YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mete Yarar: Türkiye'nin sınır ötesine operasyon yapma yetkisi var
Güvenlik Politikları Uzmanı Mete Yarar, terörle mücadelede gelinen nokta ve son gelişmeleri Kanal A'da değerlendirdi. Yarar, "Kuklacı aynı olunca kuklaya bakmaya lüzum yok' dedi.
Mete Yarar: Türkiye'nin sınır ötesine operasyon yapma yetkisi var
09 Mayıs 2016 / 14:40 Güncelleme: 09 Mayıs 2016 / 16:38

Yarar; "Türkiye'nin geneline yayılmak istenen bir terör stratejisi yapılıyor. Irak'ta oluşturulan platformda sol örgütler ortak eylem kararı aldı. Türkiye'ye karşı örgütler birleşiyor ve farklı illerde benzer eylemler yapılıyor.  Birçok terör örgütünün aynı anda Türkiye'ye karşı saldırıya geçmesi tesadüfi değildir.  Kuklacı aynı olunca kuklaya bakmaya lüzum yok." dedi.

Türkiye'nin sınırdışı operasyonu hakkı vardır 

Türkiye'nin Suriye'de PYD güçlerine karşı harekete geçmesi için esasında angajman kurallarına bile ihtiyaç yok.  BM'in 51. maddesine göre; Angajman, devletler arasında olur. Teröre karşı ise bu kuralı bertaraf hakkı vardır.  Türkiye'nin sınırötesi operasyona fazlasıyla hakkı vardır. Türkiye, şu anda koalisyon güçleriyle IŞİD'e karşı savaşmakta...Kilis'e her gün roket yağıyor, halkı korumak gerekiyor. Kilis'e roket atılan rampayı vurmak önemli değil, önemli olan Kilis'e roket atılmasını engellemektir. 

Kilis'e roketleri kim atıyor?

Bu saldırıları IŞİD'in yaptığına eminiz fakat hangi IŞİD'in yaptığından emin değiliz.  IŞİD'in hangi grup tarafından sponsor edildiği önemli. En son Bursa saldırısında bunu gördük. IŞİD görünümlü PKK'lı canlı bomba olarak patladı.  Batı'nın PYD'ye desteği terör operasyonlarında gün yüzüne çıkıyor. Brüksel'de PKK çadırlarına susan Avrupa'nın iki yüzlülüğü ortadadır. 

IŞİD'i bertaraf etmek için 3 adım var

Çok sağlam bir istihbarati bilgilerle tedbirler alınması gerekir. İlk olarak sınır güvenliğinin sağlanması daha sonra sınır ötesi güvenliğin sağlanması artı sınır içi güvenliğin sağlanması… Bu üç adımın atılması lazım ve bu üç başlık içinde atılması gereken adımları izlenmesi gereken yollar ayrıdır.
Bu insanların dağa çıkması engellenmeli

Biz kendimiz silkeleyemezsek birileri silkeleyecek. Üzerimize serpilen ölü toprağından silkinmemiz gerekiyor. Bu vatan için ortak bir noktada birleşmeliyiz, farklı ideolojide olsak da...Bu vatanı bizden başka seven olamaz.  Bizim ülkemizde terörle mücadele konusunda başarılıyız fakat teröre bulaşanları engelleyemiyoruz. Asıl sorun budur. 'Neden bu kadar insanın dağa çıkmasını engelliyemiyoruz' sorusuna cevap aranmalı....

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

 

 

nedeni basit
 // muammer bekaroğlu
analizinize aynen katılıyorum yanlız,dışarıya yani suriyeye girerek değil,zaten dünyanında istediği bu,dağa çıkmaları niye önleyemiiyoruza gelince,doğu ve güneyduğuyu yıllarca ağalara bıraktık,devlet yoktu,devlet olduğunuda da pkk lı belediyeler vasıtasıyla eleman bulmada zorluk çıkmadı,sanayininm oralarada yayılması ve güvenliğin alınmasından sonra gelirlerse gelenler,ya rusya yada ab destekli abd olur bizde savaşırız ama önce kendi vatandaşımıza sahip çıkmamız lazım....
09 Mayıs 2016 Pazartesi 23:05
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler