YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mevlana'nın gerçek ismi nedir?
Kanal A canlı yayınına katılan Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu, Mevlana Celaleddin Rumi'nin gerçek ismini ve anlamını açıkladı.
Mevlana'nın gerçek ismi nedir?
18 Aralık 2015 / 07:55 Güncelleme: 18 Aralık 2015 / 08:07

Kanal A da yayınlanan Tuğba Dalkılıç'ın hazırlayıp sunduğu Tarih ve İrfan programına katılan Kırıkkale Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu katıldı.

Karaismailoğlu Mevlana Celaleddin Rumi'nin gerçek ismini ve ne anlama geldiğini açıkladı.

İşte Adnan Karaismailoğlu konuşmasından öne çıkanlar:

Aslında Mevlana Celaleddin Rumi ismi de doğrudur ancak eksik diyebiliriz. Veya diyebiliriz ki daha çok neşe duyacağımız bazı ilaveler yapsak diyelim mesela. Efendim Hazreti Mevlana'nın lakabı Mevlana, efendimiz demek. Bu geçmişte biçok bilgin içinde kullanılan bir lakabdır ama Hazreti Mevlana ile ilgili kullanıldıktan sonra sadece o hatıra gelmeye başladı. Çünkü o kadar bir şöhret ve özellik kazanmış oldu. 

Celaleddin evet onun yine bir lakabıdır. Adı Muhammed'dir Mavlana'nın. Yani Mevlana Celaleddin Muhammed. Babasının adıyla birlikte kişileri anmak eskide önemli bir alışkanlıktı. Bahaattin Muhammed'in oğlu Mevlana Celaleddin Muhammed. 

Peki birde bulunduğu doğduğu yaşadığı yer ile ilgisini aidiyetini göstermek içinde bu adların sonuna sizin ifade ettiğiniz Mevlana Celaleddini Rumi, yani Rum diyarı, yani diyarı Rum'u göstermek. Çünkü onlar Anadoluya geldikleri sırada Anadolu'nun adı Diyarı Rum'du. O nedenle Rumi yani Rum ülkesinden yani Anadolulu diye bunu aktarmamız mümkün. 

Ama onun doğuda daha çok bilinen bu aidiyet bildiren kelime isim olarak şehre bağlılığı gösteriyor. Behli anlamına gelen yani Mevlana Celaleddini Belhi diye anılır. Ama bir üçüncüsü de vardı bulunduğu yeri işaretti ama o bugün kullanılmıyor ama eski kaynaklarımızda oldukça kullanılıyor. O nedenle bazen Konyalı Mevlana diye andığımız oldu. Mevlana Celaleddini Muhammedi Konevi. Konyalı. 

Mevlana Celaleddini Muhammedi Konevi diye bizim klasik Osmanlı kitaplarında bizatihi anılır. Önce Belhi doğduğu yer sonra Rumi ve Konevi. Mesela Katip Çelebi'nin Keşf-ü Zunun'da böyle geçer. Dolayısıyla Mevlana Celaleddini Muhammed Rumi Belhi Konevi hepsini beraber anabiliriz. Ama gördüğünüz gibi sözede başlarken Mevlana hepsine kafi geliyor.  

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

 // Essss
Saygıdandır sen anlamazsın!!!...
08 Ocak 2017 18:40
 // İsmail efe
Benc . Güzel. Bi . Acıklama...
04 Aralık 2016 18:33
 // Semiha
Ahmak olan ahmak diyenin ta kendisidir Mevlana demek efendimiz demektir saygı bildirir bi ifadenin bir kaç anlamı olabilir Mevlana hazretleri yasarkende ona öyle hitap edilebilirdi...
08 Eylül 2016 01:59
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler