YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Metropollere provakasyon uyarısı
'Muğla'daki provokasyon metropollere yayılacak' uyarısı
Metropollere provakasyon uyarısı
18 Mayıs 2010 / 08:40 Güncelleme: 18 Mayıs 2010 / 08:45

Muğla Üniversitesi'nde öğrencilerin kışkırtılmasıyla ortaya konulan provokasyonun metropollere yayılmaya çalışıldığı ortaya çıktı. Hedefte, Başkent'in bulunduğu belirtiliyor.

Hedefte, Başkent'in bulunduğu belirtiliyor. Emniyet, 'çok gizli' bir yazı ile Ankara'daki üniversitelerde uygulamaya konulacak provokasyonu deşifre etti. Buna göre geçtiğimiz hafta Başkent'te karşıt görüşlü iki grup arasında çıkan küçük çaplı çatışma, provokasyonun fitili olarak kullanılmak isteniyor. Emniyet buna karşı, istihbarat çalışmalarına hız verilmesini ve güvenlik tedbirlerinin artırılmasını kararlaştırdı. Dün Muğla'da önemli bir gelişme yaşandı. Öğrencileri tahrik ederek, olayların büyümesine sebep olduğu ileri sürülen 'Derin' lakaplı sivil polis memuruyla birlikte 7 kişi tutuklandı.

Emniyet 'çok gizli' bir yazı ile Ankara'daki üniversitelerde uygulamaya konulacak provokasyonu deşifre etti. Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal geçtiğimiz günlerde 81 il emniyet müdürlüğüne gönderdiği talimatta, provokatörlerin önümüzdeki günlerde karşıt görüşlü üniversite öğrencilerini kışkırtarak şiddet içeren eylemlere yönlendirmeye çalışacağı uyarısında bulunmuştu. Köksal'ın bu uyarısından çok kısa bir süre sonra Muğla Üniversitesi'nde olaylar çıktı. Provokatörlerin kışkırttığı karşıt görüşlü öğrenciler arasında çatışma yaşandı. Olaylar güvenlik güçlerinin sert müdahalesi ile bastırılırken bir tahrikçi de gözaltına alındı.

Muğla Üniversitesi'ndeki ortaya konulan provokasyonun metropol illere de yayılmaya çalışıldığı belirlendi. Emniyet, çok gizli bir yazı ile başkent Ankara'da da eylem planlandığı uyarısında bulundu. Emniyetin yazısına göre, geçtiğimiz hafta Başkent'te karşıt görüşlü iki grup arasında küçük çapta bir çatışma çıktı. Karşıt görüşlü gruplar arasında yaşanan bu çatışma üniversitelerde ortaya konulacak provokasyonun fitili olarak değerlendirilmek isteniyor. Emniyet çok gizli yazısında bu çatışmanın ardından Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'nin Sıhhiye Kampüsü ile aynı üniversitenin siyasal bilgiler, hukuk, eğitim fakültelerinde, Hacettepe ve ODTÜ'de çatışma ortamı oluşturulmaya çalışıldığına dikkat çekildi. Emniyet uyarıda bu tür olaylara mahal verilmemesi için istihbarat çalışmalarına hız verilmesini, güvenlik tedbirlerinin artırılmasını istedi.

'DERİN' POLİS TUTUKLANDI

Bu arada, Muğla'daki olaylarda bir öğrencinin silahla yaralanmasına sebep olduğu iddia edilen ve karşıt görüşlü öğrencileri tahrikle suçlanan polis memuru G.Y. ile birlikte 6 kişi dün tutuklandı. Olayı araştıran Muğla Cumhuriyet Savcısı tarafından tutuklanan sivil polis memuru G.Y., bölgede 'Derin' lakabıyla tanınıyordu. Antalya Valiliği'ne atanan Ahmet Altıparmak, "Olayla ilgili bizim başlattığımız geniş kapsamlı idari soruşturma sürüyor.'' dedi. Muğla'da yaşanan olaylara karıştıkları iddiasıyla adliyeye sevk edilen 70 kişiden 6'sı cezaevine gönderilmişti.

SERDAR ORTAÇ'A SALDIRI

Hacettepe Üniversitesi'nin bahar şenlikleri kapsamında geçtiğimiz cumartesi günü konser vermeye hazırlanan Ortaç, öğrencilerin tepkisiyle karşılaştı. Sahneye çıkan Ortaç'a, yüzleri poşulu bir grup öğrenci çatal, bıçak, bira şişesi ve yumurta fırlattı. Öğrencilerin fırlattığı cisimler Ortaç'ın iki dansçısını yaraladı. Protesto üzerine konseri yarım bırakarak kulise giden Ortaç, İstanbul'a döndü. Hastaneye götürülen dansçıların sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Ortaç'ın sahneden inmesinin ardından "Ahmet Kaya'yı unutmadık" yazılı pankart açan protestocular, "Yaşasın halkların kardeşliği" sloganı attı. Protestocu öğrenciler ile konseri dinlemek için şenliğe gelen diğer öğrenciler arasında da kavga çıktı. Kavgaya müdahale eden özel güvenlik görevlileri biber gazı kullandı. (Zaman- Kanal A Haber)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler