YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mete Yarar: 1. Dünya Savaşı'nın bir benzerini yaşıyoruz
Güneydoğu'da yaşananları çarpıcı bir şekilde gözler önüne seren Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, PKK'nın yabancı lejyon destekleriyle hareket ettiğini söyleyerek adeta 1. Dünya Savaşı'nın bir fotokopisinin yaşandığını ifade etti.
Mete Yarar: 1. Dünya Savaşı'nın bir benzerini yaşıyoruz
10 Haziran 2016 / 08:42 Güncelleme: 10 Haziran 2016 / 08:45

Kanal A'da yayınlanan Tuğba Dalkılıç'ın sunduğu 'Tarih ve İrfan' programına konuk olan Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar Güneydoğu'da yaşananları, yapılan operasyonları ve halkın teröre karşı duruşunu önemli noktalarıyla değerlendirdi.

İşte Mete Yarar'ın konuşmasından önemli satırbaşları:

HAİNLİKTE SINIR TANIMAYAN TERÖRİSTLER DİNİ KULLANIYOR

Güneydoğu'da şunlara şahit oluyorsunuz. Çocuğu olmuş 3 aydır çocuğunu görmeyen yiğitler var. Evlenmiş, eşini bırakıp gelmiş kişiler var. Asıl görev yeri orası olmadığı halde gönüllü gelen insanlar var. Babasını, annesini kaybetmiş cenazesine gitmemiş insanlar var. Rapor almış, gazi olmuş ama bölgeden gitmeyen insanlar.

Buradan baktığımızda her şey çok kolay gözüküyor. Birileri profesyonel onlar işlerini yapıyorlar diye bakıyoruz.

Normalde bomba imha uzmanları dünyada şöyle çalışırlar. Bomba imha uzmanları bir bölgeye girdiğinde orası kordon altına alınmıştır, üzerine bomba kıyafetlerini giyer, yaklaşır olay yerine, gerekirse uzaktan bir robot gönderir ve bombayı fünye ile imha etmeye çalışır. Uğraştığı bombanın sayısı 1 ya da 2 adettir ve kilosu da değişse de 30 ya da 40 kilodur. Avrupa da durum böyledir.

Nusaybin'de ise nasıl çalışıyorlar biliyor musunuz? Bir yere giriyorlar. Gittikleri yerin yakınında karşı taraftan roket ve mermi yiyorlar. Elleriyle kazarak bombaların yerlerini bulmaya çalışıyorlar ve üzerlerinde kıyafet yok.

Niye kıyafet yok diye sordum bomba imha uzmanına. Bombanın ağırlığı 300 kilo, dedi bana. Kıyafet giysem ne olacak. Bu bombaları temizlemek için 8-9 saat çalışmam gerekiyor. O kıyafetlerin içinde 10 dakikadan fazla duramam, dedi.

Böyle uzmanlar bir eve giriyorlar 18-19 tane kabloyu keserek ilerliyorlar. Geçen gün 4 şehidimizin olduğu olaydı 18 kablo kesildiğinde 19. kablo patladı ve askerlerimiz şehit oldu.

Öyle bir örgütle uğraşıyoruz ki askerlerin Kur'an-ı Kerim'i yerden alacaklarını bildikleri için içine bomba düzeneği kuran insanlar bunlar. Bunlarla uğraşılıyor ve mücadele ediliyor. Ama bu çocukların hiçbiri ateş altında dahi vazgeçmiyorlar. Saatlerce bomba temizliyorlar ve bu arada karşı taraftan ateş geliyor. Çocuk bombayı temizlemeye devam ediyor. Canları pahasına bu görevi yapıyorlar.

TERÖR EYLEMLERİ BİZİ SIMSIKI KENETLEYECEĞİNE DAHA DA AYIRIYOR

Bir şehit cenazesi geldiğinde şehrinize, köyünüze, kasabanıza, katılmıyorsanız o cenazeye hiç konuşmaya gerek yok. O kişi senin için hayatını verdi. Sen eğer yataktan kalkıp gitmiyorsan, oturduğun yerden gitmiyorsan, bir düşün. Senin için o 20 yaşındaki delikanlı hayatını verdi.

'Ne zaman önleyebileceğiz' bu saldırıları diye soruluyor. 2 milyon kişi hep birlikte yürümeyi başarabilirsek önleyeceğiz. 

Bölücü terör örgütü diyoruz ya. Aslında terör örgütü bölmüyor. Bölen hiçbir şey yapmayan duyarsız insanlar. Bölücü terör örgütü kimseyi bölmez kuvvetlendirir aksine. Bölücü terör örgütüdür ama sen eğer gerçekten istiyorsan birleşirsin. Her atılan bomba bizi ayrıştırıyorsa sorun bombayı atanda mı bizde mi? Her bombayı atandan sonra daha çok bölünüyoruz.

Adam şunu görüyor. Her bombayı attıklarında daha da bölünüyoruz. Yakın zamanda Ankara saldırısı oldu. 2 milyon kişi yürüseydi bir daha bomba atar mıydı terör örgütü? Terör örgütü şuna bakardı. Her attığım bombadan sonra bu ülke kenetleniyor derdi ve atmazdı. Ama bakıyor atıyor bombayı. Şehitler altyazı olmuş, 3 kişi bile konuşmuyor. Bomba atmaya devam ediyorlar.

SADECE PKK İLE DEĞİL YABANCI LEJYONLARLA DA SAVAŞIYORUZ

Türkiye'de birçok şey tartışılırken hep ana konunun dışına çıkıyoruz ve başka şeyleri tartışmaya başlıyoruz. PKK terör örgütü diye konuşuyoruz ama gezerken ve yaşarken de gördüm. Biz Güneydoğu'da PKK ile uğraşmıyoruz. PKK ve yabancı lejyonlar ile uğraşıyoruz. Bunu anlamadığımız sürece mümkün değil hiçbir örgüt bu kadar silah, mühimmat, ekipman ve ideolojik desteğe sahip olmamıştır tarihte. 

"BURADA İKİ ADAM VAR, YERİ KAZIP BİR ŞEYLER GÖMÜYORLAR"

Bağlar bölgesinde 70 yaşında bir anamız arıyor 155'i ve şöyle bir konuşma geçiyor. 'Evladım burada iki tane adam var, yeri kazıp bir şeyler gömüyorlar. Sizin kılınıza bir şey gelsin istemiyorum. Benim yerim burası. Gelin' diyor. 

Bu ve benzeri onlarca ihbarla orada başarılı oldu güvenlik güçleri. Ama biz buradan bakarken onlar barikatlara müsade ettiler, diye görüyoruz. 

Oradaki insanlar yapacakları ne varsa onu yapmaya çalışıyorlar. Güneydoğu'ya baktığınızda bugün güvenlik güçleri başarılı olduysa terör örgütüne destek vermeyen, şehirlerin dışına çıkıp güvenlik güçlerinin işini kolaylaştıran insanlar sayesinde oldu. Bir çok insan evlerini teröristlere açmadığı için evlerinde öldürüldü. 500 bin insan çocuklarını alıp bölgeden kaçmak zorunda oldu. Biraz elimizi vicdanımıza koyalım, onlar yerine de düşünelim.

1. DÜNYA SAVAŞININ BİR BENZERİNİ YAŞIYORUZ

Güneydoğu'da yaşanan bir beka sorunu. Topyekün bir saldırı altında Türkiye. Bunu yalnızca terör olarak tanımlamayı yanlış görüyorum. Kullanılan argümanları gördüğümüzde 1. Dünya Savaşı'nın bir fotokopisini birebir yaşıyoruz. Eğer uyanık olmazsak, balkanlarda yaşanan olayın bir benzeri Ortadoğu'da yaşanmak üzere. Eğer kendi içimizde bölünmek istemiyorsak yapmamız gereken yaşananları doğru anlamak.

TERÖRE KARŞI TOPYEKÜN TEPKİYİ ÖNCE BİZ GÖSTERMELİYİZ

Genelkurmay'ın önünde, İstanbul Vezneciler'de bir bombalı saldırı olduktan sonra olay yerine gitmekten, olay yerinde protesto etmekten, çiçek bırakmaktan, orada bulunmaktan, bizi kim alıkoyabilir?

Fransa'da olaylar oldu. 2 milyon insan yürüdü olaylardan sonra, bütün televizyon kanalları canlı verdi. Herkes 'Helal olsun' dedi. Sonra ülkemizde olaylar olunca neden bizimle birlikte de yürümüyorlar diye şikayet ediyoruz ve 'Devlet nerede' diye sesler yükseliyor.

Devlet dediğin sensin, benim. Devlet soyut bir kavramdır. Kişiler olarak bizim devleti hayata geçirmemiz gerekiyor. Devlet yürümez halk yürür. 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

BİRİNCİ DÜNYÂ SAVAŞlNlN ➷➷➷➷➷➷
 // Halîme Gözüpek
BİR BENZERİNİ DEĞİL, BETERİNİ YAŞlYORUZ ÜSTAD'lM BETERİNİ!!!...
10 Haziran 2016 Cuma 13:55
 // murat
Az ve oz helal olsun size uyan Turkiye...
10 Haziran 2016 06:56
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler