YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mete Yarar: "O silahları gerçekten iyi adamlara mı verdiniz?"
Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, ABD'nin 'iyi adamlara silah verdik' söylemine karşılık "İyi adamlara verdiğiniz silahları gerçekten iyi adamlara verdiniz mi? Silahların bir kısmı mı yoksa tamamı mı ellerine geçti? " sorularını yöneltti.
Mete Yarar: "O silahları gerçekten iyi adamlara mı verdiniz?"
18 Şubat 2016 / 19:05 Güncelleme: 18 Şubat 2016 / 19:11

Kanal A'da yayınlanan Tuğba Dalkılıç'ın sunduğu 'İşte Haber' programına konuk olan Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar dün Ankara'da haince planlanan terör saldırılarına ilişkin değerlendirme bulundu.

SALDIRININ YAPILDIĞI YER OLARAK SİYASİ MESAJ VERİLMEK İSTENİYOR

Saldırının yapıldığı yerin de kritik bir nokta olduğuna vurgu yapan Yarar, "Saldırının yapıldığı yer çok kritik bir yer. Bütün bakanlıkların bir arada bulunduğu bir yer. Siyasi bir mesaj verilmek istendiği kesin" dedi.

Saldırıyı yapan kişinin YPG üyesi olduğunun belirlenmesine ilişkin ise, "28 vatan evladının hayatını kaybettiği bu eylem, 'YPG'nin Türkiye de yaptığı ilk eylem mi? Bugün Güneydoğu Anadolu'da sınır hattında getirilen malzemelerin geçtiği yer neresi? Bugün şehir yapılanması dediğimiz kişilerin eğitimlerini aldıkları merkez neresi?

Silah ve sevkiyatının yapıldığı merkez neresi?' dediğimizde hep karşımıza çıkan tablo YPG. Türkiye'nin YPG'yi terör örgütü olarak değerlendirmesi yeni bir hadise değil.  

Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaklaşık 6 aydan beri başlayan süreç içerisinde bir çok suçüstü var. Bugün 400'e yaklaşan şehidimizle birlikte her bir şehidimizin üzerinde YPG izi var." değerlendirmesini yaptı.

''ABD, 135 BİN SİLAHIN KAYBOLDUĞUNU KABUL ETTİ"

"Bu bugünden kaynaklanan bir olay değil. ABD körfez harekatı sonrası dönemde de geldiklerinde getirdiği silahların birçoğu PKK'nın elinde olan silahlar. 2003'teki savaş sırasında Bosna Hersek ve diğer ülkelerden getirdikleri 135 bin silahın neredeyse tamamının kaybolduğunu kabul ettiler.

İyi adamlara verdiğiniz silahları gerçekten iyi adamlara verdiniz mi? Silahların bir kısmı mı yoksa tamamı mı ellerine geçti? ABD'nin senato raporlarında silahların nereye gittiğini ve kimler tarafından kullanıldığını bilmiyoruz diyorlar.''

BU YAŞANAN TABLODAN HABERSİZ OLDUKLARINI HİÇ DÜŞÜNMÜYORUM

Yarar, ABD'nin Türkiye'nin yaşanan bu tablodan habersiz olmadığını belirterek, ''ABD bir terör örgütünü başka bir terör örgütüne karşı kullanmanın bir faydası olmayacağını bilemeyecek kadar cahil mi? Bugün yaşanan tablodan habersiz olduklarını hiç düşünmüyorum. ABD, PKK'yı terör örgütü olarak görsün ya da görmesin bu bizim için bir şey değiştirmemeli. Biz kendi ülke çıkarlarımız doğrultusunda hareket etmeliyiz'' diye konuştu.

TERÖRE, MİLYONLARIN SESİNİ ÇIKARMA VAKTİ GELMİŞTİR

Teröre karşı ülkemizin geçtiği bu zor dönemde kenetlenme gücümüzün de artması gerektiğine vurgu yapan Yarar, ''İyi bir vatandaş olarak aktif olmamızın, terörün karşısında durduğumuzu hep birlikte göstermemizin zamanı gelmiştir.

Ankara'da Sultanahmet'te ve diğer yerlerde hayatını bu kadar çok kaybeden insanımızın olduğu bu dönemde bizim sesimiz çıkmadan diğer ülkelerin ses çıkarmasını beklemek gibi bir durum söz konusu olamaz'' dedi.

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler