YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meteorolojik uyarı!
Meteorolojik uyarı!
22 Mart 2011 08:38
Sıcaklıklar düşerken yetkililer de fırtına ve çığ riskine karşı uyardı...

HAVA SICAKLIĞI DÜŞÜYOR

Yapılan son değerlendirmelere göre; ülkemizin büyük bir bölümünde görülecek yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, Doğu Anadolu'nun doğusu (Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Van ve Hakkari) ile Bolu, Bayburt, Gümüşhane ve Sivas'ın yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Önümüzdeki günlerde hava sıcaklığı Kuzeydoğu kesimlerde 2 ila 4 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

ÇIĞ UYARISI

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da eğimin fazla olduğu dik yamaçlarda muhtemel çığ riskine karşı 'dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir' denildi.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Genellikle kuzey ve kuzeydoğu, ilk saatler güneydoğu kesimlerinde güney ve güneybatıdan hafif arasıra orta kuvvette, Marmara ve Ege kıyılarında kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esecek. Rüzgarın; Marmara ve Ege Kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat) olarak esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (deniz ulaşımında aksamalar, baca gazı kaynaklı zehirlenmeler vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

EGE'DE FIRTINA

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün Ege ve Karadeniz için haber verdiği fırtına, İzmir'de kendisini hissettirdi. Fırtına, kuzey ve kuzeydoğu yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde etkili oldu. Ege'yi saran fırtınanın yarın öğle saatlerine kadar süreceği belirtildi.
Saatteki hızı zaman zaman 60 ila 80 kilometreyi bulan rüzgar, İzmir'de hayatı olumsuz yönde etkiledi. Deniz kıyı şeridinde dalga boyu 1 - 2 metreye kadar yükseldi. Sabah saatlerinde yapılması gereken şehiriçi vapur seferleri ve feribot seferlerinde aksama yaşanabileceği açıklandı. Sahillerde dev dalgalar kıyı şeridini dövdü.
Meteoroloji yetkilileri, trafikte ve deniz ulaşımında yaşanabilecek aksamalar, ağaç, direk devrilmesi ve çatı uçması gibi konularda vatandaşların dikkatli olması gerektiğini bildirdi. (Habertürk)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler