YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Metin Feyzioğlu'nu çıldırtan soru!
Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu kendisine yöneltilen "Üç fidanı asmak için toplanan 28 imzadan biri de Murat Feyzioğlu"dur. Özür dileyecek misiniz?' sorusuna sert tepki gösterdi.
Metin Feyzioğlu'nu çıldırtan soru!
05 Haziran 2014 / 09:08 Güncelleme: 05 Haziran 2014 / 09:12

Lüleburgaz ilçesinde, Aşkiye Neşet Çal Salonu'nda düzenlenen "demokrasi" konulu konferansa katılan Türkiye Barolar Birliği BaşkanıMetin Feyzioğlu, kendisine yöneltilen bir soruya oldukça sinirlendi.

"Özür dileyecek misiniz?"

Konferansı izleyenlerden biri, konuşmasının ardından Feyzioğlu'na, "Üç fidanı asmak için toplanan imzalar ve CHP tarafından verilen 28 imzadan biri de Murat Feyzioğlu'dur. Bunun için özür dileyecek misiniz?" diye sordu.

Feyzioğlu'ndan sert tepki: Sen faşistin

Bu kişiye tepki gösteren Feyzioğlu, "Saçmalamak için mi çıktın buraya. Haydi oradan sen de. Hiç kimseyle özür dileyecek bir şeyim yok benim. Buraya kendi ismimle geldim. Hiç kimsenin adıyla gelmedim buraya. Ayıptır şu yaptığınız. Bir insanı ailesiyle yargılamak faşistliktir. Sen faşistsin" ifadesini kullandı.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, "1960 yılında yapılan olaya bazıları 'darbe' demiyor ama bu basbayağı darbeydi. Askeri sokakta yürütüyorsan darbedir" dedi. Feyzioğlu, Türkiye'de vatandaşların en az yüzde 80'inin, değişmez önder olarak Mustafa Kemal Atatürk'ü gördüğünü söyledi.

"Halk demokrasiyle yönetilmek istiyor"

Halkın, demokrasiyle yönetilmek istediklerini belirten Feyzioğlu, "Türkiye'de liberal olmayan bir demokrasi modeli uygulanıyor. Liberal olmayan demokrasi örneği, kişi hak ve özgürlüklerinin kısıtlandığı, her sorunda sandığın işaret edildiği bir modeldir. Sandık da kişi hak ve özgürlükleri kısıtlama yetkisini iktidara veriyor" diye konuştu.

Feyzioğlu, 27 Mayıs 1960 askeri darbesine değindi. Bu olay sonrası dönemin başbakanı Adnan Menderes ve iki bakanın asılarak idam edildiğini hatırlatan Feyzioğlu, şunları kaydetti:

"1960'da yapılan olaya bazıları 'darbe' demiyor ama..." 

"1960 yılında yapılan olaya bazıları 'darbe' demiyor ama bu basbayağı darbeydi. Askeri sokakta yürütüyorsan darbedir. İşimize geldiğinde 'darbe', işimize gelmediğinde 'halk hareketi' deme şansımız yoktur. Yüksek Adalet Divanı diye olağanüstü bir mahkeme kurup Başbakan ve yüzlerce kişiyi yargılayıp Yassıada'da süründürdük mü? Süründürdük. Kusura bakmayın, bu nesle onun darbe olmadığını anlatamazsınız."

Feyzioğlu, konferans sonrası vatandaşlarla sohbet etti. 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler