YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mevlana buluşturdu
Başbakan Erdoğan ve CHP lideri Baykal, Şeb-i Arus törenlerinde bir araya geldi.
Mevlana buluşturdu
18 Aralık 2009 / 00:56 Güncelleme: 18 Aralık 2009 / 08:50

Hz. Mevlana'nın 736'ıncı Vuslat Yıl dönümü etkinlikleri sevgi, hoşgörü ve kardeşlik mesajlarına sahne oldu. Törenlere katılan liderler yaptıkları konuşmalarda Mevlana'nın vefatının üzerinde geçen yüzlerce yıla rağmen hala geçerliliğini koruduğunun altını çizdi.

Demokratik açılım tartışması Mevlana'yı Anma Törenleri'ne damga vurdu. Törenlere katılan ana muhalefet partisi CHP Genel Başkanı Deniz Baykal; Mevlana, Hacı Bektaş-ı Veli ve Yunus Emre gibi mutasavvıf ve düşünürlerin sözlerinden derlediği örneklerle, demokratik açılımın milleti böleceğini ve bu girişimden vazgeçilmesini istedi.

Baykal'ın konuşmasına cevap vermeyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise konuşmasında hem ülke, hem bölge hem de dünyadaki tüm insanların mutluluğu ve huzuru için çalıştıklarını vurguladı.

Uluslar arası 736. Mevlana'yı Anma Törenleri'nin son gününde gerçekleştirilen Şeb-i Arus, törenleri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Boşnak Heyeti Başkanı Haris Sladziç ile Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal'ın katılımıyla tamamlandı.

7 Aralık'ta başlayıp bugün sona eren Mevlana'yı Anma Törenleri'nin son etkinliği Şeb-i Arus, Konya'da toplanan 8 Güneydoğu Avrupa ülkesinin kültür bakanları, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin büyükelçileri, kabine üyeleri, milletvekilleri ve çok sayıda davetlinin katılımına sahne oldu.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın 'hoşgeldiniz' konuşmalarıyla başlayan Şeb-i Arus'ta konuşan ilk siyasi CHP Genel Başkanı Deniz Baykal oldu.

"Mevlana'nın bu topraklarda yaşayan herkesin ahlak hocası olmuştur" diyen Baykal, Mevlana hakkında doğudan batıya yabancı düşünür ve şairlerin dile getirdiği hayranlık dolu ifadelerini hatırlattı.

Baykal, Mustafa Kemal Atatürk'ün de Mevlana'ya büyük hayranlık duyduğunu kaydetti. Atatürk'ün bu hayranlık ve saygı dolayısıyla Konya'yı 9 defa ziyaret ettiğini belirten Baykal, Mevlana'nın tasavvuf ve hümanizmayı zirveye çıkaran bir düşünür olduğunu ifade etti.

Baykal konuşmasının sonunda, "Milli kimliği etkinlik kimliğe indirgeyip yok saymaktan vaz geçmeliyiz. Milleti yok sayarak yeni bir millet çıkarılması gayretinden vazgeçilmelidir. Hacı Bektaş-ı Veli '72 millet birdir' derken, biz nasıl milleti farklı kimliklere ayrıştırabiliriz?" diyerek demokratik açılımla ilgili çalışmalara karşı olduklarını tekrarladı.

Baykal ayrıca etnik ayrıştırmalar yerine Türk kimliğinin ön plana çıkartılması gerektiğinin altını çizdi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın ardından kürsüye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan çıktı. Şeb-i Arus'u izlemek için Mevlana Kültür Merkezi'ni dolduran 3 bine yakın davetliye hitap eden Başbakan Erdoğan, dünyanın bugün Mevlana'nın mesajlarına her zamankinden daha çok muhtaç olduğunu vurguladı.

Mevlana'dan Yunus Emre'den, Şeyh Edebali'den, Hacı Bektaş'ı Veli'ye, istiklal şairi Mehmet Akif'ten insan sevgisini öne çıkaran alıntılara yer veren Başbakan Erdoğan, konuşmasında, tek amaçlarının insanın huzuru ve mutluluğu olduğunu vurguladı. "Bunu sadece kendi insanımız için değil dünya üzerinde yaşayan bütün insanlar için istiyoruz." diyen Başbakan Erdoğan, bunun için adaleti, özgürlüğü öne çıkardıklarını ifade etti.

Konuşmasında CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın sözlerine doğrudan cevap vermeyen Başbakan Erdoğan, "Bizim medeniyet tasavvurumuz insanın hukukunu korumaktır. Kendimiz için ne istiyorsak, komşumuz ve insanlık için de onu istiyoruz. Ülkemiz, için, bölgemiz için ve insanlık için barış, huzur ve adalet istiyoruz."şeklinde konuştu.

Şeb-i Arus töreni Başbakan'ın konuşmasının ardından devlet sanatçısı Ahmet Özhan'ın verdiği Türk Tasavvuf Müziği Konseri'yle devam etti. İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu ile birlikte tasavvuf müziğinin en güzel örneklerini seslendiren Özhan'ın konserinden sonra Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu semazenleri salona girdi. Tören, Sema gösterisiyle tamamlandı.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler