YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Mescid-i Aksa'nın Şam Kapısı'nda cuma namazı
Mescid-i Aksa'nın Şam Kapısı'nda cuma namazı
15 Aralık 2017 14:11
Trump'ın Kudüs kararına karşı geçen cuma başlayan "Öfke Cuması" protestoları bu gün de tekrar ediyor. İşgal kuvvetleri protestoculara saldırıyor, yaralılar var.

Filistin’de çeşitli grupların Öfke Cuması çağrısına uyan halk, ülkenin her bölgesinden Cuma namazından sonra Trump’ın kararını protesto etmek için sokakları doldurdu. Mescidi Aksa'da yapılan protesto gösterisinde Cezayir, Türkiye ve Malezya bayrakları dalgalandırıldı.

İSRAİL ASKERLERİ MESCİDİ AKSA'DA

Cuma namazı için Mescidi Aksa'yı dolduran Kudüslülere İsrail tacizi devam ediyor. Mescidi Aksa çevresinde ve Kudüs sokaklarında çok sayıda İsrail askeri dolaşıyor. Bölgede yoğunluğu artan İsrail güçleri, Şam kapısı bölgesine demir bariyerler yerleştirdi. Şam kapısı bölgesinde devriye gezen askerlere özel eğitimli köpekler eşlik ediyor.

YARALILAR VAR

İsrail güçleri göstericilere saldırmasıyla zaman zaman çatışmalar patlak veriyor. Yerel kaynakların açıklamalarına göre göstericilerden yaralılar var.

PROTESTOCULAR GÖZALTINA ALINIYOR

İşgal kuvvetleri birçok protestocuyu gözaltına aldı. ABD Başkanı Trump, 6 Aralık Akşamı düzenlediği basın toplantısında, BM Güvenlik Konseyi'nin 1980 yılında İsrail'in Doğu Kudüs'ü ilhak ederek başkent ilan etmesini geçersiz sayan 478 sayılı kararına rağmen, "Kudüs'ü resmen İsrail'in başkenti olarak tanıma zamanı geldi." ifadesini kullanmıştı.

Trump, ayrıca Dışişleri Bakanlığına, ülkesinin Tel Aviv'deki büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması için hazırlıklara başlaması talimatı verdiğini açıklamıştı.

Açıklamanın ardından Filistin ve Bütün dünyada Kudüs için intifada çağrısı yapılmıştı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler