YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MGK: Terörle mücadele devam edecek
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün başkanlığında Çankaya Köşkü'nde yapılan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı sona erdi.
MGK: Terörle mücadele devam edecek
25 Nisan 2013 / 19:30 Güncelleme: 25 Nisan 2013 / 20:43

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi. MGK sonrası yayınlanan bildiride, "Tüm terör örgütleriyle mücadelede kararlılığımızın devamı, uluslararası toplumla koordinasyon ve işbirliğinin önemi bir kez daha vurgulanmıştır" denildi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilen MGK toplantısı sona erdi. Toplantı sonrasında yayınlanan MGK bildirisinde terörle mücadelede kararlılığın devam ettiğine vurgu yapılırken, ayrıca Suriye'deki gelişmelerin de tüm boyutlarıyla ele alındığı kaydedildi. Bildiride Irak'ta meydana gelen gelişmelerin de toplantıda ele alındığı bildirildi. Son bir hafta içinde Irak'ta yaşanan iç çatışmalarla ilgili olarak da bildiride, "Bu ülkede kalıcı istikrarın tesisine yönelik desteğimizin sürdürüleceği vurgulanmış; Türkiye-Irak ilişkilerinin her alanda geliştirilmesi yönündeki irademiz teyit edilmiştir" denildi. MGK bildirisinde şu ifadelere yer verildi:

"Halkımızın huzur ve güvenliğini temin amacıyla yürütülen faaliyetler görüşülmüş, bu kapsamda sarf edilen çabaların kalıcı netice vermesi için alınması gerekli ilave tedbirler değerlendirilmiştir. Tüm terör örgütleriyle mücadelede kararlılığımızın devamı, uluslararası toplumla koordinasyon ve işbirliğinin önemi bir kez daha vurgulanmıştır. Suriye'deki gelişmeler; insani boyutu, bölgesel güvenlik ve istikrara yönelik etkileri de dahil olmak üzere tüm veçheleriyle ele alınmış, bu ülkede dökülen kanın bir an önce durdurulmasına yönelik uluslararası çözüm girişimlerinde gelinen aşama ve önümüzdeki dönemde atılması öngörülen adımlar değerlendirilmiştir. Ülkemizdeki barınma merkezlerinde misafir edilen ve sayıları 200 bine yaklaşan Suriyelilerin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla yürütülen çalışmalar da gözden geçirilmiştir. Irak'ta meydana gelen gelişmeler görüşülmüş, bu ülkede kalıcı istikrarın tesisine yönelik desteğimizin sürdürüleceği vurgulanmış; Türkiye-Irak ilişkilerinin her alanda geliştirilmesi yönündeki irademiz teyit edilmiştir. Ortadoğu barış sürecine ivme kazandırılması doğrultusundaki çabalar ve Filistinli gruplar arasındaki iç uzlaşı sürecinde meydana gelen gelişmeler değerlendirilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler