YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mezardaki ölüyü bile soyarlar
Mezardaki ölüyü bile soyarlar
01 Kasım 2011 22:18
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 'Sigorga kültürünü mutlaka beynimize yerleştirmemiz gerekiyor. İnsan hayatı bir sigortadan daha ucuz değil.' dedi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, insanların, özellikle sigorta kültürünü beyinlerine yerleştirmesi gerektiğini, insan hayatının bir sigortadan daha ucuz olmadığını bildirdi.

Van Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen toplantıya katılan Bakan Çağlayan, kentteki sivil toplum örgütü temsilcileri, esnaf ve sanayicilerle bir araya geldi.

Çağlayan, bu tür felaketlere karşı her zaman hazırlıklı olunması gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

''Bu konuda tedbir almak, sele, depreme karşı bilinçli olmak ve bu felaketin er ya da geç bir gün olacağının hesabını yaparak, ona göre tedbir almak, olmazsa olmazımızdır. Bazı şeyler insanların iradesinde değil. Bunlar da ister istemez bir başka acıyı, bir başka acı da bir başka acıyı unutturabiliyor. Şu anda devlet her türlü imkanı ile yaraları sarıyor. Kaybettiklerimizi geri getirmek mümkün değil, Allah yaralılarımıza acil şifalar versin. Yakınlarını kaybeden hemşehrilerimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Bazı şeylerin yapımı zaman istiyor, onlar zamanla yapılacak, sizlerin içinden gelen biri olarak sorunlarınızı biliyorum.'

Depremin hemen sonrasında hükümetin çok çabuk tedbirler aldığını anlatan Çağlayan, toplantıyı da esnaf ve sanayicileri dinlemek, talepleri, istekleri ve şikayetleri ilgililere aktarmak için yaptığını söyledi.

Toplantıda söz alan VATSO Başkanı Mirza Nadiroğlu ile Van Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Faruk Alpaslan, esnaf ve sanayicinin yaşadığı sorunları Bakan Çağlayan'a iletti.


-''300 bin kişi havayolu ile kentten ayrıldı''-


Van'ın afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğine değinen VATSO Başkanı Nadiroğlu, depremin ardından 300 bin dolayında insanın yalnızca havayolu ulaşımı ile kentten ayrıldığını, bunun da gerek halkın, gerekse esnaf ve sanayicinin mağduriyeti anlamına geldiğini anlattı.

Nadiroğlu, kentteki iş yerleri ve evlerin yüzde 90'ının sigortasız olduğuna işaret ederek, esnafın uzun vadeli ve faizsiz kredilere ihtiyacı olduğunu, kredi ödemelerinin de en az bir yıl dondurulması gerektiğini dile getirdi.

Katılımcıların talep, şikayet ve sorunlarını dinleyen Bakan Çağlayan, vergi ve SGK tahsilatı ile kredilerin yeniden yapılandırılması, kredilere erteleme getirilmesi, yeni kredi verilmesi gibi konuları ilgili bakanlıklara aktaracağını belirtti.


-''Sigorta yaptırmayı hiçbir zaman ihmal etmedim''-


Çağlayan, afetlerin Allah'tan geldiğine ve bunlara karşı tedbir almanın kulların işi olduğuna değinerek, tedbiri aldıktan sonra işi Allah'a bırakmak gerektiğini söyledi.

Sanayicilik yapmış biri olarak ülkedeki bazı eksikliklerin farkında olduğunu bildiren Çağlayan, şöyle dedi:

''Ama özellikle sigorta kültürünü mutlaka beynimize yerleştirmemiz gerekiyor. Almış olduğunuz bir araç, yapmış olduğunuz bir fabrika ya da kendi eviniz, evinize koymuş olduğunuz bir eşya, yapmış olduğunuz binalar ve ciddi bedellerle almış olduğunuz makinelerin hepsinin mutlaka garantiye alınması gerekiyor. Bunun için de sigorta sistemi var. Bu sigorta sistemi çok maliyetli şeyler değil. Hayatım boyunca çok felaketle karşı karşıya kaldım. Birçok felekate uğramış, depremde, yangında iş yeri yıkılmış, yanmış insan gördüm. 27 yıl sanayicilik yaptım. Hiçbir gün, otobüs parası dahi bulamadığım günlerde bile sigorta yaptırmayı asla ihmal etmedim. Ne arabamı, ne iş yerimi, ne evimi, ne de bunlardaki malı. Birçok felaket bunu bana öğretti. Bizim dinimiz 'her şerden bir hayır çıkarmak gerekir' der. Hakikaten çok önemli, kendimize önemli dersler çıkarmak lazım. Nerede hata yaptık, hata neredeydi  Belki çok klasik bir laf ama deprem öldürmüyor, tedbir almamak öldürüyor.''


-''Sigortacıları hiç sevmem, ama...''


Katılımcılara, 'aranızda sigortacı var mı ' diye soran Bakan Çağlayan, yok yanıtını alınca, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Demek ki Van'da sigorta sistemi de gelişmemiş. Ben hiç sigortacılık yapmadım, sigortacıları da hiç sevmem, onu da söyleyeyim. Hele onların içinde öylesi var ki mezardaki ölüyü bile soymaya niyetlidir. Bakın çok net söylüyorum. Gördüm, yaşadım bunları. Mutlaka bunu garantiye almamız lazım. Ayrıca ev, bina alırken, konut alırken, yaparken, yaptırırken, bu ülkenin, Van'ın, belli yerlerin deprem kuşağındaki derecesini hepiniz biliyorsunuz. Depremi dikkate alarak yapılmış olan yapılarda, Allah'ın izniyle hiçbir şey olmaz. Çünkü siz ona göre malzeme kullanacaksınız. İnsan hayatı bir sigortadan daha ucuz değil. Bunu size akıl vermek için söylemiyorum, bir kardeşiniz olarak sadece uyarıyorum. Devlet destek verir, vermez. Ama yine bilin ki bu sorunların hepsiyle siz başbaşa kalacaksınız ve bu sorunların hali yine size kalacak. Devletin yapacağı destek bir noktaya, bir yere kadar olacaktır.'


-Düğüne gönderilecek çiçeklerden Van için 350 bin lira-


Geçen cuma günü oğlunun nikahının kıyıldığını bildiren ve Van'daki depremin ardından eğlenceyle ilgili tüm kısımların iptal edildiğini anlatan Çağlayan, ''Çocuklarım duyarlı davranarak dediler ki 'baba bize gelen çiçeklerle ilgili bir duyuru yapalım. Çiçek göndermesinler, bunu Başbakanlık kanalıyla Van'a gönderilmek üzere bir hesapta toplayalım.' Biraz evvel bir telefon geldi. Allah'a şükürler olsun, o hesapta, 'bizim düğüne çiçek göndermeyin, Van'a yardım edin' dediğimiz o hesapta bile, 350 bin lira gibi bir para toplanmış. Bu para da Başbakanlıkta toplanıp buraya aktarılacak'' diye konuştu.

Bakan Çağlayan, Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi gören, depremden 102 saat sonra enkazdan çıkarılan İmdat Padak ile 108 saat sonra çıkarılan Ferhat Tokay'ı ve diğer yaralıları ziyaret etti.

Yaralılarla uzun süre sohbet eden Bakan Çağlayan, üniversite sınavlarına hazırlanan Padak ile ilköğretim 8. sınıfta okuyan Tokay'a eğitimleri süresince burs sözü verdi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler