçekleştirildi. Bu tarihten sonra MGK, Aralık aylarında yılın son toplantısını, Şubat aylarında da yılın ilk toplantılarını yapmaya başladı. Son MGK toplantısı 18 Aralık 2015'te gerçekleştirilmişti.

OPERASYONLAR MASADA

Ancak terörle mücadele ve Suriye'deki gelişmeler ışığında 12 yıl sonra bir ay arayla MGK'nın toplanması kararlaştırıldı. Yarın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 2016 yılının ilk MGK'sı gerçekleştirilecek. Toplantıda, terörle mücadele konusundaki kararlılık MGK'da bir kez daha vurgulanacak. Sur, Cizre, Silopi, Nusaybin'de yürütülen terör operasyonlarında gelinen nokta ele alınacak. Terörle mücadeleden bölgede yaşayan vatandaşların olumsuz etkilenmesine müsaade edilmeyeceğinin altı çizilecek. PKK terörünün bölgede yarattığı yıkım da MGK'nın önemli gündem maddelerinden biri olacak.

TERÖRLE MÜCADELE MASTER PLANI

Bakanlar Kurulu'nun dünkü toplantısında ele alınan Terörle Mücadele Master Planı da MGK'da ele alınacak. Sınır ötesine de yansıyan operasyonların kış döneminde de kesintisiz süreceği konusundaki kararlılık da vurgulanacak bir diğer konu olacak.

SURİYE'DEKİ GELİŞMELER

Suriye'de yaşanan son gelişmelerin de değerlendirileceği toplantıda, önümüzdeki dönemde alınabilecek tedbirlerin yanısıra uluslararası toplumla işbirliği gözden geçirilecek. Türkmenlere yönelik Rusya ve Esed güçlerinin katliamları, PYD'nin Fırat'ın batısına geçme girişimleri ve bunlara karşı alınan tedbirler ayrıntılı olarak değerlendirilecek. Suriye sınırının güvenliğinin tesisinde gelinen son durum da masaya yatırılacak. Bölgedeki tüm bu gelişmelerin, istihbarat bilgileri ışığında gözden geçirilmesi öngörülüyor.

PARALEL YAPI İLE MÜCADELE

Milli güvenliğe yönelik iç ve dış tehditlerin kapsamlı bir şekilde değerlendirileceği toplantıda, Paralel Devlet Yapılanması'yla (PDY) yurt içinde ve yurt dışında sürdürülmekte olan mücadelenin kararlılıkla devam ettirileceği vurgulanacak.

Suudi Arabistan yolcusu

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suudi Arabistan, İngiltere, Hollanda ve Belçika'yı ziyaret edecek. Ziyaretlerde, Suriye, mülteciler ve AB ile ilişkiler ön plana çıkacak.

Davutoğlu, 29-31 Ocak tarihlerinde Suudi Arabistan'a ziyarette bulunacak. Davutoğlu, üç günlük ziyaret kapsamında, başkent Riyad ve Cidde'de temaslarda bulunacak. Cidde'de, İslam İşbirliği Teşkilatını ziyaret etmesi planlanan Başbakan Davutoğlu'nun, Mekke'ye de geçmesi öngörülüyor.
Daha sonra Avrupa ülkelerini ziyaret edecek Davutoğlu, İngiltere, Hollanda ve Belçika'da Suriye, mülteciler ve AB ile ilişkilerin ön planda olduğu temaslarda bulunacak.

 

YENİ ŞAFAK

HDPKK CHPDHKPC
 // MARDİN KIZILTEPELİ A.R.
İNGİLİZ SÖMÜRÜCÜLER MI5 AJANLARI ESPIYONAJLARI ALMAN BND AJANLARI ICIMIZDEKI ISBIRLIKÇI AJANLAR CHPDHKPC VE BDPKK
İŞBİRLİĞİDİR.SKY PICOT 1916 T.C. TOPRAGINI SINIRLAMAK PARCALAMAK AMACI 27 TEMMUZ LOZAN VE MONTRO GIBIDIR.INGILIZ EMPERYALIST VE SOMURUCULERIN FRANSIZ VE RUS ALMANLARLA SALDIRMASININ NEDENİ BUDUR
T.C. ISTIKRASIZLASTIRMA ISIDLE INANC SARMA KARA PROPAGANDA ILE EY KURT KARDEŞLERİM AKILLI UYANIK OLALIM TEFRIKA FITNE FESATA MAHAL VERMEYIN .SURIYE ARAPLARA M...
26 Ocak 2016 Salı 09:31
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler