YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Metris Cezaevi'nin 91 günlük kayıtları silinmiş
Metris Cezaevi'nin 91 günlük kayıtları silinmiş
Metris Cezaevi'nin 91 günlük kayıtları silinmiş
03 Mart 2009 / 08:24 Güncelleme: 03 Mart 2009 / 00:00

Engin Çeber’in işkence sonucu yaşamını yitirdiği cezaevinde kayıt yapan sistemin devre dışı bırakıldığı ve kayıtların çoğunun silindiği ortaya çıktı. Üç gün daha geç kalınsa, işkence görüntüleri de ortadan kaldırılacaktı.
 
Engin Çeber'in işkenceyle ölümüyle ilgili davada dosyaya giren belgeler yeni bir skandalı daha ortaya çıkarttı. Çeber'in ölümü üzerine Metris Cezaevi'ne giden Adalet Bakanlığı müfettişleri, ilk iş olarak kamera kayıtlarını izlemeye aldı.


91 GÜNLÜK KAYIT ORTADA YOK
Müfettişler, kesintisiz enerji kaynağı ile beslenen ve 100 gün aralıksız kayıt yapılan sistemin manuel olarak, başka bir deyişle elle müdahale edilerek, devre dışı bırakıldığı tespit etti.


Müfettişlerlere göre, kayıtların 9 güne düşürülmüş ve ilk gün giren görüntüden itibaren kayıt silinmişti.


ÜÇ GÜN DAHA GEÇ KALINSA...
Hard disc’i incelemeye alan müfettişler, 3 gün daha gecikmeleri halinde Engin Çeber'e yapılan kötü muamelenin görüntülerinin silineceğini belirleyince, kayıtlara el konuldu.


MÜDÜRÜN BİLGİSİ DAHİLİNDE
Adalet Bakanlığı’nın büyük harcamalarla kurduğu sisteme hiçbir koşulda müdahale edilmemesi gerekiyor.


Çeber'in avukatları, cezaevi müdürlerinden Fuat Karaosmanoğlu'nun ifadesinde görüntüleri izlediğini söylediğini hatırlatıyorlar.


Görüntülerin sistem odasından izlenebileceğine dikkat çeken avukatlar, cezaevi müdürünün de bu durumdan haberdar oluduğunu idda ediyorlar.


Engin Çeber yaşadığı işkenceyi mektuba yazmış

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler