YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
MGK neden uzun sürdü? Bakan Bozdağ açıkladı...
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, dünkü MGK'nın rekor seviyede uzun sürmesinin nedenini açıkladı.
MGK neden uzun sürdü? Bakan Bozdağ açıkladı...
31 Ekim 2014 / 15:21 Güncelleme: 31 Ekim 2014 / 15:29

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ NTV'de katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

İşte Bozdağ'ın açıklamaları:

Çözüm Süreci

Birileri çözüm sürecinden suç işleme özgürlüğü gibi bir algı içinde giriyorsa bu fevkalade yanlıştır. Kamu düzeni yok olsun diye kamu düzeni ve güvenliği bir daha ihlal edilmesin diye ortaya koyduğumuz bir süreçtir. Kim saldırırsa bunun karşılığı neyse hukukun içinde o karşılığı görecektir. Toplantı ve gösteri yapmak haktır yeter ki yasaların koyduğu kurallara uygun gösteri yapılsın

HDP’'nin randevu talebi olmadı

HDP'’lilerin benden randevu talebi olmadı. Ama diğer bakanlarımızdan randevu talebi olup görüştüler mi bilmiyorum. Arınç'’ın açıklamalarının bir bütün olarak okunması lazım. Bu yakan, yıkan, öldüren polisimize, askerimize kalleşçe saldıran yapılarla ilgili ne gerekiyorsa yapılacaktır. Çözüm süreci var diye bu hunharlıklara seyirci kalınmayacaktır. Çözüm süreci demek terör eylemi yapmak değildir.

Çözüm süreci eşi ile pazarda alışveriş yapan bir güvenlik görevlisini arkadan haince şehit etmek olarak algılıyorlarsa bizim çözüm sürecinden anladığımız bu değil.

İmralı için talep gelirse...

İmralı için bize gelen talep yok. Ama ortalık yıkılırken böyle işler yapılırsa biz elbette ki bu talebi bir daha düşünürüz. Görüşmelerle ilgili konuyu bir kez daha düşünürüz.

HDP şiddete teröre çağrıdan vazgeçer, barış dilini sadece TV’'lerde değil fiiliyatta da egemen kılarsa elbette biz de bundan memnun oluruz. Bunlarla ilgili işler yapılmazsa bizim tavrımız da ona göre olur. Biz devletiz. Ankara’'da da başka bir ilde de kamu düzenini sağlamakla yükümlüdür devlet. Devlet bir yeri yakmak isteyenlere karşı müdahale edecektir.

Silahsız askerlerin şehit edilmesi

Şiddetle, terörle bugüne kadar kimse bir şey elde edemedi. Biz hukuk ve demokrasi anlayışı içinde insanlarımızın haklarını koruyan adımları kararlılıkla atıyoruz. Adımlarımızı terör örgütü istedi diye atmıyoruz. Çözüm sürecini PKK’'nın içinde de istemeyenler var. PKK dışında başka yapılar da sürecin başarısız olması için gayret sarf ediyorlar.

MGK toplantısı neden uzun sürdü?

Devlet kurumları arasında farklı görüş yok. Birlik, mutabakat var. MGK'’nın uzun sürmesinin nedeni gündemdeki konuların yoğunluğudur.

Paralel Yapı'yla mücalede: Legal görülen illegal yapılar var 

MGK toplantıları gizlidir. Oradaki konuşmalar orada kalır. Bildiriye yansıdığı gibi legal görüntü altında illegal işler yapan yapılar var. O zaman yasaları istismar ederek legal bir kılıf içinde her türlü suçu işleyenlere karşı elbette devletin tedbir alması devlet olmanın gereğidir.

Yargı görevi yapan kişi soruşturma açayım mı açmayayım mı diye gidip başkalarına soruyorsa elbette devlet burada diyecek ki ‘anayasayı korumak benim vazifem’ Hükümetimizin paralel yapıyla yaptığı mücadelenin bir adı devletin, milletin hukukunu korumaktır.

Yüksek yargının yapısı değişiyor 

Yargıtay’'da şu anda 38 daire var. Daha önce çıkardığımız bir yasayla dairelerin hukuk ve ceza dairesinin değiştirilmesinde karar verme yetkisini Yargıtay’'a verdik ama Yargıtay bu yetkiyi kullanmadı.

Yargıtay’'daki iş yükünün doğurduğu zaruret Yargıtay’'da daire ve üye sayısını arttıran bir adım atıyoruz. Yargıtay’da 8 yeni daire kuracak bir teklifi arkadaşlarımız bugün TBMM Başkanlığı’na sunacak. Bu da yeni üye seçimi demektir. Danıştay’da da iki yeni daire kurulacak. Danıştay’da da dava yükü fazla. 

Yargıtay'a 128, Danıştay'a 39 yeni üye

Yargıtay ve Danıştay’'daki üye sayısının yetmemesi nedeniyle bazı dairelerde bölüm halinde çalışma imkanı yok. Eksik olan üyeler de var. Yargıtay’ın eksik olan üyelerini tamamlamayı da içeren bir düzenleme olacaktır. Yargıtay’a 128, Danıştay’a 39 yeni üye seçilmesi öngörülmektedir. 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler