YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Mevcut anayasa yürürlükte kalmamalı"
"Mevcut anayasa yürürlükte kalmamalı"
23 Temmuz 2013 16:20
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, mevcut Anayasa yürürlükte kaldığı sürece sorunların katlanarak devam edeceğini belirtti.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, mevcut Anayasa yürürlükte kaldığı sürece sorunların katlanarak devam edeceğini belirterek, "Anayasa konusunu iç söylem, iç tüketim malzemesi olmaktan bir an evvel çıkarıp, bunun millete taahhüdümüz olduğunun daha çok farkında olarak ve daha çok zaman ayırarak sorunu çözmemiz gerekiyor" dedi.

MÜSİAD Başkanı Nail Olpak ve beraberindeki heyeti kabul eden Çiçek, MÜSİAD'ın Türkiye'nin en önde gelen ve verimli çalışan sivil toplum kuruluşları arasında olduğunu söyledi. Sivil toplum kuruluşlarının öneminin her geçen gün arttığını vurgulayan Çiçek, günümüz demokrasisinin temsili demokrasiden katılımcı demokrasi safhasına geçtiğini belirtti.

Sivil toplum kuruluşlarının günümüz siyasetinde en az siyasi partiler kadar öne çıktığını dile getiren Çiçek, "Düzenlemelerin yapılmasında, karar alınmasında siyasi partilerden çok daha fazla sivil toplum kuruluşlarının talep ve duyarlılıklarının dikkate alınması gerekiyor. Özellikle çevre konusu dahil, dünyadaki önde gelen konular sivil toplum kuruluşları tarafından gündeme getirilirse daha çok ilgi görüyor" diye konuştu.

Çiçek, sivil toplum kuruluşlarının olaylara siyasetin dar kalıplarının dışında ve daha objektif bakabildiğini, böylece daha uygun çözümler bulabildiğini söyledi. MÜSİAD'ın kuruluş amacına uygun çalışmalar yaptığını, raporlar hazırladığını anlatan Çiçek, kendilerinin de bu kaynaklardan yararlandığını ifade etti. Cemil Çiçek, Türkiye'nin 2023'te ilk 10 ekonomi arasına girme hedefinin tutturulabilmesi için güven ve istikrarın öne çıktığının altını çizdi. Türkiye'nin çok partili hayata geçtiği 1950'den bu yana geçen sürenin yarısında istikrar olduğunu dile getiren Çiçek, Türkiye'nin kazanımlarını bu dönemlerde elde ettiğini belirtti.

Çiçek, Türkiye'nin 2023 hedeflerini yakalaması ve ötesini görebilmesi için istikrarın önemli olduğunu tekrarlayarak, "İstikrar kavramını, yalnızca bir partinin tek başına iktidarı olarak algılamamak lazım. Güçlü sayısal çoğunluğunuz var ama hukuk istikrarıyla örtüşmezse başka sorunlar çıkabiliyor" dedi. Çiçek, buna örnek olarak AK Parti hakkında 2008 yılında açılan kapatma davasını örnek gösterdi.

"Bu anayasayla sorunlar katlanarak devam eder" İstikrarın özünün yeni anayasadan geçtiğini kaydeden Çiçek, şöyle devam etti: "Anayasa, 30 yıllık uygulamasında 19 defa değişmiş. Anayasa binasının temelinde her sene değişiklik yapıyorsanız, bu binada tozdan, topraktan, gürültüden oturulamaz. Onun için mutlak suretle yeni bir anayasa ihtiyacı var. Bunu en evvel siyasi partilerimizin yoğun bir çabayla ve soğukkanlı düşünerek, bu dönem bu işi bitirmemiz lazım. Yeni bir anayasa yapılamaması halinde karşılaşacağımız sorunları öne çıkararak, tabloyu ortaya koymak gerekir. Bu anayasa yürürlükte kaldığı sürece birçok anayasal sorunlar katlanarak devam eder. Bu da hem istikrarın tadını bozar, sağlayacağı faydaları asgariye indirir hem de bütün enerjimizi iç çekişmelerle harcar gideriz. Türkiye'nin boşa harcayacak enerjisi de zamanı da yok.

Anayasa konusunu iç söylem, iç tüketim malzemesi olmaktan bir an evvel çıkarıp, bunun millete taahhüdümüz olduğunun daha çok farkında olarak ve daha çok zaman ayırarak sorunu çözmemiz gerekiyor. Bunu yapabilirsek, beraberinde güveni de getirecektir. Sivil siyasetin sorun çözebildiği, anayasa yapabildiği, alternatifler ortaya koyabildiği ortamı sağladığı anda güven de kendiliğinden gelecektir. Bu olmadığı takdirde güven ortadan kalkacak. '4 parti bir araya geldi, anayasa yapamadınız' diyecek. Ondan sonra istediğiniz kadar güven lafı geçsin, güven ifade etmez. Siyaset kurumuna güvensizlik oluşunca iş dünyası bundan olumsuz etkilenir. Onun için bunu yapmak durumundayız. Bundan sonraki süreçte sivil toplumun bu konuya daha fazla yoğunlaşıp siyasi partilere beklentilerini daha açık ifade etmeleri gerekir." MÜSİAD Başkanı Olpak da TBMM Başkanlığı'na yeniden seçilmesinden dolayı Çiçek'e kutlama ziyaretinde bulunduklarını ifade etti.

MÜSİAD'ın sivil toplum örgütü olarak ekonomi alanında yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi veren Olpak, "Küresel Kriz ve İstihdam", "Batı Sonrası Dünyaya Doğru Türk Dış Politikası" , "Avrupa'nın Mali Sistem Krizi" ve "Güven Ekonomisinde büyümenin finansmanı" konulu rapor hazırladıklarını ve bu raporlardan Çiçek'e de sunacaklarını ifade etti.

 

AA

18:20
 // Oktay D Gezer
Çok Sn TBMM Başkanım;
Durumdan şikayet etmeye hiç hakkınız olmadıgını düşünüyorum.Size çok önemli bir gorev verildi ve bunu başaramadınız .Once yurt icinde birsuru gereksiz temaslar yaptınız,adeta bir tek benimle görüşmediğiniz kalmıştı.Daha sonra gereksiz yurt dışı gezilerine çıktınız.Ayrica zamanı degilken başkanlık-yarı başkanlık tartismalarının ertelenmesi İcin yüce mevkinizi kullanmaktan intiba ettiniz(şimdi basa dönüldü ama çok geç oldu).Yazik bu heba olan kıymetli zamana.Bunda sizden sonra payı olanlar da elbette var,ancak konunun
baş yetkili/sorumlusu olarak sizi belirtmek yanlış mı?!...
23 Temmuz 2013 18:20
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler