YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mezarlık değil karargah! Yeni görüntüler ortaya çıktı
Diyarbakır'ın Lice ilçesi kırsalında terör örgütü PKK'nın kullandığı mezarlığa yapılan operasyonun yeni görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde örgüt için sembolik önemi bulunan mezarlığın, karargah olarak kullanıldığı açıkça görülüyor.
Mezarlık değil karargah! Yeni görüntüler ortaya çıktı
27 Ekim 2015 / 10:02 Güncelleme: 27 Ekim 2015 / 10:06

Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı ekiplerin 18 Ağustos'ta şehit olan uzman çavuş Latif Adıgüzel adına düzenlediği kapsamlı operasyonda PKK'nın kurduğu mezarlık bölgesindeki binalar yıkılmıştı.

Güvenlik güçleri, Yolçatı'daki PKK'nın mezarlık bölgesinde sözde konferans salonu, bekleme salonu, müze ve mahkeme olarak kullandığı yapılar ile karargah binası, heykel kaidesini Cumhuriyet Savcılığı'nın ‘el koyma ve yıkım' kararıyla imha etti.

Askerlerin geçiş güzergahına tuzaklanmış 2 el yapımı bomba ise kontrollü şekilde imha edildi. Operasyon bölgesine giren 30 şüpheli gözaltına alınırken, değişik tarihlerde PKK'lıların gasp ettiği 3 özel otomobil bölgeden alınarak sahiplerine teslim edildi. 

rs2-157.jpg

MEZARLIK DEĞİL CEPHANELİK

Mezarlık ve çevresinde yapılan arazi taramasında 600 bin kök kenevir, 400 kilogram kubar esrar, 1 piyade tüfeği, 1 M-16 piyade tüfeği, 3 ruhsatsız tabanca, 1 ruhsatsız av tüfeği, 2 dolu halde piyade tüfeği şarjörü, 2 dolu halde M-16 piyade tüfeği şarjörü, 3 dolu tabanca şarjörü, 37 av tüfeği fişeği, 3 tabanca fişeği, 2 el yapımı patlayıcı düzeneği, 400 kilogram el yapımı patlayıcıda kullanılan amonyum nitrat, 125 el yapımı patlayıcı, 58 C-3 plastik patlayıcı ile güçlendirilmiş el yapımı patlayıcı, 4 bin torpil, terör örgütünce gasp edilen 3 araç, 1 yabancı araç plakası ve çok sayıda yaşam malzemesi ele geçirilmişti. 

es4-001.jpg

SEMBOLİK ÖNEMİ VAR

PKK mezarlığının yer aldığı Diyarbakır'ın Lice ilçesi sınırlarındaki Yolçatı bölgesi, terör örgütü açısından hem stratejik hem de sembolik bir değere sahip.

Terör örgütünün 'girilemez' olarak adlandırdığı ve bu nedenle bölgede kendine hareket alanı oluşturarak uyuşturucu ticareti, haraç alma, araç gaspı gibi birçok eylem gerçekleştirdiği tespit edilmiş ve düzenlenen operasyonla bu algı da kırılarak büyük kayıp veren örgüt mensuplarının cephanelikleri dahil her şeylerini bırakarak bölgeden kaçmıştı. 

MESCİT DEĞİL YATAKHANE 

Yolçatı bölgesi coğrafik yapısı, yoğun bitki örtüsü ve girintili kayalık yapısıyla teröristlerin barınmasına olanak sağlayan ve yerleşim bölgelerine yakın olması itibarıyla da propagandalarını yapılabileceği bir mevki.

Terör örgütü mensuplarının gizlendikleri bu yerler, terörist mezarlığına sadece birkaç kilometre yakında bulunuyor.

Mezarlığın yanı başına inşa edilen ve mescit olduğu iddia edilen yapı, ibadet yapmaya ait hiçbir bulgu taşımamasının yanı sıra yatakhane ve YJ Star gibi bazı grupların kongre düzenledikleri bir bina. Binada örgüte ait flamalar, Abdullah Öcalan posterleri, terörist fotoğrafları ve hatta bir anı defteri dahi bulunuyor. 

rs1-494.jpg

BOMBA İMALATHANESİ

Operasyonda teröristlerin mezarlığın yakınlarında yer alan bir binada tahrip gücü yüksek el yapımı patlayıcı (EYP) imal ettikleri ve güvenlik güçleri ve sivil halka yönelik eylemlerde kullandıkları bu patlayıcıları gasp ettikleri araçlarla eylem yerlerine taşıdıkları öğrenildi.

Operasyonda gasp edildiği öğrenilen lüks segmentte çok araç ele geçirildi. Operasyonda elde edilen malzemelerde atölye olarak kullanılan binada bomba yapımında kullanılan birçok materyal güvenlik güçlerince ele geçirildi.

TABUTLAR BELEDİYENİN

Ormanlık alan olmasından dolayı mezarlık ruhsatına sahip olmayan mezarlıkta bulunan tabutların üzerinde Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin logosunun yer aldığı görülüyor.

 

HABERTÜRK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler