YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mezara gidince ne evlat var ne de..."
Mezara gidince ne evlat var ne de..."
17 Aralık 2010 23:55
Başbakan Erdoğan, Konya'da Hz. Mevlana'nın 737. Vuslat Yıl dönümü Uluslar arası Anma Etkinliği'ne katıldı."Önyargıları ve kini bir yana bırakalım"diyen Erdoğan "Mezara gidince ne evlat var ne de başka bir şey"dedi.

Hz. Mevlana'nın 737. Vuslat Yıl dönümü Uluslar arası Anma Etkinliği'ne katılan Başbakan Erdoğan, birlik ve beraberlik mesajı verdi. Erdoğan, "Bugün yeni bir gün yeni şeyler söylemek gerekiyor. Kemikleşmiş ön yargıları, asabiyeti, öfkeyi, kini, sevgisizliği bir yana bırakalım" dedi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise Mevlana mesajlarının ve öğretilerin tüm dünyada kabul görmesi halinde, savaşların, düşmanlıkların ve şiddetin son bulacağını dile getirdi.

Hz. Mevlana'nın 737. Vuslat Yıl dönümü etkinlikleri devletin zirvesini Konya'da buluşturdu. Mevlana Kültür Merkezi'nde Ahmet Özhan'ın konresi ile başlayan törenlere Başbakan Erdoğan ile birlikte CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu genel başkan sıfatıyla ilk kez katıldı. Mevlana Merkezi'ne önce Başbakan Erdoğan geldi. Daha sonra gelen CHP Lideri Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile tokalaştı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından sonra Başbakan Erdoğan büyük bir alkış eşliğinde kürsüye geldi.

Sözlerine Mevlana'nın sözleriyle başlayan Başbakan Erdoğan, "Hz. Mevlana'nın huzurunda olmak, onu sevenlerin doldurduğu iklimi teneffüs etmek bizim için en büyük bir bahtiyarlık en büyük bir talihtir. Manevi haritası baştan başa hazinelerle dolu bir medeniyetin evlatlarıyız. Sahip olduğumuz mirasın şuurunda olarak buradayız. Bize yüzyıllar boyu solmaz pörsümez hakikatin yolunu gösteren istikamet üzere yaşamak için bize rehberlik eden büyük klavuzların, ulu zatların izini sürmeye devam ediyoruz." diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, "Hiçbir güç, bu büyük çınarın köklerine dokunamayacak. Hiçbir tuzak hiçbir fitne bu kardeşlik iklimini bozmaya muktedir olamayacak. Israrla, azimle, aşkla bu anlayışı temsil etmeye, yeryüzünün neresinde olursa olsun insanları değerleri savunmaya, hakkı tutup kaldırmaya devam edeceğiz. Hiçbir zaman nefislerimizin, gelip geçici makam ve mevkilerin, hakikatin önüne bir duvar olarak çıkarmayacağız. Diyeceğiz ki 'Topraktan geldik yine toprağa döneceğiz'. Bizim gibi düşünmeyenleri asla bizim gibi düşünmeye zorlamayacağız. Keza, kimsenin hukukunu çiğnemeyeceğimiz gibi hiç kimseye de kendi hukukumuzu çiğnetmeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

"KİMSENİN KALBİNİ KIRMAYALIM"

"Bugün yeni bir gün yeni şeyler söylemek gerekiyor. Kemikleşmiş ön yargıları, asabiyeti, öfkeyi, kini, sevgisizliği bir yana bırakalım" diye seslene Başbakan, "Kimsenin ama kimsenin kalbini kırmayalım. Herkesin iyiliğini herkesin mutluluğun dileyelim. Dün Aşure günüydü. İstanbul'da törenlere katıldık. Bugün Şeb-i Arus'a katıldık. Hz. Hüseyin ve yanındaki masumlar Kerbala'da mübarek canları pahasına hakkın ve hakikatin nasıl savunulacağını tüm insanlara gösterdiler. Hz. Mevlana da bu geceyi Şeb-i Arus olarak nitelendirirken, makamların, mevkilerin, rütbelerin ne kadar fani, ne kadar geçici olduğunu anlatıyor. Cumhurbaşkanı, ister başbakan, ister bakan, ister milletvekili, ister vali, ister belediye başkanı, trilyarder ol ne olursan ol sonunda gideceğin yer Müslümanlarda 2 metreküplük toprağa girilecektir. Cenaze mezar taşına konduğunda hocaefendi cenaze namazını kıldırırken oraya geldiğinde cumhurbaşkanı, başbakan niyetine demeyecek, er kişi niyetine diyor. Adalet burada. Bunu başarmamız lazım. Mezara gidince ne evlat var ne de başka bir şey vardır. Bayramdan bayrama ararlarsa ne ala. Öpte başına koy. İşte böyle büyük bir medeniyetin mensupları olarak diyorum ki, kalp kırmaya, gönül yıkmayı, yalan ve iftirayı, hırs ve tamahı elimizin tersiyle itmek, asıl iktidar, asıl güç budur." sözleriyle konuşmasını tamamladı.
 

Cihan

Bir talep, bir rica
 // Davud
Başbakanımızdan bir talebimiz var. Umarız dikkate alınır. Ankara Çankaya'da da TOKİ tarafından sosyal konutlar yapılmasını çok istiyoruz. Umarız bu talebimiz olumlu karşılanır....
18 Aralık 2010 16:36
ÖLÜMLÜ DÜNYA ADALETLİ OLMAK GEREK !
 // BATUHAN
Sn.Başbakanımızı Allah korusun güzel yaşıyor ve güzel de konuşmuş aklı olana işte güzel bir örnek. Milletin vekaletini alıpta doğru olmamak ne büyük bir vebal insanlar bunun hesabından nasıl kurtulacak çeşitli ideolojiler arkasında ömürlerini bitirip tek başına kalıp çekip gidiyorlar. Biz bu millete layık doğru olanı yapalım iyi bir şekilde yaşayarak ahirete dönelim gerisi boş. Kim ne derse desin ama yeterki kötü biriydi demesin....
18 Aralık 2010 09:27
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler