YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meteoroloji'den sel uyarısı
Meteoroloji'den sel uyarısı
22 Şubat 2011 09:41
Meteoroloji İşleri genel Müdürlüğü hangi iller için sel uyarısında bulundu? İşte dikaktli olması gereken iller;

Yapılan son değerlendirmelere göre; sabah saatlerinde batı bölgelerimizde başlayacak yağışlar, zamanla ülkemizin büyük bir kesimine yayılarak, Doğu Karadeniz kıyıları ile Sinop, Samsun ve Amasya dışında tüm ülkede görülecek. Yağışlar; genellikle yağmur ve sağanak, Kıyı Ege ile Antalya çevrelerinde gökgürültülü sağanak, Doğu Anadolu'nun kuzeyi, Batı Karadeniz'in iç kesimlerinin yüksekleri ile Sivas, Kayseri, Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

HAVA SICAKLIĞI: Kuzey ve iç kesimlerde 3 ila 5 derece artacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

RÜZGAR: Marmara'da kuzey ve doğu, diğer bölgelerde güney ve doğu yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Ege Kıyılarında gece saatlerine kadar kuvvetli (30-50 km/sa) olarak esecek.

METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Kıyı Ege (İzmir, Aydın, Muğla) ile Çanakkale, Balıkesir, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Bursa, Yalova ve Antalya çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Ani sel, su baskını, taşkın vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın Ege Kıyılarında gece saatlerine kadar güney ve güneydoğu yönlerden kuvvetli (30-50 km/sa) olarak esmesi beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (Ulaşımda aksamalar, vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI: İç ve doğu kesimlerde gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı beklenildiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar, vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİ: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da eğimin fazla olduğu dik yamaçlarda muhtemel çığ riskine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Parçalı çok bulutlu ve aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; Çanakkale, Tekirdağ, Balıkesir, İstanbul, Kocaeli, Bursa ve Yalova çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

EGE: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur, kıyı kesimleri ile güneyi yer yer sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; öğle saatlerinden itibaren bölgenin kıyı kesimlerinde (İzmir, Aydın, Muğla) kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; akşam saatlerine kadar kıyı kesimlerinde güney ve güneydoğu yönlerden kuvvetli (30-50 km/sa) olarak esecek.

AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinden bölgenin batısı (Antalya, Isparta, Burdur) ile öğle saatlerinden itibaren bölge geneli sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Yağışların; öğle ve akşam saatlerinde Antalya çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren yağmurlu geçecek. Gece ve sabah saatlerinde bölgenin doğusunda hafif buzlanma ve don olayı bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinde Bolu ve Düzce çevreleri, akşam saatlerinden itibaren Zonguldak, Bartın, Bolu, Düzce, Karabük ve Kastamonu çevreleri aralıklı yağmurlu, Bolu ve Kastamonu'nun yüksek kesimleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinde Tokat, Gümüşhane ve Bayburt çevreleri, gece saatlerinde Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Tokat, Ordu ve Giresun çevreleri yağışlı geçecek. Yağışlar; genellikle yağmur, Gümüşhane, Bayburt ile Artvin'in yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Gece ve sabah saatlerinde bölgenin iç kesimlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde eğimin fazla olduğu dik yamaçlarda muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu akşam saatlerinden itibaren bölgenin batısı, gece saatlerinde kuzey ve batısı ile Muş çevreleri yağışlı geçecek. Yağışlar; Malatya ve Elazığ çevrelerinde yağmur, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçecek. Gece ve sabah saatlerinde bölgenin kuzey ve doğusunda yer yer kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı bekleniyor. Bölgede eğimin fazla olduğu dik yamaçlarda muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinde Diyarbakır, Batman ve Siirt çevreleri, akşam ve gece saatlerinde bölgenin kuzey ve batısı yağmurlu geçecek.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler