YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meteoroloji'den yağış uyarısı
Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...
Meteoroloji'den yağış uyarısı
10 Nisan 2012 / 19:52 Güncelleme: 10 Nisan 2012 / 20:26

Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin büyük bir bölümünde görülecek olan sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların; Marmara'nın doğusu, Güney Ege, Batı Akdeniz, Balıkesir, Manisa, Kütahya, Uşak, Mersin, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Hakkari, Şırnak ve Siirt çevrelerinde kuvvetli, Antalya'nın doğu ilçeleri başta olmak üzere çevrelerinde çok kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında hissedilir derecede (6 ila 10 derece) olmak üzere Ülkemiz'in kuzey ve iç kesimlerinde 2 ila 4 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneybatı yönlerden hafif, arasıra orta kuvvette, Marmara ve zamanla Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 Km/S), Batı Akdeniz kıyılarında güney ve güneybatılı yönlerden kuvvetlice (30-50 Km/S) esecek.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Marmara'nın doğusu, Güney Ege, Batı Akdeniz, Balıkesir, Manisa, Kütahya, Uşak, Mersin, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Hakkari, Şırnak ve Siirt çevrelerinde kuvvetli, Antalya'nın doğu ilçeleri başta olmak üzere çevrelerinde çok kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (ani sel, lokal su baskını, taşkın, yıldırım vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

KAR ERİMELERİ UYARISI: Hava sıcaklığındaki artış ve doğu bölgelerde yer yer kuvvetli olarak görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış geçişleri nedeniyle, Bitlis, Muş, Bingöl, Van, Hakkari, Tunceli ve Şırnak illerimiz başta olmak üzere ülkemizin yüksek kesimleri ile doğu bölgelerinde kar erimleri beklendiğinden sel, taşkın, su baskını, heyelan gibi olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; Marmara ve zamanla Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 Km/S), Batı Akdeniz'de güney ve güneybatı yönlerden kuvvetlice (30-50 Km/S) olarak esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı (çatı uçması, ulaşımda aksamalar vb) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

TOZ TAŞINIMI UYARISI: Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile Doğu Anadolu'nun güneyinde toz taşınımı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde düşme, çamur şeklinde yağış vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Parçalı ve çok bulutlu, Edirne ve Kırklareli çevreleri dışında bölge genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Bursa, Yalova, Bilecik, Sakarya, Kocaeli, Balıkesir ve İstanbul'un doğu çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın; kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-60 Km/S) olarak eseceği tahmin ediliyor.

EGE: Parçalı çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Güney Ege (Denizli, Aydın, Muğla) ile Manisa, Uşak ve Kütahya çevrelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın iç kesimlerde güneyli yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, zamanla kuzeyli yönlerden, iç kesimlerde orta, kıyı kesimlerde kuvvetli (40-60 Km/S) olarak eseceği tahmin ediliyor.

AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Kahramanmaraş dışında bölge genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Batı Akdeniz ve Mersin çevrelerinde kuvvetli, Antalya'nın doğu ilçeleri başta olmak üzere çevrelerinde çok kuvvetli olması bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu zamanla çok bulutlu, Sivas dışında bölge genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ORTA VE DOĞU KARADENİZ: Parçalı çok bulutlu, Samsun, Çorum, Amasya, Bayburt ve Artvin çevrelerinin aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, Malatya dışında bölge genelinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Tunceli, Bingöl, Muş, Bitlis, Hakkari ve Şırnak çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor. Bu sabah saatlerinde bölgenin güneyinde yer yer toz taşınımı bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı çok bulutlu, doğusunun aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların akşam saatlerinde Siirt çevresinde kuvvetli olması bekleniyor. Bu sabah saatlerinde bölgenin doğusunda yer yer toz taşınımı bekleniyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler