YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MGK toplantısı sona erdi
MGK toplantısı sona erdi
19 Ekim 2012 18:38
MGK bildirisinde, toplantıda, vatandaşların can ve mal güvenliğini tehdit eden terör eylemleri ve bunlara karşı güvenlik güçlerinin başarıyla yürüttüğü operasyonlar, alınan ve alınması gereken diğer tedbirlerin görüşüldüğü bildirildi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında yapılan MGK toplantısının ardından yayımlanan bildiride,toplantıda terör, Suriye ve Irak'taki gelişmeler, Türkiye'nin çevresindeki kara, deniz ve hava faaliyetleri ile siber tehdit konusunun ele alındığı belirtildi.


''İlim irfan yuvası okulların hedef alındığı eylemler


Bildiride, terör örgütünün halka ve okullara yönelik eylemlerinin ele alındığına işaret edilerek, şunlar kaydedildi:

''Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini tehdit eden terör eylemleri ve bunlara karşı güvenlik güçlerimizin başarıyla yürüttüğü operasyonlar, alınan ve alınması gereken diğer tedbirler görüşülmüştür. Terör örgütünce son günlerde bölgenin kalkınmasına hizmet edecek yatırımlar ve ilim irfan yuvası okulların hedef alındığı eylemlerin, terörün karanlık emellerini bir kere daha ortaya koyduğu vurgulanmıştır. Bütün baskılara rağmen, yöre halkının çocuklarını okullara göndermeye devam etmesi ile öğretmenlerin canları pahasına okullarına, halkımızın da öğretmenlerine sahip çıkması takdirle karşılanmıştır.''


Suriye'deki gelişmeler


MGK bildirisinde, Suriye'deki gelişmelerin de toplantıda ele alındığı belirtilerek, ''Suriye'deki gelişmelerin ülkemize yönelik etkileri etraflıca ele alınarak sınır güvenliğimizin sağlanmasına yönelik tedbirler gözden geçirilmiş, ulusal güvenliğimizi ve vatandaşlarımızın korunmasını en etkili bir şekilde sağlamak amacıyla uluslararası hukuk temelinde, bütün tedbirleri almak ve uygulamak konusundaki kararlılığımız bir kez daha ifade edilmiştir'' denildi.

Suriye'deki gelişmelerin insani boyutu üzerinde de ağırlıklı olarak durulduğu vurgulanan bildiride, bu bağlamda halen Türkiye'deki kamplarda misafir edilen ve sayıları 100 bini aşan Suriyelilerin ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik çalışmaların gözden geçirildiğine işaret edildi.

Bildiride, başta terör unsurlarının Suriye'deki otorite boşluğunu istismar girişimleri olmak üzere, ülkedeki çatışma ortamından kaynaklanan her türlü tehdit ve bunlara karşı alınabilecek önlemlerin tüm boyutlarıyla görüşüldüğü belirtildi.


Türkiye-Irak ilişkileri


Toplantıda Irak'ta meydana gelen gelişmelerin ele alındığı ve Türkiye Irak ilişkilerinin mevcut durumu ve geleceğinin değerlendirildiği belirtilen bildiride, ''Ayrıca bölgesel barış ve istikrar açısından büyük önem taşıyan Mısır ve Libya'daki siyasi dönüşüm süreci ayrıntılı olarak irdelenmiş, bu ülkelerin karşı karşıya bulunduğu sorunların aşılmasına yönelik sergilenebilecek dayanışmanın önemi üzerinde durulmuştur'' ifadelerine yer verildi.

Toplantıda Türkiye'nin çevresindeki kara, deniz ve hava faaliyetlerinin gözden geçirildiği vurgulanan bildiride, küresel düzeyde ciddi boyutlara ulaşan siber tehdit ve bu tehdidin ülke güvenliğine etkileri konusunun da masaya yatırıldığı kaydedildi.

Bildiride, ''Bu tür tehditlerin engellenmesi ve siber güvenliğimizin sağlanmasına yönelik ulusal düzeyde koordinasyon ve uluslararası düzeyde işbirliğinin gereklililiğine vurgu yapılmıştır'' ifadeleri kulanıldı.

AA

 

Etiketler: , , , ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler