YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mete Yarar: PKK ile değil arkasındaki yabancı güçlerle savaşıyoruz!
Güvenlik ve Strateji Uzmanı Mete Yarar, Doğu ve Güneydoğu'da aylardır süren terör operasyonlarıyla ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. Yarar, " Geçmişten farklı bir terör saldırısı ile karşı karşıyayız " dedi.
Mete Yarar: PKK ile değil arkasındaki yabancı güçlerle savaşıyoruz!
02 Şubat 2016 / 13:13 Güncelleme: 02 Şubat 2016 / 13:28

Kanal A'da Tuğba Dalkılıç'ın sunduğu 'Haber Merkezi programına telefonla bağlanan Güvenlik ve Strateji Uzmanı Mete Yarar, bölgede terör olgusunun değiştirdiği belirtti.

Yarar, "Türkiye'nin sadece terör veya teröristle kavgası yaklaşık bir sene önce geride kaldı. Şu anda bir beka sorunu yaşanıyor. Yabancı ülkeler Ortadoğu'yu şekillendirmek ve Türkiye'de politika oluşturmak için PKK'ya destek oluyor" dedi. 

İşte Mete Yarar'ın açıklamalarından öne çıkanlar;

Geçmişten farklı bir terör saldırısı ile karşı karşıyayız.  Eskiden karşımızda sadece PKK vardı şimdi ise PKK'nın arkasına gizlenmiş yabancı güçler sahada. Türkiye'nin sadece terör veya teröristle kavgası yaklaşık bir sene önce geride kaldı. Şu anda bir beka sorunu yaşıyor. 

Yabancı ülkeler Ortadoğu'da ve Türkiye'de politika oluşturmak için PKK'ya destek oluyor. Çekimler esnasında gördüğümüz terörden çok üst bir manzaraydı. Şu anda bölgede yaşananlar ve mühimmatlar  PKK'nın gücünü aşar. Bu malzemelerin yüzde 80 ve 85'i Suriye'den geliyor.  ABD ve Rusya'nın IŞİD'le mücadele için Suriye'ye gönderdiği mühimmatlar PKK'nın eline geçiyor ve Türkiye'de askerimizi, polisimizi, sivilimizi katletmek için kullanılıyor.  Silahların yüzde 50'si PKK'nın eline geçmiş durumda.

ABD ve Rusya PYD'ye destek oluyor

Biz PYD ve buna benzer grupların PKK'nın uzantısı olduğunu içimizdeki İrlandalılara anlatamadık ki dış ülkelerden bunu kabul etmelerini beklemek inandırıcı olmaz. Eğer biz içimizde bütünleşseydik ABD, PYD ile görüşemezdi.

Sorunun kaynağı Suriye'dir

Doğu ve Güneydoğu'da Suriye'den kaynaklanan bir sorunla karşı karşıyayız. Ve bu sorunu çözmek bu şekilde olanaksız. PKK, şimdi Cizre'de askerle polisle siville çatışıyor. Cizre temizlensin yarın bir gün Hakkari Yüksekova'da çatışmalar başlayacak. Herkes bu duruma hazır olsun. Bu sorunun kaynağı Suriye'dir. Bugün Cizre'de barikat  varsa daha fazlası Şırnak'ta, Yüksekova'da, Nusaybin'de var.  Kendi kendimize mücadele ederek bu sorunu çözemeyiz. Türkiye'yi farklı bir noktaya çekmek istiyorlar.

Amaçları Türkiye'yi diskalifiye etmek

Dış güçlerin amacı; Balkanlar ve Ortadoğu paylaştırılırken Türkiye'nin söz sahibi olmasını engellemek. Birçok tarihçi 100 yıl önce Ortadoğu'nun paylaşılacağını ve Türkiye'nin bu konuda söz sahibi olamaması gerektiğini yazmıştır. Birileri kendilerini Suriye'de güvenli hissetmek için Türkiye'nin güvensiz olmasını istiyor. Eğer bugün Türkiye huzuru sağlayamazsa 50-100 yıl yine sağlayamayacak. 

Toplum kenetlenmeli

Toplum,  bu operasyonlarda devlete destek olmalıdır. Devlet bu desteği hissetmelidir. Bu refleks yüzde 80-90 oranında sağlanmalıdır.  Yoksa dış ülkeler sizi ciddiye almaz.  Bu görüntü zaten devletin elini bağlıyor. Bu arkada durmazlığın sonunu ağır öderiz. Hala Güneydoğu'da Doğu'da yaralı olup görevinin başına dönen insanların yanında bizim yaptığımız nedir? Hiç mi onların karşısında utanmıyoruz? Davamız için kanını akıtan insanların yanında olmamız gerekmez mi? 6 ayda 1000 güvenlik görevlisi yaralandı. Çok sayıda şehit verdik...

Cami yakanlar Kürt vatandaşı olamaz

Bu toprağın çocukları cami yakmaz. PKK, cami yakıyorsa bunlar Kürt vatandaşı da olamaz. Dışarıdan gelen güçler PKK'yla birleşerek Türkiye'yi zora sokmak istiyor.  Bu coğrafyanın çocukları geçmişte yaşananları görmeli ki tarih tekerrürden ibaret etmesin.. Bu vatanı korumak istiyorsak, dinimizi, mezhebimizi, inancımızı birleştirerek el ele vermeliyiz.  

 

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

 // Efsane
Sefer bizim zafer Allah ındır....
02 Şubat 2016 16:12
 // Rasim DUMAN
Bu guzel tahlilin altina imzami atiyorum. Ayrica Atiker bey kardesimin yorumunu da tasdik ve tasvib ediyorum. Cok sukur ki, bu hengamede Turkiye'nin dreksiyonu emin ellerde. Yine son derece musbet bir husus var ki, bilhassa son yedi ay zarfinda HDP-PKK dogu ve guneydoguda cok buyuk olcude taban kaybetti. Barzani'nin de gercekleri gordugu anlasiliyor. Barzani'nin muhkem bir sekilde elde tutulmasi gerekiyor. Ser cephesi insallah kaybedecek ; daha butun kozlar oynanmadi......
02 Şubat 2016 14:41
sıra barzani ve g.doğu illerimiz..
 // atiker
rusya ve müttefikleri k.irak dahil olmak üzere ülkemizin g.doğusunu ani sert bir planlanmış hava va kara harakatıyla işgal edip kurmak istedikleri peyk kürt devletinin sınırlarını genişletmek türkiyeye ekonomik büyük zararlar vermek büyük projeleri engellemek ve küçük bir alana hapsetmek amaçlanan bu bir taşlü üç kuş nato ve abd ye kesinlikle güvenmememiz gerek projeleri ortak sudan pahanelerle seyredecekler ordu ve milletin hazırlıklı olması gerekir savaş kapıda gibi rusyaya bedelini ödetmeliyi...
02 Şubat 2016 Salı 14:15
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler