YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Meteoroloji'den kritik uyarı
Meteoroloji'den alınan son bilgilere göre ülkemizin büyük bir bölümünde kuvvetli yağış bekleniyor...
Meteoroloji'den kritik uyarı
30 Ocak 2010 / 11:28 Güncelleme: 30 Ocak 2010 / 11:29

Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin büyük bir bölümünde görülecek yağışların; Kıyı Ege (İzmir, Aydın, Muğla) ile Antalya çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI :Ülke genelinde 2 ila 4 derece artacak.

RÜZGAR :Genellikle güney ve güneybatı (Lodos), ilk saatlerde Marmara'nın kuzeyi, Kıyı Ege ile ülkemizin güneydoğu kesimlerinde kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz) yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, Kıyı Ege, Doğu Akdeniz ile Karadeniz kıyılarında yer yer kuvvetli olarak esecek.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların Kıyı Ege (İzmir, Aydın, Muğla) ile Antalya çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (sel, su baskını, taşkın v.b.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI: Ülkemizin kuzey, iç ve doğu bölgelerinde buzlanma ve don olayı beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (ulaşımda aksamalar vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda meydana gelebilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

ANTALYA'DA SAĞANAK YAĞIŞ VE FIRTINA UYARISI

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü Antalya Bölgesel Tahmin Merkezi, bölge genelinde devam eden sağanak yağışın etkisini arttıracağını ve zaman zaman kuvvetli rüzgarın fırtına şeklinde eseceğini belirterek, vatandaşları ve yetkilileri uyardı.

Antalya Bölgesel Tahmin Merkezi'nden yapılan ''meteorolojik uyarı''da, halen bölgede devam eden sağanak yağışın önümüzdeki saatlerden itibaren Antalya kent merkezi ve batı ilçelerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak şekline dönüşerek etkisini arttıracağı belirtildi. Rüzgarın güney ve güneydoğu yönlerden saatte 30-50 kilometre hızla, kuvvetli, zaman zaman da 60-70 kilometre hıza ulaşarak fırtına şeklinde eseceği ifade edilerek yetkililer ve vatandaşların tedbirli olması istendi.

DENİZCİLERE UYARI

Meteorolojik uyarıda, Bodrum-Antalya-Anamur arasında fırtına beklendiği vurgulanarak, rüzgarın kıble ve keşişlemeden 5 ile 6 kuvvetinde saatte 21 ile 27 deniz mili, açıklarda ise 7 ile 8 kuvvetinde ve saatte 33 ile 40 deniz mili hızla eseceği bildirildi.

Denizin kaba ve çok kaba dalgalı, dalga yüksekliğinin de 3 ile 5 metre dolayında olacağı, havanın sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği, görüş mesafesinin 10 kilometre, yağış anında da 1 ile 3 kilometre arasında olacağı belirtildi.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Çok bulutlu ve bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar genellikle yağmur ve sağanak, sabah saatlerinde Edirne ve Kırklareli çevrelerinde karla karışık yağmur şeklinde olacak. Sabah saatlerinde Trakya'da hafif buzlanma ve don olayı bekleniyor.

EGE: Çok bulutlu ve bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; kıyılarda sağanak, iç kesimlerde yağmur şeklinde olacak. Yağışların; İzmir, Aydın ve Muğla çevrelerinde kuvvetli olması tahmin ediliyor.

AKDENİZ: Çok bulutlu ve bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; kıyılarda sağanak, iç kesimlerde yağmur şeklinde olacak. Yağışların; Antalya çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

İÇ ANADOLU: Çok bulutlu ve bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar; yağmur, Sivas, Yozgat ve Kayseri çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin doğusunda hafif buzlanma ve don olayı bekleniyor.

BATI KARADENİZ: Çok bulutlu, Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın ve Karabük çevreleri aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçecek. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin iç kesimlerinin yükseklerinde hafif buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgar kıyılarında güneyli yönlerden yer yer kuvvetli olarak esecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu geçecek. Sabah saatlerinde Tokat çevreleri, öğle saatlerinden sonra Gümüşhane ve Bayburt çevreleri ile akşam saatlerinden itibaren Doğu Karadeniz yağışlı geçecek. Yağışlar Tokat ile Doğu Karadeniz kıyılarında yağmur, Gümüşhane ve Bayburt çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak. Doğu Karadeniz'in yüksek kesimlerinde muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir. Sabah ve gece saatlerinde Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinin yükseklerinde hafif buzlanma ve don olayı bekleniyor. Rüzgar sabah saatlerinde kıyı kesimlerinde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden yer yer kuvvetli olarak esecek.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, güneyi ile zamanla bölge geneli aralıklı kar yağışlı geçecek. Sabah ve gece saatlerinde kuvvetli olmak üzere, bölge genelinde buzlanma ve don olayı bekleniyor. Bölgenin kuzey ve doğusunda muhtemel çığ tehlikesine karşı tedbirli olunması gerekmektedir.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Çok bulutlu ve bölge geneli aralıklı yağışlı geçecek. Yağışlar genellikle yağmur, sabah saatlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler